План-конспект уроку з читання (3 клас) на тему 3 клас Тема «Навчання продуктивному переказу з
Робота над казкою В.Біанки «Заєць, Косач, Ведмідь та Весна». Перечитуватимемо казку, працюватимемо над її мовою, складатимемо діафільм, щоб підготуватися до переказу
| «Навчання продуктивному переказу за казкою В.Біанки «Заєць, Косач, Ведмідь та Весна» | 20.03 КБ |
| «Вправа у класифікації слів та постановці питань до слів».2клас | 19.37 КБ |
| «Закріплення таблиці множення» | 18.67 КБ |
Урок літературного читання
Тема: «Навчання продуктивному переказу за казкою В.Біанки «Заєць, Косач, Ведмідь та Весна»
Вчитель початкових класів Воробйова Надія Андріївна
МБОУ «Середня загальноосвітня школа №6 міста Курчатова Курської області»
Мета: продовжити навчання продуктивному переказу, використовуючи різні форми та методи:
розвивати мову, пам'ять, образне мислення;
вивчати бачити красу природи.
Ви чули казку – дзвінке диво.
Вона прилетіла я знаю звідки:
З далеких країв разом із першим променем.
І в ній йдеться я знаю про що.
А в ній говориться, а в ній говориться
Про те, що прокинулися веселі птахи.
І вітер злетів на верхівку сосни
Я знаю, що це подарунок весни.
Ще в цій казці багато мелодій
Про те, як ведмідь прокинувся в барлозі,
Як сонце послало на землю привіт,
Як перший листок з'явився світ.
Вчитель. Діти, сьогодні ми продовжимо роботу над казкою В.Біанки «Заєць, Косач, Ведмідь та Весна». Будемо перечитувати казку, працювати над її мовою,складати діафільм, щоб підготуватися до переказу.
– А яка це казка?
-Докажіть, що ви прочитали казку.
Учень: - Зачин: «Прилетіла Весна на лебединих крилах».
Учень: - Герої твору Заєць, Косач, Ведмідь, Весна та Дід Мороз наділені людською мовою, діють як люди.
Учень: - Кінець у казки – щасливий.
-А зараз будемо складати діафільм, використовуючи ваші малюнки та текст казки.
(До кожної частини діти намалювали малюнки)
-Як зображує Весну Бианки у своїй казці?
Учень: - Зображує як жива істота. Весна у Біанкі дівчина – красуня.
-Перечитайте уривки, де йдеться про Весну.
-А як ви розумієте вираз: «Прилетіла красуня Весна на лебединих крилах»
Розгляд малюнків. Як діти бачать образ весни.
Учень: -Весна, як казковий птах, прилетіла до нас на прекрасних лебединих крилах. Махне чарівними крилами і почнуться дива: зазеленіє трава, зацвітуть квіти, заспівають птахи.
Учень: -Я розумію цей вислів так: з приходом весни повертаються перелітні птахи, у тому числі і лебеді. Тому й кажуть: "Прилетіла весна на лебединих крилах". Лебідь – гарний птах і Весна – красуня.
Учень: - Лебідь – птах гарний. Лебедині крила білі, м'які, пухнасті. Ось і прилетіла Весна цих казкових крилах. І навколо неї все стало перетворюватися на чарівну казку.
-Діти, послухайте п'єсу Чайковського «Березень» з альбому «Пори року», а потім дайте відповідь на запитання:
-Які весняні звуки чути у цьому музичному творі?
-Зачитайте, як пише В.Біанки в казці.
-Ось цей малюнок буде одним із кадрів нашого діафільму.
(1.Дівчина-Весна летить на лебединих крилах.)
-Які слова підпишемо під цим малюнком?
Учень: 1.- Прилетіла красуня Весна на лебединих крилах, і стало шумно в лісі.
-Діти, а де в цей час був Дідусь Мороз? Прочитайте.
-Складіть кадр до цієї частини.
(Малюнок – 2. Дід Мороз виглядає через ялинку.)
-Які слова підпишемо під цим кадром?
Учень: 2. - Дід Мороз недалеко пішов - він чує.
-Діти, а тепер давайте прочитаємо про те, як звірі та птахи радіють Весні.
-Прочитайте, як радіє Весні Зайчик.
-Хто намалював малюнки до цієї частини? Вийдіть та покажіть усім дітям.
Вибираю рисунок. (3.Зайці танцюють на галявині.)
-Які слова найкраще підходять до цього кадру?
Учень: 3.-І чує Дід Мороз, зайці кричать, притупують, один через одного скачуть чехарду затіяли.
-Прочитайте, як радіє Весні Косач-Тетерів?
-Діти, що робить мову у казках В.Біанки особливо складною, приємною? Учень: - Рифма.
-Знайдіть слова, написані в риму. Прочитайте.
-Які звуки повторюються? (год, ф. ш)
-Прочитайте ці слова ще раз і скажіть, на що схожі звуки?
Учень: - На киплячий чайник.
-Як називається цей прийом у літературі?
-Послухайте, що пише про косачів М.Сладков у своєму оповіданні «Сердиті чайники». Солодков спостерігав за косачами на світанку. Ось як описує цей момент.
Учень: «Чайники булькали та клекотали. З чорних носиків із шипінням виривалася пара. Їх так зсередини розпирало, що вони навіть підскакували!
