Презентація до уроку з ОРКСЕ (4 клас) на тему Тема сьогоднішнього уроку «Навіщо творити добро» (з

Цілі: допомогти учням зрозуміти причини, через які християни прагнуть творити добро; осмислити поняття «добро», «самовідданість», «святий»; сформувати розуміння того, що творити добро – відчувати духовну радість.

з навчального предмета ОРКСЕ

за модулем «Основи православної культури»

на тему: «Навіщо творити добро?»

Автор : Жеребятьєва Катерина Ігорівна

вчитель початкових класів

Урок на тему "Тема: Навіщо творити добро?"

Цілі: допомогти учням зрозуміти причини, через які християни прагнуть творити добро; осмислити поняття «добро», «самовідданість», «святий»; сформувати розуміння того, що творити добро – відчувати духовну радість.

Завдання: навчальні: дізнатися про дві причини здійснення християнами добрих вчинків (подяка за подвиг Христа та наслідування подвигу Христа);

розвиваючі: зрозуміти, чому самовідданість (відмова від своїх миттєвих бажань) може приносити духовну радість;

які виховують: прищепити прагнення жити і творити добро іншим людям, усвідомити, що біблійні заповіді ведуть до духовної радості.

Обладнання: мультимедіа проектор, підручники, робочі листки для письма, зошити.

1. Організаційний момент.

- Добрий ранок! Добридень! Ці слова ми вимовляємо щодня, бажаючи тим, до кого звертаємося добра і радості.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Визначення теми уроку.

Вчитель пропонує подивитись притчу «Все залишає свій слід».

- Хлопці, як ви вважаєте, яка сьогодні у нас тема уроку?

Запис теми уроку:«Навіщо творити добро?»

4. Розмова щодо змісту притчі.

- Хлопці, як ви вважаєте, яка основна думка цієї притчі?

Підводить дітей до моралі притчі.

ВСІ залишає свій слід. Коли ти з кимось лаєшся і кажеш йому неприємні речі, ти залишаєш йому рани, як ті, що залишилися на воротах. Рана, принесена словами, завдає той самий біль, що й фізична.

- А який висновок ви зробили для себе? (Заслуховує відповіді учнів)

Вчитель: Тема сьогоднішнього уроку «Навіщо творити добро?» (С. 68 підручника)

Ми дізнаємося, як наслідують Христа?

Чому радіють святі?

- Згадайте та скажіть Золоте правило етики? (Ми хочемо, щоб нам робили добро, отже ми самі теж повинні робити добро людям). (Слайд 1)

2.Робота над темою уроку.

Вчитель: Сьогодні ми дізнаємося про причини, які спонукають робити добро.

- Ви дізнаєтеся, як християни наслідують Христа? Чому радіють святі?

Хлопці, за що ви робите добрі вчинки? Я вас удома просила подумати над цим питанням. (Відповіді дітей).

Християни робили добрі вчинки на знак подяки Христа.

У І. Христа були учні, які називаються апостолами.

Апостол – у християнській міфології: учень Христа, розповсюджувач Його вчення.

- Знайдіть текст про одного з учнів І. Христа у підручнику с. 68. (Читання тексту «по – ланцюжку»).

-Учитель: Зробимо висновок:

- Про якого апостола дізналися? (Про Апостола Петра).

- Хто підпалив місто, щоб помилково звинуватити християн і стратити їх? (імператор Нерон).

- Кого зустрів Петро, ​​покидаючи Рим? (Самого Христа).

-Куди поспішав Христос? Навіщо? (Він поспішав до Риму. «Померти ще раз»,- відповів Він. Христос не залишає християн, Він з ними страждає).

- Як вчинив Петро?( Він повернувся, щоб у хвилину тяжких переслідувань підтримати християн словом, прикладом).

– Прочитайте, що говорив Христос? Як ви це розумієте?

( Він прийшов не для того, щоб Йому служили, але щоб послужити християнам. Хто хоче бути вдячним Богові за Його жертву, той має бути добрим до людей, робити їм добро).

Вчитель: Наслідуючи жертовний подвиг Христа, Його учні прагнули менше думати про себе, про небезпеку, про смерть.

- Прочитайте на с. 69 текст «Це цікаво» про апостола Петра. (1 абзац).

(Читання тексту учнем).

-Прочитайте про апостола Андрія. (2 абзац). (Читання тексту учнем). (Клацання).

(3слайд). (читання учнем 3 абзацу).

- Подивіться уважно, чи можемо сказати, що послідовники Христа, наслідуючи Бога, здійснили подвиг, самовідданий вчинок? (Так).

