Позаурочне заняття з музики на тему «Сім нот», 1(2) клас

Позаурочне заняття з музики на тему «Сім нот», 1(2) клас
Мета заняття:формування основ нотної грамоти учнів через здійснення творчої діяльності у процесі вокально-хорового виконавства та музикування.
розвивати творчі здібності, залучаючи дітей до емоційного виконання співів, пісень, гри на музичних інструментах;
формувати навички елементарного музикування на найпростіших інструментах;
розвивати співочі вміння та навички (координації між слухом та голосом, вироблення унісону, кантилени, спокійного дихання), виразне виконання пісень;
П.І. Чайковський "Марш дерев'яних солдатиків".
Пісня «Про сліди» з м/ф «Маша та ведмідь»
Михайло Лазарєв, «Цвітопузики»
"Співати приємно і зручно", слова та музика Т. Абелян
Методи навчання:словесні, наочні, практичний, проблемний, частково-пошуковий, дослідницький.
Форми організації навчання:індивідуальна, групова, фронтальна.
Методи музичного навчання:
метод порівняння та зіставлення
спостереження за музикою
Види діяльності на уроці:
Слухання та виконання музики
Міркування про музику
Формування універсальних навчальних процесів:
Формування мотивації до навчання та пізнання; адекватної самооцінки; готовності відкрито висловлювати свою позицію під час уроків, адекватне розуміння причин успіху (неуспіху) у процесі.
Формування вміння утримувати мету діяльності до здобуття її результату; вміння бачити помилку; вміння оцінювати результат своєї діяльності, аргументувати свою думку та позицію, самоконтроль процесу та результатів діяльності.
Формування вмінняемоційно виконувати музичні твори; музикувати; виконувати танцювальні рухи.
Сприймати на слух музичний твір.
Давати образну характеристику прослуханого твору.
Формування вміння слухати та чути вчителя, учня; вміння співпрацювати у групі, під час вирішення навчальних завдань.
Здатність приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності, пошуку засобів її здійснення.
Оволодіння логічними діями порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, встановлення аналогій
Розучування скоромовок, вправ дихання, дикцію, звукообразование.
Індивідуальна робота з дітьми з розучування пісень, співу.
Мотивація:вчитель звертається до учнів із проханням повернути ноти.
Оформлення класу:на дошці зображення скрипкового ключа та нотоносця.
реалізувати власний творчий потенціал, застосовуючи музичні знання та уявлення про музичне мистецтво для виконання навчальних та художньо-практичних завдань;
-мультимедійний проектор, магнітна дошка, комп'ютер, магніти, ноти-кружечки, роздатковий матеріал, аудіо записи, магнітофон, ударні музичні інструменти, паровозик.
1. Організаційний момент
Поспівка-вітання на звуках висхідної гами досі
Виконання вчителя на склад «ту».
- Хто з нами вітається?
- Вітаємо паровозик пісенькою:
Потяг подає сигнал
Він стояти вже втомився.
Набирає поїзд хід,
Свою пісеньку співає.
Розучування з дітьми.
- Паровозик відвезе нас сьогодні до країни МУЗИКУ!
(У діалозі з учителем).
вміння емоційно виконувати музичні твори;
виявляти пізнавальний інтерес домузичної діяльності
2. Актуалізація знань та фіксація труднощів у діяльності.
Вчитель націлює учнів майбутній урок;
– Ви вже великі діти. Чи можете ви написати на дошці слово "музика"?
- А рахувати вмієте? Перевіримо. Хто може написати цифру, скільки літер у цьому слові?
- Ми вміємо писати літери та цифри. А як на дошці написати мелодію пісеньки паровозика?
– Паровозик готовий нас відвезти до країни Музика, де на нас уже чекають друзі – Веселі нотки. Спробуємо завести його.
Діти пишуть слово, вважають.
Зіткнулися із скрутою, висувають гіпотези.
планування навчального співробітництва з учителем та однолітками
логічні – аналіз суб'єктів із виділення загальної ознаки.
розвиток мотивів навчальної діяльності.
3. Артикуляційна хвилинка
Потяг подає сигнал
Він стояти вже втомився.
Набирає поїзд хід,з прискоренням (уповільненням) темпу,
Свою пісеньку співає.Вимовляють на видиху «пш-ш-ш»
Вправи спрямовані на розвиток голосу та виразності тембру (в ігровій формі)
Діти виконують вправи, пропонують варіанти шумових звуків.
Комунікативні:ініціативна співпраця у пошуку кращого виконання
Регулятивні:контроль у формі звіряння свого виконання із заданим еталоном
4. Постановка навчальної задачі.
- Ось ми й дісталися країни Музика. Відчиняє нам двері нота "ДО". (На дошці з'являється нота). Слухайте, як вона звучить. Який у неї голос?
- Скільки всього нот у музиці?
– Де живуть нотки?
- Діти, подивіться на нотний стан. Тільки сьогодні вранці там були ноти, та раптом зникли. Ми обов'язково маємо повернути їх.
Умузиці сім нот. Учні називають ноти: до, ре, мі, фа, сіль, ля, сі. Живуть вони на нотному таборі.
Приймають навчальне завдання.
Сьогодні я продовжу знайомство з нотами, познайомлюсь із новою грамотою. Навчусь правильно співати.
вміння слухати та вступати в діалог з учителем та однолітками.
розвиток мотивів навчальної діяльності.
