Профілактика синдрому професійного вигорання, або Як жити повним життям і не «згоріти» на
Найпопулярніше
ПСИХОЛОГІЧНА МАЙСТЕРНЯ
ТЕМА: «Профілактика синдрому професійного вигоряння, або Як жити повним життям і не «згоріти» на роботі».МЕТА: розвиток ресурсів протидії «вигоряння», формування духовного добробуту та психологічного (душевного) комфорту.ЗАДАЧІ:
- Створити умови особистісного зростання учасників заняття.
- Передати психологічні знання про синдром професійного вигоряння, причини його виникнення, способи подолання.
- Формувати в учасників заняття вміння керувати своїм психофізичним станом, досягати внутрішнього спокою та адекватного ставлення до існуючих проблем.
Методи роботи: бесіда, діалог, ігри та вправи, метод релаксації, метод групової роботи.Матеріали: аркуші паперу формату А4, роздатковий матеріал «Пам'ятка «Як не згоріти на роботі», магніти, дошка.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
- ВСТУПНЕ СЛОВО(3 хвилини).
- ЗНАЙОМСТВО. З'ЄДНАННЯ(7 хвилин).
- ОСНОВНА ЧАСТИНА(35 хвилин).
- РЕФЛЕКСІЯ(3 хвилини).
ХІД ЗАНЯТТЯ
- ВСТУПНЕ СЛОВО (3 хвилини).
ЗНАЙОМСТВО. СПЛОЧЕНИЕ.МЕТА: створення атмосфери, яка викличе відчуття безпеки, дружнього розташування та схвалення.
2. Вправа «Ім'я – якість» (5 хвилин).
Процедура проведення. Один із учасників, тримаючи в руці м'ячик, називає своє ім'я та характерну для себе якість, за умови, що воно теж починається на ту ж літеру, що і його ім'я. Наприклад, «Дима – діловий, Марина – миролюбна». Потім м'яч передаєтьсяіншому учаснику, і той називає своє ім'я та якість. Якщо учаснику важко назвати якість на потрібну літеру або знайти в собі позитивну якість, важливо вчасно підтримати, надати допомогу, залучаючи для цього інших учасників групи.
3. Вправа «Оплески» (2 хвилини).
Мета: підвищення настрою та самооцінки, активізація учасників групи.Процедура проведення: Ведучий просить виконати певне завдання тим, хто має певне вміння або якість. Решта учасників у цей час аплодує іншим.
ОСНОВНА ЧАСТИНА. Шановні колеги! Як важливо вчасно «розрядитися» та «звільнитися» від негативних емоцій, які виникають та накопичуються усередині нашого організму. А все це призводить до виснаження емоційно-енергетичних та особистісних ресурсів працюючої людини. І тоді, на тлі хронічного стресу може розвинутися синдром професійного вигоряння. У сучасних умовах неможливо повністю виключити у роботі емоційне вигоряння. Однак можливо суттєво зменшити його руйнівний вплив.
4. Вправа «Психотравмуюча ситуація» (2 хвилини). Інструкція: «Пропоную згадати ситуації, які напружують у роботі, у житті, створюють стресогенну ситуацію. Запишіть, будь ласка, на аркуші паперу якусь свою робочу стресову ситуацію. Можна позначити її однією пропозицією».
5. Вправа «Питання самому собі» (15 хвилин).Мета: прийом нейтралізує засоби, що блокують відчуття спокою, шляхом створення нових перспектив у ситуаціях пресингу (тиску). Учасники поділяються на пари. Ведучий: «Коротко перекажіть цю ситуацію, що травмує один одному. Інший учасник вислуховує та ставить запитання:
- Це дійснотак важливо для тебе?
- Чи ризикуєш ти чимось дуже важливим для себе?
- Чи це буде так важливо для тебе через два тижні, через місяць?
- Чи варто за це померти?
- Чи може бути ще гірше?».
Обговорення:
- Чи змінилося ваше ставлення до ситуації після таких питань?
- Чи можна ці питання ставити самому собі?
- Що відбуватиметься?
Обговорення ситуації, коли питання, поставлені собі не допомагають успішно впоратися зі своїм внутрішнім напругою і керувати своїми емоціями з користю собі та свого оточення.
