Підстави виникнення, зміни та припинення права водокористування - Право природокористування

Підстави виникнення, зміни та припинення права водокористування

Право водокористування як найважливіший інститут водного права є сукупністю правових норм, що регулюють порядок та умови використання водних об'єктів, права та обов'язки водокористувачів.

У суб'єктивному сенсі право водокористування - це сукупність конкретних правомочий суб'єкта стосовно наданого йому у користування водного об'єкта.

Суб'єктами права водокористування (водокористувачами) виступають громадяни та юридичні особи.

Об'єктом права водокористування є водні об'єкти чи його частини (ст. 7 ВК РФ).

Водне законодавство класифікує право водокористування кілька видів з різним правовим режимом.

Залежно від господарської мети використання водних об'єктів (за цільовим призначенням) виділяються такі види водокористування: для питного та господарсько-побутового водопостачання; промисловості та енергетики; сільського господарства; лісового господарства, лісосплаву; охорони здоров'я; будівництва; пожежної безпеки; рибного господарства; мисливського господарства та інших цілей. При цьому закон встановлює пріоритет питного та господарсько-побутового водокористування, передбачаючи першочерговість задоволення питних та побутових потреб населення, особливі вимоги до якості вод, призначених для цього.

Відповідно до ст. 133 ВК Україна для питного та господарсько-побутового водопостачання повинні використовуватися захищені від забруднення та засмічення поверхневі та підземні водні об'єкти. Придатність їх для водопостачання визначається державним органом санітарно-епідеміологічного нагляду. Віднесення водного об'єкта до джерел питного водопостачання має здійснюватися з урахуванням йогонадійності та можливості організації зон та округів його санітарної охорони.

Використання підземних водних об'єктів, придатних для питного водопостачання, інших цілей взагалі допускається, крім виняткових випадків.

Стосовно способів користування водними об'єктами різняться загальне та спеціальне водокористування. Загальне водокористування здійснюється без застосування споруд, технічних засобів та пристроїв, що впливають на стан вод, а спеціальне – із застосуванням таких споруд та пристроїв.

Типовими випадками загального водокористування є забір води окремими громадянами для питних або побутових потреб, використання водойм для відпочинку та купання, водопою худоби, плавання на маломірних плавальних засобах, аматорське рибальство та ін. Таке водокористування не вимагає попереднього дозволу компетентних державних органів та здійснюється, як правило , вільно та безкоштовно.

Загальне водокористування проводиться насамперед на водоймах загального користування. Водні об'єкти загального користування - це об'єкти, що знаходяться у загальнодоступному відкритому користуванні. До них відносяться водні об'єкти, які є державною чи муніципальною власністю (ст. 20 ВК РФ).

Загальне водокористування на відокремлених водних об'єктах, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб, може здійснюватись лише за умови реєстрації цього обмеження права власності на відокремлені водні об'єкти та виплати винагороди власнику. При цьому відокремлені водні об'єкти, що належать суб'єктам на праві муніципальної та приватної власності, можуть використовуватись як об'єкти загального водокористування лише на умовах, встановлених власниками за погодженням з органом управління водним фондом. Власниквідокремленого водного об'єкта зобов'язаний оголосити про умови загального водокористування або його заборону (ст. 88 ВК РФ).

Спеціальне водокористування із застосуванням різних технічних засобів (гребель, насосних станцій, шлюзів тощо) здійснюється в установленому законом порядку на основі дозволів, що видаються державними органами управління використанням та охороною водного фонду після погодження з органами, що виробляють санітарний нагляд, охорону рибних запасів та іншими зацікавленими організаціями.

Список видів спеціального водокористування затверджується Міністерством природних ресурсів РФ.

Використання водних об'єктів може здійснюватися з вилученням (забір води) або без вилучення (скидання, використання водними шляхами та ін) водних ресурсів.

Водні об'єкти можуть надаватися задоволення однієї чи кількох цілей як одному, і декільком суб'єктам. В останньому випадку має місце так зване сумісне водокористування. Спільне (комплексне) водокористування – найпоширеніший вид водокористування. Відповідно до ст. 76 ВК Україна державними органами управління використанням та охороною водного фонду розробляються схеми комплексного використання та охорони водних ресурсів.

Для забезпечення потреб оборони, федерального транспорту, федеральних енергетичних систем, а також інших державних та муніципальних потреб водні об'єкти, що перебувають у державній власності, можуть надаватися в особливе користування за рішенням Уряду України або органів виконавчої влади суб'єктів України (ст. 87 ВК РФ).

Підставами виникнення права водокористування є юридичні факти. Відповідно до водного законодавства до них належать:

- Ліцензії наводокористування;

- Договори користування водними об'єктами;

- Рішення Уряду України або органу виконавчої влади суб'єкта України про надання водного об'єкта в особливе користування (ст. 91 ВК РФ).

Згідно з водним законодавством водні об'єкти надаються у користування на підставі спеціальних дозволів компетентних державних органів – ліцензій на водокористування. Усі види спеціального водокористування здійснюються лише за наявності ліцензії.

Ліцензія на водокористування являє собою акт державного органу управління використанням та охороною водного фонду, який містить (залежно від способів та цілей використання водних об'єктів): відомості про водний об'єкт, про водокористувача, водоспоживачів, вказівки на способи та цілі використання водного об'єкта, вказівку просторових кордонів (координат) водного об'єкта або його частини, місць забору (скидання) води, відомості про ліміти водоспоживання, терміни дії ліцензії, вимоги щодо раціонального використання, охорони водних об'єктів та навколишнього природного середовища та ін. (ст. 48, 49 ВК РФ) .

Передача права користування водним об'єктом від однієї особи до іншої у випадках, передбачених ВК РФ, здійснюється на підставі розпорядчої ліцензії.

