Природні зони України
Тема роботи: «Природні зони України» Робота виконана вчителями початкових класів Таїцької середньої школи: Маркової Л. В. Пестовнікової Л. А.
Тема уроку: Пустеля
Цілі уроку: Сформувати в учнів уявлення про природну зону пустель; Ознайомити з кліматичними особливостями зони пустель, рослинами та тваринним світом. Розвивати мовлення дітей, вміння спостерігати, розмірковувати, робити висновки.
Хід уроку: Організаційний момент. Знову прийшла довгоочікувана мить - Нам час у дорогу Він кличе нас, в загадковий світ, Таємничий світ природи. - Сьогодні перед нами відкриє свої таємниці ще одна природна зона Укаїни.
Перевірка знань: Тест «Зона степів»1. Зона степів розташована на … нашої країни. а) Півночі б) сході в) півдні 2. Характерна ознака зони степів – це. а) Суцільний трав'янистий рослинний покрив; б) Відсутність суцільного рослинного покриву; в) велика кількість мохів, лишайників, чагарників.
3. Для рослин степу характерні: … а) Коріння, що стелиться, велике листя; б) Довге коріння, м'ясисті стебла, листя – колючки; в) Коріння-цибулини або пучки, вузьке тонке листя.4. До степових тварин відносяться... а) Яструби, лосі, білки. б) Білий журавель, лемінги, песці. в) Журавлі-беладони, дрохви, ховрахи.
Робота над новим матеріалом: Слово «пустеля» викликає відчуття спраги і уявлення про спекотну спеку і мляві простори. Літо в пустелі дуже спекотне. Поверхня землі нагрівається вдень до 70 градусів, а температура повітря в тіні піднімається вище 40 градусів.
Пустеля розташована на південь від степової смуги у центрі Євразії. (Карта природних зон) Поверхня пустелі горбиста, часто зустрічаються великі пагорби з дрібного піску. Це бархани. Вони схожі на хвилі. Гаряче синє небо, а в небі розпеченесонце.
Сухість та спека – основні відмітні ознаки пустелі. Сонце швидко сушить землю. І тоді прокидаються високі піщані хвилі – бархани. Вітер, пересипаючи пісок через гребені барханів, змушує їх ніби повзти пустелею. Бувають тут і піщані бурі. Розпечений вітер піднімає хмари піщин: не видно ні неба, ні сонця. А жарище таке, що ноги обпалює навіть через черевики, можна спекти яйце.
Гіпотеза: Пустеля - це неживі простори.
Завдання груп: Пора включитися в роботу нашим …БотаникамЗагальні особливості рослин.Індивідуальне пристосування до природних умов.Значення в природі.ЗоологамПристосованість тварин пустелі до природних умов.Значення в природі.ЕкологамЕкологічні проблеми та шляхи їх вирішення.Охорона природ.
Презентація ботаніків. Рослини пустель:1. Верблюжа колючка.2. Саксавул.3. Джузгун.4. Колосняк. Висновок:
Верблюжа колючка Коріння у рослин надзвичайно довгі (до 20 метрів), інакше як дістанеш вологу. Крихітні листочки, у вигляді колючок, щоб якнайменше випаровувати дорогоцінну вологу. З'їдається верблюдами. У посівах – бур'ян. Використовують паливо. Медонос.
Саксавул. Саксаул - дивне дерево, яке не дає тіні. Дуже низьке дерево. трохи більше 4-5 метрів. Листя саксаула настільки дрібні, що гілки здаються голими. Стовбур його кострубатий, сучки перекручені. Деревина важча за воду, не можна зробити колоди. Через нестачу вологи зростають на великій відстані один від одного.
Джузгун. ДЖУЗГУН (жузгун), рід чагарників сімейства гречаних. Близько 80 видів, у пустелях та степах Азії. Багато джузгуни - піскоукріплювачі; служать кормом верблюдам та вівцям. Цвітіння джузгуна
Колосняк. Його ще називають «піщаним вівсом». Коріння рослини добре закріплюють піскиі не дають їм рухатись під дією вітру.
Висновок: Пустеля - це не мляве простір. Рослини пристосувалися до клімату пустелі. Характерні риси рослин пустель. 1. Рослинність пустелі бідна, не утворює суцільного покриву, 2 . Посухостійкі. 3. У них довге коріння, щоб видобувати воду на великій глибині. 4. Дрібне жорстке листя, можуть бути колючки, щоб якнайменше випаровувати вологи.