6. Вправи на усвідомлення своїх особистісних ресурсів. Особистісні ресурси (сила Я-концепції, самоповагу, адекватна і висока самооцінка, власна значимість, самодостатність) схожі на імунітет, маючи який можна уникнути не тільки синдрому вигоряння, а й інших шкідливостей» професії та сучасного життя. Пропоную учасникам тренінгу подумати та назвати способи, за допомогою яких люди справляються зі стресовими станами(5 хвилин). Учасники називають способи. Ведучий: «Так, дійсно, стресовий стан полегшують заняття… (перераховую всі названі учасниками способи, особливо виділити – кохання близьких людей, взаємини з іншими людьми).Інформація: у стресовій ситуації можна використовувати такі способи самореалізації:
- активізація почуття гумору (спробувати побачити комічне навіть у складній, серйозній ситуації);
- рахувати до 10, перш ніж зробити відповідну дію;
- самовпевненість, самонакази, що викликає спокій;
- піти із ситуації, змінити обстановку;
- використання образів концентрації та візуалізації –зосередження уваги певному об'єкті.
7. Вправа «Все одно ти молодець, бо…» (7 хвилин). Учасники діляться на пари.Інструкція: «Спочатку один з вас розповідає іншому про важку ситуацію в житті, про щось неприємне, або говорить про якийсь неприємний свій недолік. Співрозмовник уважно вислуховує та вимовляє фразу: «Все одно ти молодець, бо…». Потім змінюються ролями».Обговорення.
8. Вправа «Кільце вогню» (3 хвилини).Ведучий: Візьміть аркуш із психотравмуючою ситуацією. Уявіть довкола себе кільце вогню, в якому згоряє ваша ситуація і все негативне, що спрямоване на вас, порвіть лист на максимальну кількість листочків. Тепер усередині вам тепло та спокійно.
9. Вправа «Кольорове повітря» (3 хвилини).Інструкція: «Заплющте очі. Сядьте зручно… Вдихніть глибоко та легко, видихайте дещо повільніше. Нехай це буде сіре повітря, разом з яким ви видихаєте свою занепокоєння, свій страх, свою напругу, можете надати йому свого кольору. А повітря, що вдихається, можна дати який-небудь інший, приємний для вас колір, наприклад, блакитний. Уявіть, що ви вдихаєте спокій, впевненість, легкість».
РЕФЛЕКСІЯ.10. Вправа «Карусель спілкування» (3 хвилини).Мета: виявити настрій до завершеної роботи майстерні.Обговорення:
- Як мені було працювати?
- Що було особливо тяжко?
- Що це мені дало?
- Хочу всім побажати…
Слово ведучому: «Дякую за роботу… Бажаю вам: проводити більше часу, спілкуючись із приємними людьми; зміцнювати відносини з найближчими людьми; розвивати в собі дружелюбність, відкритість, товариськість, виявляти більшеактивності; займатися роботою – цінною та осмисленою. Так трактує програма зміцнення особистого щастя Фордіса (роздається пам'ятка для учасників тренінгу «Як не згоріти на роботі»).
ЛІТЕРАТУРА
- Аргайл, М. Психологія щастя/М. Аргайл. - Москва, 2003. - С. 243 - 247.
- Бабич, О. І. Профілактика синдрому професійного вигоряння педагогів/О. І. Бабіч. - Волгоград: Вчитель, 2009. - 122 с.
- Мардер, Л. Тренінг педагогічної свідомості. // Шкільний психолог, 2003. - № 22. - С. 12 - 14.
- Мархоцький, Я. Синдром хронічної втоми // Здоровий лад життя, 2008. - № 2. - С. 55 - 59.
- Перова, І. Стрес - такий, як він є // Здоровий лад життя, 2008. - № 10. - С. 53 - 58.
- Соколова, І. Синдром емоційного вигоряння у вчителя // Здоровий лад життя, 2008. - № 3. - С. 57 - 61.
ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ
Експрес-оцінка професійного вигоряння.
Учасникам лунає анкета на паперових носіях.
На наступні пропозиції відповідайте «так» чи «ні».
- Коли в неділю опівдні я згадую про те, що завтра знову йти на роботу, то залишок вихідних вже зіпсований.
- Якби в мене була можливість піти на пенсію (за вислугою років, інвалідності), я зробив би це без зволікання.
- Колеги по роботі дратують мене: неможливо терпіти їх ті самі розмови.
- Те, наскільки мене дратують колеги, ще дрібниці, порівняно з тим, як виводять мене з рівноваги клієнти (пацієнти, учні, відвідувачі, замовники тощо).