5. Вокальна робота
– Нота «РЕ» знає правила співу. Ми зможемо її повернути, якщо згадаємо ці правила.
Якщо хочеш сидячи співати
Не сідай ти як ведмідь.
Спину випрями швидше,
Ноги в підлогу упри сміливіших.
(На дошці з'являється нота «РЕ»)
- Ця нотка є у Мишки в мисці, в каміні, в мінералці.
- Заспіваємо ноту "МІ", щоб повернути її додому.
Швидше до нас приходь»
• Робота над динамікою;
Нота Мі прикріплюється на дошку.
– Цю нотку нам допоможе знайти собака Альфа. Як собака говорить про те, що знайшов зникнення?
(Виконання «аф» на висоті ноти «фа»)
– Ось і нота знайшлася. Це нота "ФА", тільки Альфа її каже її задом наперед.
- Хлопці, хто знає, що це таке?
У квасолі є два музичні боби. Як їх звати?
Молодці, ви добре впоралися із цим завданням та повернули ноту «СІЛЬ».
Нота кріпиться на дошку.
Як ви чудово рухалися,
А рух – це здоров'я!
Улюблена нота Маші та всіх дітей.
Нота Ля прикріплюється на дошку.
Повторюють правила співу.
Виконання поспівки, імпровізація.
Діти виконують співи групами, колективно. Виконують завдання вчителя, працюючи над більш точним та виразним виконанням.
Називають ноту «МІ»
Робота над дикцією.
Діти відповідають на запитання вчителя тависловлюють припущення.
Робота над динамікою.
Слухають, знаходять ноту
Робота з солістами
Виконання пісні з музично-ритмічними рухами за текстом
Регулятивні:актуалізація правил
Комунікативні:ініціативна співпраця у пошуку кращого виконання
Пізнавальні:логічні - характеристика твору та його обґрунтування;
планування власних дій та прогнозування результату творчої діяльності.
6. Музика на музичних інструментах.
6) Слухання музики
П. І. Чайковський "Марш дерев'яних солдатиків"
Запитання для прослуховування:
– Хто йде до нас на допомогу?
– Які музичні інструменти потрібні для супроводу цього твору?
- Який ритм вони виконуватимуть?
Чудово виконали твір.
Нота СІ кріпиться на дошку.
Учні підбирають інструменти, які відповідають характеру твору та пояснюють свій вибір.
Група учнів виконує ритмічний супровід п'єси.
освоєння способів взаємодії в колективній та груповій роботі.
вміння створювати копію за зразком, рефлексія способів та умов дії
контроль над точністю передачі ритму, корекція, виділення та усвідомлення рівня засвоєння матеріалу
7. Розучування пісні
- Усі ноти знайшлися. Усі вони схожі одна на одну. Але що вони відрізняються?
(якщо важко, зіграти їх)
– Тому вони живуть на різних поверхах. Яка нотка найнижча? висока?
- На що схожі нотки?
Переклад: різні по висоті.
Допомагають розставити ноти на стані.
• Робота над диханням;
Пізнавальні: вміти знаходити відповідь на питання,аналізувати, вслухаючись у музику.
пошук способів вирішення проблеми
- А зараз ми перевіримо, чи потоваришували ви з нотками. Скільки всього нот?
Мені потрібно 6 хлопців. Тепер ви – нотки. Візьміть по одній картці та дізнайтесь, як вас звати.
Завдання: станьте по порядку.
– Якої ноти не вистачає?
Діти стають по порядку, знаходять помилку.
вміння структурувати знання
Регулятивні:контроль, корекція, виділення та усвідомлення якості та рівня засвоєння матеріалу
9. Рефлексія діяльності
- Мені хочеться дізнатися, як ви оцінюєте свою роботу. Хтось вважає, що добре попрацював, нехай заспіває – «А», а хтось вважає, що ще не все виходить – «О».
– Хто хоче поділитися своїми враженнями?
- Що цікавого ви впізнали?
- Що особливо яскраво запам'яталося?
- Чи все вам легко вдавалося?
Ми сьогодні добре попрацювали. Наша подорож добігла кінця. Цветопузики проводжають нас веселою пісенькою.
Виходять із класу під музику.
Діти оцінюють свою роботу.
Діти розповідають, якими видами діяльності займалися: грали на ударних інструментах, співали солістами та хором тощо.
Учні діляться своїми успіхами та невдачами. Роблять висновки про те, що вийшло, а над чим треба попрацювати, у чому потренуватися.
вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки
Пізнавальні:рефлексія способів та умов дії
Якщо завантаження матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".
Матеріал заняття рекомендований для викладання у класах, які мають початкові вміння емоційно та усвідомлено сприймати та виконувати музику. Елементи даного конструкту заняття можна використовуватияк у позаурочний, так і в урочний час.
Метою даного позакласного заняття з музики є знайомство учнів початкової школи у цікавій формі з основами нотної грамоти реалізації творчої діяльності. Під час подорожі до країни Музику дітям запропоновано виконання низки вокальних, ритмічних, логічних, артикуляційних завдань. Представлене заняття спрямоване на розвиток творчих здібностей дітей, емоційного виконання співів, пісень, імпровізаційної гри на музичних інструментах. Заняття сприяє формуванню універсальних навчальних дій, розвитку навичок участі у дискусіях на музичні теми та проблеми, формулювання власної позиції з питань, що обговорюються.