План-конспект уроку з літератури (5 клас) на тему План-конспект уроку літератури на тему «Українська
МУНІЦИПАЛЬНЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА
КОТЕЛЬНИКІВСЬКА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №3
140055, МО, г.о. Котельники, мкр. Біла Дача, д.8 тел/факс 559-96-00, 559-86-09
з літератури у __5 б___ класі
«Українська народна казка «Царівна-жаба». Образ Василини Премудрої»
Вчитель: Кабанова Олена Миколаївна
Мета уроку: підготувати учнів до аналізу казки
Освітні: навчити бачити художні особливості жанру;
Виховні: допомогти зрозуміти внутрішній світ героїні та розкрити найкращі риси її характеру;
Розвиваючі: розвинути мовні вміння шляхом переказу твору.
Обладнання: дошка, портрети письменників
Очікувані результати уроку: оволодіння учнями навичок аналізу художнього твору, мовних умінь.
- Організаційний момент
- Вступна бесіда
- Робота над епізодами за планом, складеним на попередньому уроці
- Перегляд та обговорення ілюстрації І. Білібіна та репродукції картини В. Васнєцова
- Розмова узагальнюючого характеру
- Заключне слово вчителя
- Домашнє завдання
I. Вступна розмова.
1. Чи сподобалася вам казка?
2. До якого виду казок вона належить?
3. Які особливості народної казки можете назвати?
4. Назвіть головних героїв. Чому казка називається «Царівна-жаба»?
5. Чому Василису називають Премудрою?
ІІ. Робота над епізодами за планом, складеним попередньому уроці.
Вдома хлопці вже відзначили межі початку та закінчення всіхепізодів. У процесі аналізу тексту ведеться словникова робота.
ЧИТАННЯ ЕПІЗОДУ «СВАТІВСТВО ЦАРЕВИЧІВ».
У деякому царстві, у деякій державі. ; . Де стріла впаде, там і сватайтесь; . Полетіла його стріла прямо в болото, і підняла її жаба-квакушка.
2. Що зміниться, якщо текст звучатиме інакше: «У державі
жив цар. злякався Іван, хотів втекти?
Казка втратить загадковість, станеться порушення жанру твору, текст стане «сухим», нецікавим. Це і є художні особливості казки.
3. Як довго шукав Іван-царевич свою стрілу? Чому він хотів «відступитись від своєї знахідки», «бігти»?
Узагальнивши відповіді учнів, вчитель продовжує розмову: Звичайно, зовнішній вигляд «болотної красуні» налякав царевича. Де ж це бачено, щоб жаб брали заміж? Це неможливо. Усі сміятимуться, і царевич засмучено вигукує: «Як же я тебе заміж візьму? Мене люди засміють! Але царівна-жаба терпляче і наполегливо наполягає своєму, повторює прохання: «Візьми, Іван-царевич, шкодувати не будеш».
4. Що ж змусило нашого героя змінити своє ставлення до жаби, утримало від швидкого рішення відмовитися від зеленої «красуні»?
Незвичайність героїні, уміння розмовляти, таємничість події, неясне бажання дізнатися, що буде далі.
Спеціально підготовлені учні розігрують епізод, намагаються передати основні думки фрагмента.
-Що Ви зрозуміли, читаючи цей епізод?
-Які вони – наші герої: царівна-жаба та Іван-царевич?
ПЕРШЕ ВИПРОБУВАННЯ. «ВИПІЧКА ХЛІБА ЗА ОДНУ НІЧ»
Звучить другий епізод казки. Читання з ролей.
1. Які почуття охопили царівну-жабу у той час, коли повернувся Іван-царевич?
2.Які риси характеру героїні відкрилися нам у цьому епізоді?
3. Доведіть, що героїня має незвичайні переваги. Якими?
4. Які незвичайні риси казкових героїв вам сподобалися?
Царівна, побачивши засмученого Івана-царевича, зрозуміла, що сталося щось серйозне. Своєю лагідною мовою намагається заспокоїти чоловіка. Слова її задушевні, теплі: «Не тужи, Іване-царевичу. Лягай краще спати-відпочивати: ранок вечора мудріший! Зрозуміло, що царівна лагідна, уважна, дбайлива, скромна. Намагається захистити царевича від переживань, а сама тим часом думає, як виконати наказ царя? Від царевича цю думку приховує. Чому? Це теж мудрість: «Спочатку зроби – потім кажи. »
5. Як називає народ Василису у той момент, коли вона працює? (Премудрою.)
Один із учнів читає напам'ять уривок-опис праці царівни (читання відпрацьоване, виразне, співуче).
