Поняття про іменник

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (822,9 кБ)

Мета уроку:ввести поняття “іменник”, познайомити з узагальненим лексичним значенням іменників.

Розвивальний аспект:розвиток пізнавальної активності учнів, вміння реалізувати наявні знання шляхом активізації логічного мислення у різних ситуаціях, розвиток мови, уваги, пам'яті, спостережливості.

Виховний аспект:виховання моральних якостей, дбайливого ставлення до природи, індивідуальної та колективної відповідальності за результат роботи, формування в учнів уміння співвідносити свої інтереси з інтересами колективу, підпорядкувати свої емоції вирішення конкретної задачі.

Навчальний аспект:формування в учнів вміння визначати в мові іменники, уявлення про те, на основі яких ознак слова об'єднуються в частині мови.

Обладнання:проектор, комп'ютер, екран, індивідуальні картки для учнів.

Використовувана література:

  • Л.М.Зеленіна. Українська мова. Підручник 3 кл. - М.: Просвітництво, 2010.

1. Організаційний момент.

2. Психологічний настрой.

- Мені дуже важливо знати, з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок. У вас на парті лежать квіти різного кольору: жовтий означає гарний настрій, зелений – нейтральний стан на даному етапі, синій – поганий настрій.

- Покажіть мені ту квітку, яка відповідає вашому настрою на даний момент.

- Отже, ми починаємо урок з . настроєм.

3. Актуалізація знань.

- Ми живемо у світі, де дуже багато інформації та наше з вами завдання – навчитися вибирати з усього потоку ту інформацію, яка нам потрібна, щоб бути грамотними, почуватисяуспішними.

Сьогодні ми створюватимемо папку, в яку складемо потрібну для нас інформацію. Папка складається з файлів (окремих листочків). Наприкінці уроку інформацію з окремих аркушів ми зберемо на єдине правило.

- Отже, відкриваємопершийфайл.

Аркуш порожній. Ми його заповнимо.

- Назвіть предмети, які вас оточують у кабінеті?(Стіл, стілець, книги і.т.д.)

Це предмети, виготовлені руками людини.

- Хто є у кабінеті?(Дівчатка, хлопчики.)

Узагальніть цю групу слів. Це люди.

- Подивіться у вікно. Що ми бачимо за вікном?(Природу)

– А яка буває природа?(Жива та нежива)

- Що стосується живої та неживої природи?(Дерево, птахи і т.д.)

4. Постановка теми та мети.

- Усі ці предмети можна поділити на дві групи. Подивіться, за якими ознаками їх розподілили?(Слова, що відповідають на запитання КТО? і слова, що відповідають на запитання ЩО?)

- Хто може сказати, які слова відповідають на запитання ХТО?, а які на запитання ЩО?(Слова, які називають людей і тварин відповідають на запитання КТО? Інші слова, які називають предмет відповідають на запитання ЩО?)

Заповнимопершийідругийфайли.

- Хто пам'ятає, як називається частина мови, яка позначає предмет та відповідає у початковій формі на запитання ХТО? ЩО?(Іменник)

- Сьогодні на уроці ми доповнимо наші знання про слова, які відповідають на запитання ЩО?

5. Формування нових знань.

5.1. Робота з підручника с.51 упр. №2

- Самостійно виписати слова, які відповідають на запитання КТО? ЩО?

- Як називають іменники, які відповідають на запитання ХТО?(Одушевлені)А як називаютьіменники, які відповідають на запитання ЩО?(неживі)

- Заповнимотретійфайл. (Іменники бувають одухотворені і неживі)

5.2. Явища природи

Фарбоване коромисло через річку повисло. (Райдуга)

Шумить він у полі та в саду, А в дім не потрапить. 12 І нікуди я не йду, 12 поки він іде. (Дощ)

На дерева, на кущі З неба падають квіти. Білі, пухнасті, Тільки не запашні. (Сніг)

Біг стежкою луговою — кивали маки головою. Втік річкою блакитний - Річка стала рябою. (Вітер)

- Узагальніть групу названих слів.(Явлення природи)

- На які питання відповідають ці слова?(Що?)

Іменник Дуже дивний На запитання КТО? ЩО? Відповідати воно має.

- Я називатиму слова, якщо предмет одухотворений – ходьба на місці, якщо неживий – присідання, а якщо слово не є іменником – завмираєте.(Метелик, люстра, слон, гарний, добрий, білка, пенал, ведмідь, лисиця, веселий)

7. Закріплення вивченого.

7.1. Робота з підручника с.52 упр. №4

- Записати слова у два стовпчики: іменники, які позначають предмети та іменники, що позначають явища природи.

- Назвіть іменники, які віднесемо до третьої групи. Вони позначають події.

- Зробимовисновок:Іменники можуть позначати явища природи або дії і відповідають на питання ЩО?

- Заповнимочетвертийфайл.

7.2. Робота в парах

Кіт, стіл, гнізда, будинок, птахи, пір'я, зошит, стільці.(Од.ч. та мн.ч.)

Висновок: іменники змінюються за числами.

- Заповнимоп'ятийфайл.

7.3. Імена власні та номінальні.

- Згадаймо правило: які слова пишуться з великої літери.

  • країнаРосія
  • містоАнжероудженськ
  • річкаЯя

Висновок: іменники бувають власні та номінальні.

- Заповнимошостийфайл.

- Протягом усього уроку ми з вами створювали папку, в яку вкладали інформацію про іменник.

Отже, підіб'ємо підсумок, що називається іменником.

Іменник - частина мови, яка позначає одухотворений або неживий предмет, явище природи або дія і відповідає в початковій формі на питання хто? що? Іменники змінюються за числами, бувають власні та номінальні.

- Прочитаємо правило у підручнику с.55

9. Інструктаж із виконання домашнього завдання.

Вам надається виконати одне із завдань на картці на вибір:

1. Вправа №6 с.53

2. Записати 5 одухотворених іменників та 5 неживих іменників.

3. Придумати і записати 3 речення з власними іменами.

10. Виставлення оцінок.

11. Рефлексія. Підсумок уроку.

- Покажіть, із яким настроєм ви закінчуєте урок.

- Що вам найбільше сподобалося на уроці?

– Як називається папка, яку ми сьогодні створили?

- Я передаю вам папку, в якій знаходиться інформація, зібрана вами протягом уроку. Оскільки це був перший урок у розділі “Частини мови”, то ви накопичуватимете матеріал і складатимете в папку.