Позакласне заняття з правового виховання на тему «Знайомимось зі своїми правами», Міжнародний
Захід проводився в рамках єдиного інформаційного дня з правового виховання.
Мета : формування уявлення про основні правові документи: «Загальна декларація прав людини», «Конвенція про права дитини».
Завдання :
Обладнання : брошури - "Декларація", "Конвенція", "Конституція"; плакати для оформлення зали; картки з визначеннями, презентації статей, правової та казкової вікторини; аудіозапис та костюми для театралізованої вистави.
Хід заняття
I. Організаційний момент
Сәлемет сіздер ме, құрметті достар, балалар, ата-аналар!
— Здрастуйте, дорогі хлопці та дорослі! Сьогодні ми з вами зустрічаємося напередодні чудового свята — Нового року, а нещодавно ми відзначали дуже важливі для нашої країни свята — День першого Президента та День Незалежності Республіки Казахстан.
ІІ. Знайомство з новим матеріалом
1. Постановка мети заняття.
— Хлопці, сьогодні на нашому заході ви познайомитеся зі своїми правами. Ви познайомитеся з новими поняттями і постараєтеся пригадати все, що вже знаєте на цю тему.
2. Вступна бесіда.
ПРАВО — є сукупність встановлених та охоронюваних державною владою норм і правил, що регулюють відносини між людьми (на дошку вивішується визначення).
- Кожна людина (і доросла, і дитина) має свої права.
Права людини - це правила, за якими живе він сам і навколишнє суспільство людей.
— Люди повинні жити за правилами, закладеними в суспільстві, визначені звичаями, традиціями, життєвим досвідом багатьох поколінь, тоді в цьомусуспільстві діятимуть принципи розуму, справедливості, совісті та порядку.
— Скажіть, а хто насамперед виявляє занепокоєння про вас, намагається вберегти від неприємностей, створює всі необхідні для вашого розвитку умови, захищає ваші інтереси та права? (відповідають діти).
— Але про дітей також опікуються громадські та державні організації, які головним своїм завданням вважають захист дітей.
— Загальна декларація прав людини є потрібним і корисним документом. Але в ньому йдеться про людей взагалі – і жодного слова про дітей! Адже саме діти потребують особливої уваги, піклування та захисту з боку держави, оскільки, як і раніше, десь відбуваються військові конфлікти, теракти, аварії, стихійні лиха, епідемії, скоюються злочини, внаслідок яких страждають і діти.
— Конвенція — це міжнародна угода. У ньому йдеться, що держави, які підписали її, взяли на себе зобов'язання піклуватися про вас, ваше здоров'я, благополуччя, освіту та всебічний розвиток».
Наша держава, Республіка Казахстан, також підписала цей документ.
Діти виконують пісню "Я люблю цей світ".
- У Конвенції 54 статті. З деякими з них ми зараз познайомимося.
3. Театралізоване уявлення.
(Звучить українська народна мелодія. На сцені з'являються Баба Яга та Івашка).
Баба Яга. Ану, Івашко, сядь до мене на лопату!
Івашка. Навіщо це?
Баба Яга. Як це навіщо? Я тебе засмажити хочу і з'їсти!
Івашка. Ой-ей-ей! Врятуйте! Допоможіть! З'їсти, засмажити хочуть! Люди добрі, з біди мене рятуйте!
Вихованець. Не турбуйся милий Івашко, виручимо обов'язково! Ось, прочитай Статтю 37: «Жодна дитина не повинна піддаватися тортурамабо жорстокому, нелюдському поводженню»! Вам все зрозуміло, Баба Яга?
Баба Яга. Зрозуміло зрозуміло! Іду я від вас! Теж мені, знавці мають рацію!
Івашка. Ось дякую, люди добрі! Думав усе, мені кінець, з'їсть Баба Яга!
Вихованець. Ходімо, друже, вивчатимемо з тобою Конвенцію прав дитини!
Івашка. Із задоволенням! (Ідуть під музику).
(Під музику з казки вибігає Червона Шапочка, назустріч їй - вовк).
Вовк. Привіт, Червона Шапочка!
Червона Шапочка. Здрастуйте, пане Вовк!
Вовк. Куди ти йдеш?
Червона Шапочка. До бабусі.
Вовк. А де мешкає твоя бабуся?
Червона Шапочка. Треба йти геть тією дорогою!
Вовк. Зрозуміло! Ну, все, удачі тобі, Червона Шапочка, а я побіг! У мене справи! (Погладжує свій живіт, зловтішно сміється і тікає).
Вихованець. Що ж ти наробила, дитино? Навіщо показала Вовку дорогу? Він же може з'їсти твою бабусю, а потім тебе, і тим самим порушить твої права та права бабусі.
Червона Шапочка. А що робити?
Вихованець. Спершу послухай Статтю 6! Кожна дитина має право на життя!
Червона Шапочка. Допоможіть мені будь-ласка!
Вихованець. Ходімо, Червона Шапочка, Вовка наздоженемо і постараємося його напоумити!
Червона Шапочка. Спасибі вам велике! Ходімо!
На стільчику сидить Попелюшка і щось шиє.
Голос. Увага! Увага! Сьогодні увечері принц влаштовує бал. Запрошуються усі знатні люди!
1-я сестра. Попелюшка! Ти чула? Нас запросили на бал принца.
2-я сестра. Допоможи нам виправити вбрання. (Попелюшка допомагає).
1-я сестра. А що, Попелюшка,хотілося б тобі поїхати на бал?
Попелюшка. Що ви, сестриці? Ви смієтесь наді мною! Хіба мене пустять у палац у цій сукні та черевиках?
Мачуха (дочкам) Красуні мої, ви зібралися?
2-я сестра. Зараз, мамо, тільки в дзеркало подивимося. Попелюшка копається, ніяк нас не одягне.
Попелюшка. Матінко, можна я теж поїду. Я одягну якусь зі старих суконь сестриць?
Мачуха. І думати забудь! Не вистачало ще, щоб ти в такому вигляді здалася в пристойному суспільстві. Та в тебе і справ багато: підлогу підмісти, вечерю приготувати, посуд перемити, посадити троянди мене під вікном, перебрати гречку та горох. Ну, якщо впораєшся, то можеш потім приїхати на бал.
Попелюшка. Я і за три дні не зможу все це переробити!
Вихованець. Не засмучуйся, Попелюшку, послухай, що я тобі скажу. Кожна дитина має право на відпочинок та дозвілля. І ніхто не може позбавити тебе цього права, навіть ця зла мачуха. Іди, збирайся на бал!
Попелюшка. Велике дякую!
Вихованець. Так, дорогі хлопці, кожен із вас має право на відпочинок, дозвілля, на заняття улюбленою справою. І зараз хлопці з танцювального гуртка виконають для вас танець.
— Які ще права дітей ви можете назвати? (відповідають діти).