Учні помічають плавність прозових рядків, співучість, приховану поетичність, ритм, своєрідну мелодійність, властиву подібним описам.
6. Чому про працю народ склав такі неповторні рядки? Чому вони перейняті любов'ю, повагою до праці?
Переказ епізоду про подання хлібів.
7. Чому так сильно перебільшені недоліки старших царівни? З якою метою це
зроблено? (Підкреслити мистецтво Василіси Премудрої, прагнення здивувати царевича, заслужити похвали старших.)
- Які якості характеру героїні проявилися під час випробування?
ДРУГЕ ВИПРОБУВАННЯ. «Тканина килима за ніч»
Звучить переказ епізоду. У розмові з питань можна використати прийом вибіркового читання.
1. Згадаймо і порівняємо, як працювали всі три царівни над своїми килимами.
(Читання епізоду. Висновок: Василинаткет сама, за боярську дочку і купецьку дочку трудяться інші.)
2. Погляньте, як працює Василиса.
Знову звучить (напам'ять) опис процесу роботи над килимом Василіси Премудрою.
Учні відзначають, що змінився ритм, знову прозовий текст схожий на віршований, знову «звучить чарівність».
3. Які нові риси характеру героїні ви розглянули у цьому епізоді?
Працьовита, все робить своїми руками, марно не витрачає диво, не підвела царевича вдруге.
4. Чи можливо визначити, як ставиться до праці Василиса Іван-царевич?
Вперше: «диву дався» (здивувався), вдруге – «ахнув». Щоразу зростає подив і захоплення царівною та плодами її праці. Іван-царевич вміє гідно оцінити праці Василиси.
ТРЕТІ ВИПРОБУВАННЯ «Присутність на царському бенкеті»
Читання епізоду. Порівняльний аналіз поведінки царевний.
1. Як поводяться старші царевичі та їхні дружини до моменту появи на бенкеті Василиси Премудрої? (Посміяються з Івана-царевича, тим самим принижують його гідність.)
2. Що вразило всіх у жабі в момент її прибуття на бал?
«Василиса Премудра. п'є. рештки собі в лівий рукав виливає. Поїла лебедя смаженого — кісточки у правий рукав кинула. Дружини старших царевичів. чого не доп'ють – у рукав ллють, чого не доїдять – в інший кладуть».
Протиставлено розум і дурість, на прикладі негативних якостей (заздрості, тупості) висвітлено позитивні (честь, совість, вміння показати себе з кращого боку, не завдаючи нікому шкоди.) Це і є момент прояву боротьби Добра зі Злом.
4. Чи можна сказати, що краса Василиси Премудрої відкрилася всім із особливою силою?
Зачитуються рядки, що оповідають про танець царівни. Хлопціможуть відзначити, що мистецтво царівни-жаби незвичайне, чарівне. Вона вміє робити все без використання вмінь інших людей, цим приносить радість оточуючим)
ІІІ. Перегляд та обговорення ілюстрації І. Білібіна та репродукції картини В. Васнєцова.
Вчитель пропонує порівняти ці роботи художників. Хлопці розповідають про те, який образ їм ближчий.
IV. Розмова узагальнюючого характеру.
1. Чому ж поквапився Іван-царевич спалити жабну шкіру?
2. Чому у відповідь царівна не сварить царевича, а тільки дорікає його і порадою одночасно допомагає, підказує, як тепер бути, що робити?
3. Який постає перед нами Василиса Премудра?
4. Чим дивує і впокорює вона нас?
5. У чому її справжня краса?
V. Заключне слово вчителя.
Василиса Премудра – образ, створений народом, він збірний, у ньому зосереджені найкращі риси українського національного характеру.
За словами Горького, Василисі Премудрій властиві велична простота, м'яка гордість за себе, неабиякий розум, глибоке, сповнене невичерпної любові серце.
Основна роль героїні чарівної казки – бути помічницею свого нареченого чи чоловіка. Казка зберегла відгомони допатріархальної весільної етики. Жінка - Олена Прекрасна, Марія Морівна, Василиса Премудра - зазвичай сама прагне поєднання з героєм, тільки завдяки їй герої (кохані) опиняються разом.
Що таке "краса"?
В. І. Даль визначив так: "Сполука істини і добра народжує премудрість в образі краси". Саме тому народ і створив такий величний образ Василіси Премудрої, який поєднав у собі істину життя, тепло та доброту душі, любов, розум.
Домашнє завдання . Підготувати читання в особах епізодів «Зустріч Івана-царевича з ведмедем, селезнем, зайцем, щукою», «Зустріч зі старим старим».