Розповідь «Макар Чудра»
Мета: сформувати в учнів поняття про неоромантизм і нового романтичного героя на основі знайомих понять «романтизм», «романтичний герой»; виявити найяскравіші стилістичні особливості романтичних та реалістичних творів раннього етапу творчості м. Горького; допомогти учням побачити своєрідність мистецького методу письменника; узагальнити знання про особливості реалізму як літературного спрямування; удосконалювати навичку аналітичної роботи з текстом, уміння порівняльного аналізу мови літературних творів, здатність узагальнювати та робити висновки; виховати прагнення свободи думок, почуттів, любов до краси світу. обладнання: підручник, текст оповідання «макар чудра», ілюстрація до оповідання, портрет молодого м. Горького, опорна таблиця.
Прогнозовані результати: учні розповідають про життя та творчість м. Горького; мають уявлення про неоромантизм і нового романтичного героя на основі знайомих понять «романтизм», «романтичний герой»; виявляють найяскравіші стилістичні особливості романтичних та реалістичних творів раннього етапу творчості м. Горького; вміють аналізувати літературний твір, узагальнювати та робити висновки.
Форма проведення: урок художнього сприйняття.
I.Організаційний етап
ІІ.Актуалізація опорних знаньРозмова
♦ Дайте характеристику основних течій українського модернізму. що поєднує символізм, акмеїзм і футуризм як літературні течії?
♦ У яких творах української літератури рубежі ХІХ-ХХ ст. Чи знайшла найбільш яскраве художнє втілення епоха воєн та революцій? Які образи видаються вам символами цієї епохи?
♦ Як співвідносятьсяпоняття «срібний вік» та «українська культура рубежу віків»?
♦ У чому принципова відмінність поезії «срібного віку» від поезії «золотого віку»?
ІІІ.Постановка мети та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
IV. Робота над темою уроку
1. вступне слово вчителя
Із постановкою проблемних питань
- а. Н. товстий поставив питання в статті «ранній Горький»: «Яке чарівне слово сказав Горький, якщо чинний, цілком пристойний порядок розмріявся про волоцюги, злодіїв ... циганів, контрабандистів?»
♦ таке ж чарівне слово сказав м. Горький у таких творах, як «Стара Ізергіль», «чулкаш», «макар чудра»?
А. Н. товстою писав, що перше оповідання максима Горького («макар чудра») у першій його книзі був найчистішою романтикою: «чехів і Бунін зображували життя з унікальною майстерністю і правдивістю, але тим огидніше було жити у це дзеркало. І Горький вигадав життя — сильне, вільне, радісне, сповнене хвилюючих передчуттів… І в цьому була правда більша, ніж правда буденності».
Цей характер правди письменника дуже точно визначив В. Г. Короленка: «Ви можете створювати характери, люди говорять та діють у Вас від себе, від своєї сутності. Ви вмієте не втручатися упродовж їхніх думок, гру почуттів, це не кожному дається. а найкраще в цьому те, що Ви цінуєте людину такою, якою вона є. Я ж казав вам, що ви реаліст! — Але, подумавши, він, посміхаючись, додав: — Але водночас романтик!
Звичайно, тоді і в цих творах Горький був романтиком, оскільки вважав, що «… треба показати людей так, щоб вони бачили себе перетвореними, кращими, такими, якими вони можуть бути, такими, якими вони хочуть бути… це не романтика брехні,підвищує обман; це – романтика майбутнього».
Що ви знаєте про романтизм? Коли сформувався романтизм в українській літературі? Назвіть відомі вам романтичні твори.
Що можна додати до такого визначення романтизму: «романтизм, якщо визначити його в самій загальній формі, - це художній метод, заснований на прагненні ... знайти незвичайне в звичайному, відтворити життя в її найгостріших і драматичніших моментах»?
