Розробка уроку в 8-му класі на тему - Електризація тіл при зіткненні

Розділи: Фізика

МЕТА: Триєдина дидактична.

  • ОСВІТНІ: пояснити походження терміна "електрика"; показати учням явище електризації; довести існування двох типів зарядів та пояснити їхню взаємодію.
  • РАЗВИВАЮЧІ:сформувати в учнів чіткі уявлення про умови електризації тіл; про види зарядів та їх взаємодію; розвиток логічного та теоретичного мислення, уяви, пам'яті.
  • ВИХОВНІ: формування діалектико-матеріалетичного погляду на природу та її пізнання; формування політехнічних знань та умінь; виховання міжнародного характеру науки, вкладу вчених у розвиток розділу "Електрика" та використання її досягнень на практиці, трудового виховання та патріотизму.

ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.

ФОРМОВАНІ ВМІННЯ: порівнювати, аналізувати, узагальнювати.

МЕТОДИ: словесні, наочні, практичні.

1) Електризація різних тіл.

2) Два роду електричних зарядів.

3) Взаємодія наелектризованих тіл.

УСТАТКУВАННЯ: штатив, два султани на ізолюючих штативах, папір, сукно, електроскоп, ебонітова паличка.

ПЛАН УРОКУ

  1. Організаційний момент (2-3 хв).
  2. Вивчення нового матеріалу (20 хв). а) історична довідка б) електризація тіл в) електричний заряд г) два роди зарядів.
  3. Первинне закріплення ЗУН (15 хв).
  4. Домашнє завдання (2 хв).
  5. Підсумки уроку (5 хв).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Електрика навколо, Полон ім.завод і будинок, Всюди заряди: там і тут, У будь-якому атомі "живуть". А якщо раптом вони біжать, То відразу струми створюють. Нам струми дуже допомагають, Життя кардинально полегшують! Дивно воно, На благо нам звернено, Всіх проводів "величність" Зветься: "Електрика".

2. Вивчення нового матеріалу.

а) історична довідка

Грецький філософ Фалес Мілетський, який жив у 624-547 році д.н.е., відкрив, що бурштин, потертий про хутро, набуває властивостей притягувати дрібні предмети-пушинки, соломинки тощо. Ця властивість протягом кількох століть приписувалася лише бурштину, від назви якого і походить слово "Електрика".

Народження вчення про електрику пов'язане з ім'ям Вільяма Гільберта (1540-1603, Англія), який показав, що при терті електризуються не тільки бурштин, а й багато інших речовин і що притягують вони не лише порошинки, а й метали, дерево листя і навіть воду , масло.

Наступним етапом у розвитку вчення про електрику були досліди німецького вченого Отто фон Геріке (1602-1686). Він збудував першу електростатичну машину, засновану на терті. Він виявив, що крім тяжіння існує і електричне відштовхування.

б) електризація тіл

Вивчення електростатичних явищ починаю із демонстрації електризації тіл. Зазвичай говорять про електризацію під час тертя. Рис 28, 29 підручника стор.58.

Висновки:

Явища, у яких тіла набувають властивості притягувати інші тіла, називають електризацією.

В електризації завжди беруть участь два тіла. При цьому електризуються обидва тіла.

в) електричний заряд

У ході дослідів необхідно звернути увагу учнів на те, що наелектризовані тіла взаємодіють один з одним із різними силами. Чому?

Намагаючись розібратися із цим питанням, підводимо учнів до поняття "електричний заряд".

Електричний заряд - це міра властивостей заряджених тіл певним чином взаємодіяти один з одним.

Важливо підкреслити, що електричний заряд завжди пов'язані з будь-яким тілом і може існувати сам собою, оскільки він характеризує певні властивості частинок (або тіл).

г) два роди зарядів

Проведення демонстрацій з рис. 30, 31 стор 59, доводячи, що є два роду зарядів. Провівши досліди можна зробитивисновки:

Існує два роду електричних зарядів - позитивні (+) та негативні (-).

Тіла, що мають електричні заряди однакового знака, взаємно відштовхуються, а тіла, що мають електричні заряди протилежного знака, притягуються взаємно.

Заряд наелектризованої скляної палички умовно назвали позитивним, а ебонітовою – негативним.

3. Первинне закріплення ЗУНів.

Індивідуальні картки учням:

1. Як можна визначити чи заряджені тіла?

2. Як показати, що при дотику електризуються обидва тіла?

3. Назвіть речовини, електризацію яких доводилося спостерігати в домашніх умовах?

4. Як передати електричний заряд від одного тіла до іншого?

5. Які досліди доводять, що є електричні заряди двох видів?

4. Домашнє завдання. Параграф 25-26. В.І. Лукашик "Збірник завдань з фізики 7-9 клас" №1169, №1178, №1180.