Проект «Роль фразеологізмів у нашій мові»
Презентація до уроку
Актуальність реалізованого проекту:
В даний час виникла проблема відсутності знань про фразеологізми, і зараз вона стоїть особливо гостро, тому що випускники 9 та 11-х класів здають ДІА та ЄДІ, у контрольно-вимірювальних матеріалах яких є завдання, що вимагають знання фразеологізмів. Виявилося, що багато старшокласників з великими труднощами знаходять фразеологічні звороти в тексті, не розуміють їх значення, не вміють їх вживати в мові. Фразеологічні звороти – особливий пласт української мови, частина культури нашого народу – повинні повернутися в нашу мову та збагатити її.
Основне питання проекту:навіщо потрібні фразеологізми у мові?
Мета нашого проекту: проводячи певні дослідження в галузі мовознавства, вивчати природу фразеологізмів та навчатися на прикладі українських народних казок та творів українських письменників-класиків вживати фразеологізми у своїй промові
Завдання проекту:
- здійснити пошук необхідної мовної інформації про фразеологізми;
- з'ясувати джерела походження фразеологізмів;
- познайомитись із фразеологічними словниками української мови;
- скласти свій ілюстрований словник фразеологізмів;
Зміст проекту з коротким описом форм та методів роботи:
Досягнення мети ми використовували методи дослідження, спостереження, порівняння, соціологічного опитування, аналізу, узагальнення.
Етапи підготовки та реалізації проекту:
ЕТАП 1. Розробка проектного завдання
1. Клас ділиться на 4 групи, які отримують завдання
1 група – дослідити дані науки про фразеологізми; вивчити джерела фразеологізмів;
2 група - соціологічне опитування учнів,вчителів, батьків;
3 група – дослідницька робота; об'єкт дослідження: українські народні казки, твори І.О. Крилова, М.Є. Салтикова-Щедріна, Н. Носова;
4 група – вивчення словників фразеологізмів; підбір фразеологізмів-синонімів, антонімів, омонімів.
2. Обговорення плану роботи учнів індивідуально чи групі, визначення джерел (знайти у Інтернеті, запитати вдома, скористатися енциклопедіями, добре подумати самому).
ЕТАП 2.Збір та уточнення інформації, анкетування.
- Обговорення зі школярами можливих джерел інформації,
- Самостійна робота груп
- Консультації вчителя.
ЕТАП 3. Здійснення результатів.
Підготовка учнями презентації зі звіту про виконану роботу
ЕТАП 4. Оцінка результатів (аналіз виконання проектних завдань)
Учні беруть участь у підготовці до подання матеріалу на уроці-презентації.
ЕТАП 5. Проведення уроку "Роль фразеологізмів у нашій мові".
Підсумки роботи над проектом:
Учні засвоїли значення поняття "фразеологізм", познайомилися із джерелами фразеологізмів української мови, із фразеологічними словниками.
- Створили презентацію про фразеологізми.
- Склали словник фразеологізмів і продовжуємо над ним працювати.
- Працювали із фразеологізмами-омонімами, синонімами, антонімами. різноманітність.
- Дізналися історію походження багатьох фразеологізмів.
В результаті проведення проекту нами було організовано виставку малюнків "Фразеологізми в малюнках"
Перспективи подальшого розвитку проекту. Даний проект можуть використовувати у своїй роботі інші вчителі для формування компетентності учнів у сферісамостійної пізнавальної діяльності; навичок самостійної роботи з великими обсягами інформації; надавати допомогу в усвідомленні значення фразеологізмів, формувати вміння застосовувати їх у мовній ситуації; навчати короткому викладу своїх думок усно та письмово.
Ресурси, задіяні для реалізації проекту.
1. В.П. Жукова, А.В. Жукова. Шкільний фразеологічний словник української мови М.: "Освіта". 1983.
2. Розенталь Д.Е. та ін. українська мова для школярів 5-9 класів. Подорож до країни слів. Навчальний посібник. М: Дрофа, 1995.
4. Федоров А.І. Фразеологічний словник української літературної мови: близ. 13000 фразеологічних одиниць. М: Астрель: АСТ, 2008.
5. Енциклопедичний словник юного філолога (мовознавство) / Упоряд. М. В. Панов. М: Педагогіка, 1984.
Цілі:
- підбити підсумки дослідницької роботи над проектом;
- показати природу фразеологізмів та вчитися на прикладі українських народних казок та творів українських письменників-класиків вживати фразеологізми у своїй промові, подати джерела походження фразеологізмів;
- познайомитись із фразеологічними словниками української мови; подати свій ілюстрований словник фразеологізмів;
Хід уроку
1. Слово вчителя:
Ми представляємо дослідницький проект "Роль фразеологізмів у нашій мові". Вставляти палиці у колеса, водити за ніс, кіт наплакав. Як часто ми вживаємо ці висловлювання у своїй промові? Чи розуміємо ми їхнє значення?
"Фразеологізми складають народну фізіономію мови, її оригінальні засоби та її багатство", - писав великий український критикВ.Г. БєлінськийТому ми вирішили дізнатися про фразеологізми все і включилися до проекту "Рольфразеологізмів у нашій мові".
Для роботи над проектом ми створили робочі групи. Кожна група мала своє завдання.