І деренчали... крилами!
До чого ж і справді косачі схожі на чайники, що шипають. На шиплячі, булькаючі, закопчені до блиску мисливські чайники. Шийки – носики задерті нагору, і косиці хвоста вигнуті ручкою.
спалахуютьрозпечене вугілля червоних брів. І з носика виривається пара! І так один на одного накидаються, що тільки бризки – пір'я летять!
-Погляньте на ці чайники. (Показую малюнок.)
-Які дієслова використовує В.Біанки, щоб показати поведінку Косача-Тетерева?
Учень: - Красується, бурмоче, задирає, підніму, розгорну, зачешу, підстрибнув, збилися.
Учень: - Автор хоче показати, що Косач радіє Весні. Він весь у русі і не може просто так сидіти на одному місці.
-Хто намалював малюнки до цієї частини?
Підбираю малюнок для наступного кадру (4.Косач з тетерками на галявині.)
- Які слова підпишемо?
Учень: 4.-Косач перед тетерками красується, товаришів задирає.
-Прочитайте, як радів Весні Ведмідь.
-Хто намалював малюнки до цієї частини?
Підбираю дитячий малюнок. ( 5.Ведмідь коріння копає.)
-Які слова підпишемо під ним?
Учень: 5. - Іде лісом ведмідь, зупинився, коріння викопав, жує, похрюкує від задоволення.
-І пішов Дід Мороз запитати у Весни, чим вона всіх з глузду звела.
6. Читання з ролей.
- Наступні три частини прочитаємо за ролями. Назвіть дійових осіб.
Учень: - Автор, Весна, Дід Мороз, Заєць, Косач.
-Хто намалював малюнки до шостої частини?
Вибираю рисунок. (6. Весна йде назустріч діду Морозу.)
-Які слова підпишемо під цим кадром?
Учень : - Пішов Дід Мороз лісом Весну розшукувати. А красуня Весна сама йому назустріч іде.
-Хто намалював малюнки до сьомої частини?
Вибираю рисунок. (7.Зустріч Діда Мороза із Зайцем.)
-Які слова підходять до цього кадру?
Учень: 7.- Знайшов Дід Мороз Зайця.
-Весні, Дідусю. Радий теплу, сонечку радий.
-Хто намалювавмалюнки до восьмої частини?
Вибираю рисунок. (8.Зустріч Діда Мороза з Косачом.)
-Які пропозиції підпишемо?
Учень: 8. - Знайшов Дід Мороз Косача.
-Радий я крила порозім'яти, удаль-силу показати.
7. Драматизація фрагмента для Ведмедя.
-Хто намалював малюнок до цієї частини?
Вибираю рисунок.( 9.Зустріч Діда Мороза з Ведмедем.)
-Які слова підпишемо під цим кадром?
Учень: 9. - Знайшов Дід Мороз Ведмедя.
- Квіточкам я, Дідусю, радий…
Вішаю малюнок (10) і говорю: -
-Розсердився Дід Мороз і пішов.
-Діти, діафільм складений, але мені хочеться додати до нього ще два кадри.
8. Відповіді питання.
-Діти, чому ж пішов Дід Мороз?
Учень: – Всі раділи весні, а про нього ніхто не журився.
-Чим письменник хотів поділитися з нами?
Виділення головної думки казки.
1.Як приходить у ліс Весна і як радіють їй тварини.
2.Як змінюється поведінка тварин із приходом весни?
9. Переказ. Домашнє завдання.
-Діти, ми докладно розібрали казку. Діафільм допоможе нам її переказати.
-Зараз дівчатка Настя та Рената спробують переказати казку. А на наступному уроці я послухаю ваші перекази.
.-Доброго дня, Весна, слався, червона!
Царі і привіт - твоя черга.
Нехай вся земля тріумфує і цвіте.
-Діти, Ви молодці!
-Дякую вам за урок.
Урок української мови
Тема: «Вправа у класифікації слів та постановці питань до слів».
Вчитель початкових класів Воробйова Надія Андріївна
МБОУ «Середня загальноосвітня школа №6 м. Курчатова»
Цілі: 1. Формування умінь класифікувати слова та ставити до них питання.
2.Розвивати мовлення,логічне мислення.
3. Розвивати пізнавальну діяльність учнів.
4.Воспитывать інтерес до рідної мови.
1. Організаційний момент.
-Зараз у нас урок української мови. Але цей урок незвичайний. Сьогодні ми вирушаємо до казкового лісу, де зустрінемося зі своїми героями.
Незабаром весна і Дідусеві Морозу настав час вирушати на північ. Але Баба Яга та Лісовик викрали його онучку Снігуроньку і сховали її в дрімучому лісі. Допоможемо Діду Морозу її знайти.
2.Підготовка руки до письма.
-Холодно, мерзлякувато. Давайте погріємо руки перед далекою дорогою. (Вправи для рук)
Іти вперед нам щоб,
-Пропишемо літери Лл
Діти пишуть літери.
-Тихо в зимовому лісі. У кого дорогу спитати? Птахів не чути. Куди вони поділися?
А їхня баба Яга закрила у хатинці і сказала, що доки Дідусь Мороз не відгадає кросворд, птахів не випустить. Допоможемо йому.