- Протягом останніх трьох місяців я відмовлявся від курсів підвищення кваліфікації, від участі в конференціях і т.д.
- Колегам (учням, відвідувачам,замовникам і т. д.) я вигадав (а) образливі прізвиська (наприклад, «ідіоти»), які використовую подумки.
- Зі справами по службі я справляюся «однією лівою». Немає нічого такого, що могло б здивувати мене в ній своєю новизною.
- Про мою роботу мені навряд чи хтось скаже щось нове.
- Варто мені тільки згадати про свою роботу, як хочеться взяти і послати її до біса.
- За останні три місяці мені не потрапила до рук жодна спеціальна книга, з якої я почерпнув би щось новеньке.
Підрахуйте кількість позитивних відповідей.0 – 1 бал – синдром вигоряння вам не загрожує.2 – 6 балів – вам необхідно взяти відпустку, відключитися від робочих справ.7 – 9 балів – настав час вирішувати: або змінити роботу, або, що краще, змінити стиль життя.10 балів - становище дуже серйозне, але, можливо, у вас ще теплиться вогник; потрібно, щоб він не згас.
Вправа «Зняття напруги в 12 точках». Вправи потрібно повторювати щодня по кілька разів.
- Плавне обертання очима: двічі на одному напрямку, двічі на іншому.
- Зафіксуйте свою увагу на віддаленому предметі, а потім перейдіть на предмет, який перед вами.
- Похмуріться, напружуючи навколоочні м'язи, а потім розслабтеся,
- Широко позіхніть кілька разів.
- Розслабте шию, похитавши головою, потім покрутивши нею з боку на бік.
- Підніміть плечі рівня вух і повільно опустіть.
- Розслабте зап'ястя і ведіть ними.
- Стисніть кулаки, розтисніть, розслабляючи руки.
- Зробіть три глибокі вдихи, потім м'яко прогніть у хребті вперед-назад і з боку в бік.
- Напружте і розслабте сідниці, апотім литки ніг.
- Покрутіть ступнями, щоб розслабити кісточки.
- Стисніть пальці ніг таким чином, щоб ступні зігнулися вгору, повторіть тричі.
Вправа «Сила мови».Мета: допомогти усвідомити та прийняти свої почуття.Інструкція: «Візьміть аркуш паперу та ручку. Виберіть собі пару. Сядьте обличчям до партнера і, дивлячись йому в очі, скажіть три фрази, які починаються зі слів: «Я мушу». Потім нехай партнер також скаже три фрази, які починаються з тих самих слів. На фрази одне одного реагувати не треба. Запишіть свої фрази у стовпчик на своїх аркушах. Сядьте обличчям до партнера і, дивлячись йому в очі, скажіть три фрази, які починаються зі слів: «Я не можу». Потім нехай партнер також скаже три фрази, які починаються з тих самих слів. На фрази одне одного реагувати не треба. Замініть "Я повинен" на "Я вибираю", "Я не можу" - на "Я не хочу". Обговоріть свої почуття та думки з партнером.Підбиття підсумку вправи: перші фрази, які ви продовжували, заперечують здатність бути відповідальним. Змінюючи мову, ви зможете зробити крок до підвищення відповідальності за власні думки, почуття та дії.
Пам'ятка «Як не згоріти на роботі».
- Не дозволяйте собі брати роботу додому!
- Визначайте короткострокові та довгострокові цілі вашої діяльності.
- Перш ніж поставити собі професійну мету, подумаєте, наскільки її реалізація реальна (не дуже висока планка).
- Найчастіше уявляйте собі образ успішного, кінцевого результату вашої праці.
- Використовуєте паузи в роботі.
- Знайдіть час для себе – дозволяйте собі «лінуватися» (щодня приділяйте СЕБЕ, щонайменше 2 год.).
- Найчастіше спілкуйтеся зоднодумцями.
- Уникайте непотрібної конкуренції.
- Не намагайтеся бути найкращим завжди і в усьому!
- День, проведений у насиченому спілкуванні, компенсуйте повною самотністю.
- Наповнюйте своє особисте життя суспільством, не пов'язаним із роботою.
- Вчіться конструктивному спілкуванню, вчіться говорити «НІ».
- Підтримуйте фізичну форму, займаючись приємним видом спорту.
- Пам'ятайте – сміх продовжує життя!
- Будьте оптимістами!
ГЛОСАРІЙ
Педагог-психолог Сергєєва Олена Вікторівна ДУО «Гімназія №5 м. Барановичі»