Самовідданий - жертвує своїми інтересами заради інших людей, заради загального блага; героїчний, шляхетний. (За словником Ожегова).

Самовіддана людина - той, хто подолав у собі всі мирські пристрасті та живе для інших. (За словником Даля).

- Чи є різниця у тлумаченні?

-Чим пожертвував Христос для людей? (Життям).

-Чим Ви можете жертвувати для іншої людини? (Відповіді дітей).

Вчитель: Згадайте приклади самовідданості героїв з історії.

-На уроці позакласного читання ви читали твори Андерсена. Згадайте його твори, де герої роблять самовідданий вчинок? («Русалочка», «Дюймовочка», «Дикі лебеді», «Снігова королева»).

-Як називається казка? ("Сніжна королева").

-Як звали героїв? (Герда, Кай, Снігова Королева).

-Хто найбільше сподобався? Чому? (Герда. Вона добра, вірна, самовіддана).

- Які самовіддані вчинкиробить Герда, від чого вона відмовляється?

-По ходу відповідей накресліть драбинку самовідданості Герди в зошитах.

-Від чого відмовляється Герда, щоб урятувати Кая? (Відповіді дітей супроводжуються слайдами, діти малюють драбинку):

-Віддає річці черевики, щоб дізнатися про Каю.

-Покидає бабусю, рідну домівку, близьких та друзів.

-Втікає від бабусі і залишає спокій, тепло, гарні квіти та будинок.

-Виїжджає з палацу і позбавляється розкоші, багатства, життя у палаці.

-Виїжджає на олені з розбійницького замку і позбавляється захисту розбійниці, вогнища, їжі.

-Від'їзд від фінки позбавляє її чобіток, рукавичок у холоді. Вона залишається одна-одна серед холоду і снігової пустелі.

Вчитель: З кожним разом ступінь самовідданості зростає, і в кінці вона знаходить Кая. Своєю добротою вона розтопила крижане серце Кая, і вони повернулися додому.

Вчитель: Давайте зробимо висновок. (Відповіді дітей).

-Так. І люди з життя, і герої творів роблять самовіддані вчинки. Людина повинна підніматися сходами вгору, долаючи труднощі. Люди це роблять за похвалу? За нагороду чи гроші? (Безкорисливо, не вимагаючи нічого натомість, за покликом душі).

-Хто такі святі? Звернемося до словника (Читання дітьми визначення):

Святий - пройнятий високими почуттями, піднесений, ідеальний; що володіє Божественною благодаттю. (По Ожегову).

Святий – духовно і морально непорочний, чистий, досконалий, угодний Богові; прототип людини. (За Далем).

Вчитель: Зробіть висновок.

Висновок: Святий – це така добра людина, в серці якої народився духовний досвід, визнаний Богом зразком для інших людей за праведне життя та стійкість у вірі.

- Про які святі ви чули, знаєте? (Сергій Радонезький, СерафимСаровський, Ксенія Петербурзька, Блаженна Матрона, Цілитель Пантелеїмон і. д.)

-Попрацюємо з підручником с.69. Читаємо текст зі слів «Святий….» та до кінця сторінки.

- Як зрозуміли притчу про царя та дикуна? Поясніть.

- Зробимо висновок: Які якості мають люди, святі, які роблять добро іншим, але шукають радість для свого серця? (Відповіді дітей).

4. Виступи дітей на тему уроку.

-А які матеріали про добро, про добрі вчинки ви підготували? Давайте поділимося своїми невеликими відкриттями.

Саяпіна Дар'я, вірш В.Дорожкиної «Добро», виконання пісні всім класом «Іди мій друг, завжди йди, дорогою добра».

- Що нового дізналися на уроці?

– Як ви працювали на етапах уроку?

-Як оцінюєте свою роботу та роботу своїх товаришів?

-Назвіть дві причини, які спонукають християнам робити добрі справи?

Що вас сьогодні здивувало?

-Чому радіють святі? Чого вони прагнуть?

– Що лежить в основі добра?

-Що робить людину щасливою?

-Чи захотілося самим творить добро?

-А Які добрі справи ви можете робити? (Відповіді дітей)

- Молодці. Ви всі сьогодні працювали дружно та активно. Нехай цей урок залишить у вашому серці добре насіння і воно обов'язково дасть сходи доброти.

- Творіть добро, і ви зберете скарби на Небі.

6. Домашнє завдання: Прочитайте текст с. 68 -69, Виконати завдання у робочому аркуші, подивіться у словнику слово «Добродій».