Зверніть увагу на таку особливість творчого методу романтизму, як принцип романтичного протиставлення двох світів: навколишньої дійсності та світу героя-романтика. Наведіть приклади із знайомих вам творів, у яких різко протиставлені ідеали героя та навколишнього суспільства.
Сьогодні ми продовжимо розмову про романтизм, щоправда, про романтизм особливий. Нам чекає зустріч із письменником, про героїв якого говорять як про людей «із сонцем у крові», настільки вони не схожі на інших літературних персонажів, хоча письменник завжди робить так, що живуть вони поряд з нами. Згадайте, романтичний герой, зазвичай, не шукав щастя у цьому світі, протиставляв реальний світ ідеальному. Познайомимось із біографією письменника, розповідь якого ви читали вдома.
2. Слухання «літературних візиток» про життя та творчість м. Горького (див.Домашнє завданняпопереднього уроку)
Завдання. Під час слухання складіть хронологічну таблицю життя та творчості м. Горького. Які факти біографії письменника знайшли свій відбиток у творчості?
1877 р. Вступ до початкового Нижегородського Кунавінського училища
1879-1884 р.р. робота: учень у взуттєвому магазині, потім учень кресляра, після — посудник на пароплаві
1884 р. Казань. Зближення з революціонерами
1889 р. НижнійНовгород. Перший арешт
1891 р. Царицин, Донська область, Україна, Бессарабія, Крим, Кавказ
1894 р. Публікація оповідання «Дід архіп і льонька» у нижньогородській газеті «Волгар»
1898 р. Публікація збірки «Нариси та оповідання» у двох томах
1899 Зустріч з а. П. Чеховим. Публікація роману «Фома Гордєєв»
1901 р. арешт, висилка з Нижнього, виходить «Пісня про Буревісника».
1902 Постановка п'єси «міщани», «На дні» мХт. Обрання почесним академіком за розрядом красного письменства, але на вимогу царя Миколи ІІ вибори визнані недійсними
1906 р. Еміграція: Америка, Європа, о. Капрі
1913 р. Повернення до України. Написання повісті «Дітинство»
1921 р. Поїздка на лікування за кордон (Німеччина, Італія)
1927 р. Публікація першої книги «Життя Клима Самгіна»
1931 р. Повернення до РСР
1934 р. Виступ на І Всесоюзному з'їзді радянських письменників
3. Слово вчителя
— У першому оповіданні «макар чудра» м. Горький передав легенду, почуту ним під час своїх мандрівок середньою та південною Укаїною. Сплав романтизму та реалізму, з якого розпочинав свій творчий шлях м. Горький, став новим прогресивним кроком у розвитку української літератури. Першим яскравим твором, з яким письменник увійшов у літературу, був "макар чудра".
Невеликий за обсягом розповідь дивує багатством і глибиною ув'язнених у ньому думок: уславлення свободи, краси та радості життя. міркування старого цигана про життя вражають глибиною та простотою одночасно: «хіба ти сам - не життя? Інші люди живуть без тебе та проживуть без тебе. хіба ти думаєш, що ти комусь потрібний? ти не хліб, не палиця, і не треба тебе нікому...»
Ця легенда про закоханих у свободу прекрасних людей співвіднесена зроздумами старого цигану про життя та людину.
4. аналітична розмова (з опорою на оповідання)
♦ Одним із героїв оповідання «макар чудра» є сам оповідач. можна сказати, що макар чудра - романтичний герой?
♦ У чому висловився в оповіданні зв'язок із фольклором? Які особливості народних легенд та сказань визначили своєрідність ранніх романтичних творів Горького?
♦ Яку роль відіграє пейзаж у романтичних творах Горького? Чому їхнім героям ближчі природа, стихія, а чи не інші люди?
♦ Як ви розумієте слова макара чудрі: «…Господар морської хвилі радує йому серце? Він раб, як тільки народився, все життя раб, і все тут! що вважає макар чудра найціннішим для людини?