Правила оформлення креслень

Презентація до уроку

Цілі:

  • закріпити знання учнів на тему: «Чертежні інструменти, матеріали та приладдя та його застосування»;
  • дати учням поняття про правила оформлення креслення, які виконуються згідно з прийнятими та чинними державними стандартами Єдиної системи конструкторської документації – ЄСКД;
  • ознайомити із поняттям про стандарти ЕСКД;
  • ознайомити з поняттями «формат» та «основний напис»;
  • навчити застосовувати відповідно до стандартів ЕСКД лінії креслення, що мають різне призначення та застосування;
  • розвивати просторове уявлення та просторове мислення;
  • виховати точність та акуратність у побудові креслень.

Завдання:

  • Навчальна: Повторення, закріплення пройденого матеріалу та засвоєння нових знань на цю тему.
  • Розвиваюча: розвиток просторової уяви, логічного мислення, творчого підходу до вирішення поставленого завдання;
  • Виховна: виховання в учнів інтересу до предмета, сумлінного ставлення до праці та акуратності у виконанні графічних робіт.

Форма (тип) уроку : урок закріплення та вивчення нового матеріалу.

Обладнання та посібники:

  • Для вчителя: інтерактивна дошка, проектор, комп'ютер, презентації, плакати.
  • Для учнів: підручник «Креслення», Ботвіннікова А.Д. та ін, креслярське приладдя, робочий зошит, картки-завдання.

Методи, прийоми проведення уроку: презентація, пояснення, виконання завдання.

План уроку :

  1. Організаційний момент (1 хв.)
  2. Перевірка домашнього завдання візуально (1 хв.)
  3. Повідомленнятеми уроку, цілей уроку (1 хв.)
  4. Повторення пройденого матеріалу – переднє опитування (5 хв.)
  5. Вивчення нового матеріалу (25 хв.)
  6. Фізкультхвилинка (1 хв.)
  7. Закріплення пройденого матеріалу за картками-завданнями (5 хв.)
  8. Підсумок уроку. (3 хв.)
  9. Домашнє завдання. (3 хв.)

Хвід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання – візуально.

ІІІ. Повідомлення теми, цілей уроку.

IV. Повторення пройденого матеріалу.

– відповісти на запитання, визначити по представлених малюнках правильно виконаний малюнок деталі (слайд 4)

Вчитель: перш ніж приступити до вивчення нової теми, дайте відповідь, будь ласка, на наступні питання. Відповіді учнів.

V. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Тема уроку сьогодні є продовженням вивчення теми «Техніка виконання креслень та правила їх оформлення». Розглянемо та з'ясуємо, які правила застосовуються при виконанні креслення.

Кожен креслярський документ виконується за єдиними правилами – стандартами. У нашій країні прийняті та діють державні стандарти Єдиної конструкторської документації – ЄСКД. Що ж таке стандарт? (Слайди 5, 6)

Стандарти встановлені як на конструкторські документи, а й у окремі види продукції, що випускаються нашими підприємствами. Державні стандарти(ГОСТ) обов'язкові всім підприємств і окремих осіб.

Кожному стандарту надається свій номер з одночасним зазначенням року його реєстрації.

Стандарти іноді переглядають. Це з розвитком техніки і вдосконаленням інженерної графіки. (Слайд 7)

Вчитель:Креслення виконують на листахпевного розміру. Стандартом (ГОСТ 2.301-68*)

встановлені формати аркушів, які обводять тонкою лінією. У загальноосвітніх навчальних закладах користуються форматом, розміри якого 297 x 210 мм.

Його позначають А4. (Слайди 8, 9)

Вчитель: кожен креслення оформляєтьсярамкою, яка обмежує його поле. (Слайд 10)

На навчальних шкільних кресленнях основний напис виконується у спрощеному вигляді.

Вчитель:на виробництві, згідно з ГОСТ 2.301 – 68, листи формату А4 мають лише вертикально. У навчальних загальноосвітніх закладах їх використовують як вертикально, так і горизонтально. (6)

Вчитель: при виконанні креслень застосовуютьлінії різної товщини та накреслення. Кожна лінія має своє призначення . Подивіться на два зображення (Слайд 15). На вашу думку, який із цих зображень зрозуміліший для читання? (Відповіді учнів).

Вчитель: розглянемо лінії, що застосовуються до виконання креслень. (Солоди 16, 17)

Вчитель: для того, щоб зображення було всім зрозуміло, державний стандарт встановлює накреслення ліній і вказує їх основне призначення для всіх креслень промисловості та будівництва. Розглянемо докладніше призначення та застосування цих ліній.

СУСПІЛЬНА ТОЛСТА ОСНОВНА ЛІНІЯ Товщина суцільної основної лінії (S) вибирається в межах від 0,5 до 1,4 мм Застосовується для зображення видимого контуру предмета, оформлення рамки поля креслення та граф основного напису

ШТРИХОВА ЛІНІЯ Товщина лінії від S/3 до S/2. Довжину штриха вибирають від 2 до 8 мм, відстань між штрихами від 1 до 2 мм Застосовується для зображення ліній невидимого контуру предмета.

СУХНЯ ТОНКА ЛІНІЯ Товщина тонкої лініївід S/3 до S/2 Застосовується для нанесення виносних та розмірних ліній, нанесення штрихування, проведення полиць ліній - виносок

ШТРИХПУНКТИРНА ТОНКА ЛІНІЯ Товщина штрихпунктирної лінії від S/3 до S/2 Застосовується для осьових та центрових ліній

СУСПІЛЬНА ХВИЛЬНИСТА ЛІНІЯ Товщина хвилястої лінії від S/3 до S/2 Застосовується для зображення ліній обриву, розмежування виду та розрізу

РОЗІМКНУТА ЛІНІЯ Товщина розімкнутої лінії від Sдо 1,5S Застосовується для зображень місця сіючої площини при побудові перерізів і розрізів

ШТРИХПУНКТИРНА ТОНКА З ДВОМА ТОЧКАМИ ЛІНІЯ Товщина лінії від S/3 до S/2 Застосовується для зображення ліній згину на розгортках

СУХНЯ ТОНКА З ЗЛАМОМ ЛІНІЯ Товщина лінії від S/3 до S/2 Застосовується для зображення довгих ліній обриву

(Слайди 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25)

VI. Фізкультхвилинка.

VII. Закріплення пройденого матеріалу.

Вчитель: весь матеріал уроку ми пройшли, перевіримо себе, як ми його засвоїли. Вчитель роздає картки-завдання. (Додаток 1 ). Робота розрахована на 5 хвилин.

VIII. Підсумок уроку.

Вчитель візуально перевіряє виконання завдань, оцінює тих, хто добре працював. Остаточний результат перевірки виконання завдань буде оголошено на наступному уроці.

IX. Домашнє завдання.

Вчитель: запишіть, будь ласка, домашнє завдання у щоденниках.

Вчитель: урок закінчено, дякую, до побачення.

Використовувана література:

  1. Підручник "Креслення" Ботвінніков А.Д., та ін. - М.: Астрель АСТ, 2012.
  2. Ройтман І.А., Володимиров Я.В. Креслення: Навчальний посібник для учнів 9-х класів навчальних закладів – М.: ВЛАДОС, 2010.
  3. Підручник"Креслення" за редакцією Н.Г. Преображенській. - М.: Вентана-Граф, 2005.