Ритм у декоративно-ужитковому мистецтві
Мета уроку: познайомити з поняттям і видами кахлів, навчити прийомам ліплення у виготовленні пластилінового панно; розвивати моторику рук, акуратність у роботі.
Регулятивні УУД:
- контроль у формі звірення способу дії та його результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від еталона;
Пізнавальні УУД:
-
самостійне виділення та формулювання пізнавальної мети;
- вибір підстави та критерію для порівняння, класифікації об'єктів.
Комунікативні УУД:
-
здатність домовлятися, бажання допомогти товаришу та оцінити його дії.
Обладнання для вчителя: робочий зошит за технологією,комп'ютер, проектор, зразок.
Устаткування для учнів: підкладна дошка, пластилін, серветка, картон, стеки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Перевірка готовності. Психологічний настрой.
Вчитель: Довгоочікуваний дзвінок -
Починається урок. Я хочу успішним стати. Я старатимуся, Виходитиме.
2. Актуалізація опорних знань.
Згадайте, без чого не можна уявити сільську хату? (Без печі).
- Навіщо вона потрібна?
- За старих часів усі хазяйкою в будинку була піч. Вона і гріла, і годувала. Пекти нерідко прикрашала житло. Як виглядає? Чим можна прикрасити цей предмет?
-Ти Ще не бачив диво? Ніколи не бачив диво? Посидь і подивися! За старих часів умільці були.
Чудеса вони творили, творили кахлі.
Так спробуємо й ми.
3. Пояснення нового матеріалу.
-Хлопці, спробуйте сформулювати мету нашого уроку.(Познайомитись з новим видом декоративно-ужиткового мистецтва — кахлем).
- Що таке кахлі?
- кахлі – це керамічні плитки для облицювання печей, камінів, стін. Здавна кахлі виготовляли з гончарних глин вручну або в дерев'яних формах з подальшим випалюванням у печах при дуже високій температурі до 1150 ° С. Після випалу їх розписували, після чого готовими плиточками прикрашали піч.
- Ви здогадалися, чому ми сьогодні так багато говоримо про печі? – Подивіться на зразки кахлів. Ми часто зустрічаємо їх у внутрішньому оздобленні будинків як прикраси для стін, але застосовувалися кахлі і для зовнішнього облицювання будівель. Що ж зображували українські майстри на кахельних плитках? Це були і казкові персонажі, райські дерева, і химерні квіти, і цілі мозаїчні картини.
– Який матеріал ви приготували для уроку? (Пластилін). А хто знає, із чого виготовляється пластилін? (З очищеного та подрібненого порошку глини, з додаванням воску, тваринного жиру та інших речовин, що перешкоджають висиханню).
– Де найчастіше використовується? (Для виконання художніх виробів, ліплення).
- Ви здогадалися, чим ми займатимемося на уроці? (Виготовляти панно із пластилінових кахлів).
4. Аналіз зразка.
- Розгляньте уважно зразок.
- Що це? (Композиція)
- Назвіть матеріал, з якого виконано основу? (Картон)
- З чого виконані деталі? (З пластиліну)
- Як розташовані квіти та листя на основі?
- Що вони становлять? (візерунок)
5. Пояснення технології виготовлення. Етапи роботи.
Для того, щоб виконати кахель із пластиліну нам необхідно виконати наступні кроки:
Крок 1. Пластилін розім'яти.
Крок 2. Розкачатипластилін у пласт.
Крок 3. Прикласти шаблон та вирізати за допомогою стек необхідні елементи візерунка.
Крок 4. Розкласти на картоні всі елементи певному ритмі.
Крок 5. Притиснути кожен елемент до основи.
6.Практична робота.
– Пропоную уявити, що ми народні умільці-художники з виготовлення кахлів. У нас і пекти є, яку нам необхідно прикрасити.
Кожна дитина виготовляє свою кахель на квадраті, вирізаному з картону. Наприкінці уроку збирається всіма єдине полотно.
7.Підсумок уроку. Рефлексія.
– Яку роботу ми сьогодні виконали? Чи сподобалася вам ваша творчість? Хто залишився задоволеним своєю роботою? Ми впоралися з поставленим завданням, і у нас вийшло справжнє панно.