2. Слово надається учням 1 групи:
Досліджуючи різні інформаційні джерела, ми познайомилися з поняттям "фразеологізм". Ми дізналися, що фразеологізми – це стійкі поєднання слів, близькі за лексичним значенням одного слова. Тому фразеологізми часто можна замінити одним словом менш виразним. Порівняємо: на краю світла (землі) - далеко; намилити шию - провчити, покарати; пішки ходить під стіл – маленький; зуб на зуб не потрапляє – замерз; зарубати на носі – запам'ятати; як у воду дивитися – передбачати і т.д. Існують фразеологізми протягом усієї історії мови. Вже з кінця 18 століття вони пояснювалися у спеціальних збірниках та тлумачних словниках під різними назвами: крилаті висловлювання, афоризми, ідіоми, прислів'я та приказки.
Ще М. В. Ломоносов, складаючи план словника української літературної мови, вказував, що до нього мають увійти "фразеси", "ідіоматизми", "мовлення", тобто звороти, вирази. Проте фразеологічний склад української мови почав вивчатися порівняно недавно.
Ми познайомилися із джерелами фразеологізмів:
1) споконвічно українські (топірна робота, зелена вулиця);
2) старослов'янські (шукайте і знайдете);
3) латинські та грецькі (авгієві стайні, внести внесок);
4) західноєвропейські (синя панчоха, кинути рукавичку)
Більшість фразеологізмів відображає глибоко народний, самобутній характер української мови. Прямий (початковий) зміст багатьох фразеологізмів пов'язані з історією нашої Батьківщини, з деякими звичаями предків, їх роботою. Так виразбити байдики(ледарювати) виник на основіПрямого значення "розколювати цурбан на байдики (чурки) для виготовлення з них ложок, кухарів і т.д.", тобто робити нескладну, неважку справу.
Дуже цікавими нам видалися фразеологізми, які з міфів:
- Авгієві стайні- сильно засмічене, забруднене або захаращене приміщення.
- Аріаднина нитка- те, що допомагає знайти вихід із скрутного становища.
- Ахіллесова п'ята- вразливе місце.
- Дамоклов меч- нависла, загрозлива небезпека.
- Дволикий Янус- двоособова людина.
- Золоте руно -золото, багатство, яким прагнуть опанувати.
- Канути в Лету- назавжди зникнути, бути забутим.
- Олімпійський спокій- спокій, нічим незворушний.
Ми познайомилися із фразеологізмами, що прийшли з Біблії:
- Внести свій внесок- про людину, яка взяла в якійсь справі свою посильну участь.
- Голос волаючого в пустелі- марні заклики, що залишаються без відповіді.
- Допотопні часи- доісторичні часи.
- Зорити талант у землю- про людину, яка не розвиває свої природні здібності.
- Манна небесна- несподівана удача, чудова допомога.
3. Слово надається учням 2 групи:
Ми провели соціологічне опитування дорослих (батьків та педагогів школи) та дітей. Респондентам було поставлено такі питання:
1. Чи знаєте ви, що таке фразеологізм?
2. Де ви найчастіше зустрічаєте фразеологізми?
3. Наведіть приклади фразеологізмів.
4. Ваш улюблений фразеологізм.
5. Чи вживаєте ви фразеологізми у своїй промові?
6. Звідки дійшли до нас фразеологізми?
93% вчителів знають, що такефразеологізм, 7% не знають; 65% батьків знають, а 35% - не знають, з дітей - 83% знають, 17% не знають.
Найчастіше дорослі зустрічаються з фразеологізмами у казках та усній розмовній мові, діти – у художніх творах та у байках.
З усього багатства фразеологізмів найчастіше в мові наших респондентів звучали фразеологізми бити байдики, розбитися в коржик, зарубати на носі.
Респонденти-дорослі вперше почули фразеологічні звороти у школі, респонденти-діти – у дитячому садку та у школі.
Серед респондентів-дорослих 58% не вживають у своїй промові фразеологізми, хоч і знають їх, серед дітей не використовують фразеологізми у своїй промові 44%.
Походження фразеологізмів виявилося для багатьох дорослих та дітей невідомим (83% та 78% відповідно), і лише 17% дорослих назвали джерелом походження Біблію та міфи та 22% дітей назвали древню Русь.
Улюблений фразеологізм вчителів -ні світло ні зоря,учнів -як з гусака вода,батьків -зарубати на носі.
4. Слово надається учням 3 групи:
Нами було проведено певну дослідницьку роботу, в результаті якої ми дізналися, чи вживають наші письменники у своїх творах фразеологізми.
Для отримання результату було досліджено байки І. А. Крилова. У них ми знайшли 9 фразеологізмів:
- "Осел і Соловей":на тисячу ладів, за тридев'ять земель
- "Трішкін кафтан":Трішкін кафтан;
- "Дві собаки":ходити на задніх лапах;
- "Кіт і кухар":а Васька слухає та їсть;
- "Дем'янова юшка":Дем'янова юшка;
- "Білка":як білка в колесі;
- "Скринька":а скринька просто відкривався;
- "Вовк на псарні":і вовчу вашу ядавно натуру знаю;
У розповідях Миколи Носова було знайдено 20 фразеологізмів:
- бігти на всю спритність,
- бити байдики
- кинутися навтьоки
- у два рахунки,
- у трьох соснах заблукали,
- взяти на буксир
- вивести на чисту воду,
- дивитися на всі очі,
- засукавши рукави
- і справу з кінцем.
- як у воду дивився
- як у воду опущені,
- як з місяця впав,
- калачем не заманиш,
- настигати по шиї
- намилити шию
- не бачити, як своїх вух
- ні живий ні мертвий,
- піти на край світу
- з ніг валитися
Знайомлячись із казками Салтикова-Щедріна та українськими народними казками, ми знайшли фразеологізми.
Фразеологізми із казок М.Є. Салтикова-Щедріна