Презентація зоологів. Тварини пустелі:1. Верблюд.2. Тушканчик.3. Ящірка – круглоголовка. 4. Піщанка Висновок.
Верблюд. Верблюди харчуються чагарниковими та напівчагарниковими солянками, листям дерев, цибулинами. Відома здатність верблюдів тривалий час обходитися без води, пов'язана з тим, що вони можуть переносити деяке підвищення температури без посиленої вологовіддачі.
Тушканчик. У пустелі живе багато різних тушканчиків. Але найсимпатичніший із них – земляний зайчик. Годуватися земляний зайчик виходить лише ввечері в сутінках. Вони дивовижні тим, що їм вистачає тієї вологи, яка є у стеблинках рослин. Вони значно впливають на грунтовий і рослинний покрив, служать їжею для пустельних хижаків.
Ящірка – круглоголовка. Круглоголовка поширена у піщаних пустелях. Її довжина разом із хвостом може бути понад 20 см. Веде денний спосіб життя, харчується комахами. Свою назву отримала за звичку у разі небезпеки приймати загрозливу позу, широко відкриваючи рота та розправляючи яскраво забарвлені та посаджені шипиками складки шкіри в кутах рота. У разі небезпеки миттєво заривається у пісок.
Піщанка. Зовні піщанки нагадують щурів чи мишей. Довжина їх тіла до 19 см, рудувато-жовтий довгий хвіст із пензликом. Спинка жовто-піщана, черевце біле. Вони харчуються в основному рослинноюїжею, але можуть поїдати і дрібних безхребетних.
Висновок: Пустеля населена тваринами, які пристосувалися до її кліматичних умов 1. Вони мають загальне сірувато-жовте або буре забарвлення під колір пісків. 2. Можуть тривалий час обходитися без води та їжі. 3. Деякі вдень, у спеку, сплять у норах, а активні вночі. Гнізда влаштовують переважно у землі, а чи не її поверхні чи деревах, швидко бігають.
Презентація екологів. Пустеля і людинаНепомірне зрошенняВипас худобиБракон'єрствоВисновок
Пустелі і людина. Пустеля була і залишається екстремальним природним середовищем для життя людей, хоча саме в умовах пустелі зародилися і існували давні цивілізації. Життя виникало зазвичай поблизу колодязя, річки чи іншого водного джерела. Так з'явилися оази, перші «острівці» життя, створені працею людини. Життя в оазисах і заняття населення суттєво відрізнялися від умов власне пустелі, де люди приречені на вічне кочов'я під палючим сонцем і курними бурями у пошуках води. Розведення овець та верблюдів стало традиційним заняттям кочівників. Зрошуване землеробство і садівництво розвивалося тільки в оазисах, де здавна культивувалися такі рослини, як бавовна, пшениця, ячмінь, цукрова тростина, оливкове дерево, фінікова пальма та ін. Швидкий приплив населення у великі оази призвів до утворення перших міст. появі екологічних проблем, які треба вирішувати.
Непомірне зрошення Непомірне зрошення призводить до біди: у ґрунті накопичується багато солі. Від цього культурні рослини страждають, знижується врожай, а в деяких місцях рослини зовсім не можуть рости (джузгун, колосняк).
Більше стало рухливих пісків, які засипають дороги, поля, споруди. А причина ось яка. Худобаподовгу пасуть на тих самих пасовищах, і тварини витоптують рослини, які закріплюють піски. Доводиться проводити велику роботу, щоби знову виростити на голих пісках рослини. Адже ця робота не знадобилася, якби люди правильно пасли худобу.
Браконьєрство Сайгак своєрідна тварина схожа на вівцю з довгими тонкими ногами. Сайгак уникає пагорбів і гір, сипких пісків та глибокого снігу, оскільки на пересіченій місцевості стає безпорадним, на бігу не здатний перестрибнути навіть через канаву. До 18 століття сайгак мав величезний ареал, доходячи до Києва та Барабінського степу. Але в результаті активного розселення людини чисельність різко скоротилася. На початку 20 століття перебував на межі знищення. У СРСР полювання було заборонено у 1919-1950 роках. .
Висновок 1. Надмірне зрошення призвело до того, що в ґрунтах стало накопичуватися багато солі.2. Через непомірний випас худоби більше стало рухливих пісків.3. Браконьєрство.