Ліцензування водокористування, тобто оформлення, видача та реєстрація ліцензій здійснюється Міністерством природних ресурсів України та його територіальними органами.

Порядок видачі та оформлення ліцензій встановлений Правилами надання у користування водних об'єктів, що перебувають у державній власності, встановлення та перегляду лімітів водокористування, видачі ліцензії на водокористування та розпорядчої ліцензії. Ліцензія на водокористування та розпорядча ліцензіянабирає чинності лише після її реєстрації (п. 42 Правил).

Отримання ліцензії на водокористування не потрібне при здійсненні:

- Використання водних об'єктів для плавання на маломірних судах;

- разових посадок (злетів) повітряних суден;

- водокористування для пожежних потреб;

- забору води із одиночних свердловин та колодязів із застосуванням побутових насосів, облаштованих власниками земельних ділянок, при використанні першої від поверхні водоносного горизонту, якщо вона не використовується для централізованого водопостачання;

- користування відокремленими водяними об'єктами (п. 5 Правил).

Водночас, новий Водний кодекс України передбачає обов'язкове укладання договорів користування водними об'єктами.

Договором користування водним об'єктом визнається угода органу виконавчої влади суб'єкта України з водокористувачем про порядок використання та охорони водного об'єкта або його частини.

Договір користування водним об'єктом повинен укладатися на підставі та відповідно до ліцензії. У разі суперечності договору умовам ліцензії на водокористування зазначений договір визнається недійсним. Після видачі громадянину чи юридичній особі ліцензії на водокористування укладення договору користування водним об'єктом є обов'язковим.

Договори користування водними об'єктами можуть укладатися у таких видах:

- договір короткострокового користування водним об'єктом;

- Договір довгострокового користування водним об'єктом;

- Договір встановлення приватного водного сервітуту.

Останній вид договору укладається між водокористувачем та особою, на користь якої обмежується право користування водним об'єктом, тобто встановлюється приватний водний сервітут.

Додоговорами користування водними об'єктами застосовуються норми цивільного законодавства про угоди, договори та оренду, якщо інше не встановлено водним кодексом.

Права користування водними об'єктами виникають з реєстрації відповідного договору державним органом управління водним фондом у державному реєстрі договорів. Відмова у реєстрації допускається лише за невідповідності договору умовам ліцензії чи водному законодавству (ст. 46, 59 ВК РФ).

Право особливого водокористування набувається на підставі рішення Уряду України чи органів виконавчої влади суб'єктів України про надання водних об'єктів у особливе користування, виданої на його основі ліцензії на водокористування та укладеного відповідно до неї договору користування водним об'єктом.

Права на відокремлені водні об'єкти (замкнуті водойми) набуваються в порядку, передбаченому цивільним та земельним законодавством для придбання нерухомості (земельної ділянки), частиною якої є водоймище (шляхом укладання угод, договорів, успадкування та ін.).

Водний сервітут встановлюється водним законодавством України (публічний сервітут) або договором, а у разі спору – на підставі рішення суду (приватний водний сервітут). Для здійснення водних сервітутів не потрібне отримання ліцензії на водокористування.

Безпосереднє надання водних об'єктів у користування здійснюється шляхом виділення ділянок акваторії, місць забору та скидання води та іншими способами (ст. 91 ВК РФ).

Водний кодекс допускає придбання права водокористування у порядку надання водних об'єктів, а й у вигляді переходу прав користування водним об'єктом (ст. 22, 46, 52 ВК РФ).

Права користування водними об'єктамиможуть переходити від однієї особи до іншої тільки у випадках, якщо зазначені особи здійснюють водокористування для власних потреб та цілі використання при переході прав не змінюються (ст. 47 ВК РФ). Перехід прав користування водними об'єктами, як зазначалося вище, відбувається виходячи з розпорядчої ліцензії.

Використання окремих водних об'єктів або їх частин може бути обмежене, призупинене або заборонене для забезпечення захисту основ конституційного ладу, оборони країни та безпеки держави, охорони здоров'я населення, прав та законних інтересів інших осіб.

Забезпечення, зупинення чи заборона використання водних об'єктів встановлюється урядом України або органами виконавчої влади суб'єктів України за поданням органу управління водним фондом, погодженому із заінтересованими відомствами та організаціями.

Підстави припинення права водокористування

Підставами припинення права водокористування є такі юридичні факти:

- Відмова водокористувача від користування водним об'єктом;

- смерть водокористувача-громадянина або припинення діяльності водокористувача-юридичної особи;

- Припинення особливого користування водними об'єктами;

- природне чи штучне зникнення водних об'єктів;

- закінчення терміну користування водним об'єктом;

- перехід прав користування водними об'єктами у порядку.

Примусове припинення прав користування водними об'єктами можливе у випадках:

- Невикористання водного об'єкта протягом трьох років;

- Невикористання протягом одного року водних об'єктів, призначених для водопостачання, при обмеженості водних ресурсів;

- використання водних об'єктів не поцільового призначення;

- Виникнення необхідності використання водних об'єктів для державних або муніципальних потреб;

- недотримання умов та вимог, встановлених у ліцензії на водокористування та договорі користування водним об'єктом;

- Заборона використання водних об'єктів.

Право водокористування припиняється шляхом скасування ліцензії на водокористування. У разі примусового припинення права водокористування ліцензія анулюється після попередження водокористувача про допущені порушення водного законодавства та усунення їх у встановлений термін.

Анулювання ліцензії є основою розірвання договору користування водним об'єктом.

Можливий і зворотний порядок припинення права водокористування, коли розірвання договору користування водним об'єктом стає основою анулювання ліцензії на водокористування (ст. 61 ВК РФ).