Рукописну довіреність не скасовано

Доручення - що це є - визначено Цивільним кодексом. Поки що жодних змін до Цивільного кодексу не внесено: www.duma.gov.ru Там є інформація щодо всіх законопроектів, якщо комусь цікаво. Хоча є пропозиції типу: . Доповнити статтю 185 пунктом 3 такого змісту: "3. Довіреність на вчинення дій, що стосуються речових чи інших прав на автомототранспортні засоби, має бути нотаріально засвідчена". Подібні пропозиції до Держдуми вносять вже понад 8 років регулярно. Наприклад, ось один із відгуків кінця 1990-х років. Укладання комітету з проекту федерального закону:

Про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України (перше читання) ВИСНОВОК

Комітету Державної Думи по законодавству за проектом федерального закону "Про внесення змін і доповнень до Цивільного кодексу України", внесеного Державною Думою Ярославської області

Законопроектом пропонується шляхом внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України встановити обов'язкове нотаріальне посвідчення довіреностей на право володіння, користування та розпорядження автомототранспортними засобами, а також договорів купівлі-продажу та дарування автомототранспортних засобів. У цілому нині підтримуючи пропозиції щодо вдосконалення законодавства, регулюючого порядок укладання угод із транспортними засобами, не можна погодиться з які у представленому законопроекті шляхом їх реалізації.

Відповідно до основних засад цивільного законодавства громадяни (фізичні особи) та юридичні особи вільні у встановленні своїх прав та обов'язків на основі договору та у визначенні будь-яких умов договору, що не суперечать законодавству (пункт 2 статті 1 Цивільного кодексу України).Необхідно звернути увагу на те, що у поданому законопроекті використовується поняття "довіреність на право володіння, користування та розпорядження автомототранспортними засобами", яке не вживається і не визначене у Цивільному кодексі України. Відповідно до пункту 1 статті 185 Цивільного кодексу України довіреністю визнається письмове уповноваження, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. . Тим часом у законопроекті йдеться про передачу транспортних засобів у володіння користування та розпорядження на користь представника. Такі відносини регулюються з допомогою інституту аренды.

Звісно ж, що існуюча нині система державного контролю над обігом транспортних засобів сприяє захисту правий і законних інтересів громадян, і юридичних у цій галузі, тим паче, що запропоноване законопроектом обов'язкове нотаріальне посвідчення угод щодо транспортних засобів передбачає таке посвідчення після реєстрації транспортного засобу установленому порядку. Одночасно слід звернути увагу на те, що вимога про нотаріальне посвідчення довіреності на право володіння, користування та розпорядження автомототранспортним засобом обов'язково за місцем його реєстрації, що міститься у пункті 1 статті 1 законопроекту, не узгоджується з положеннями статті 13 та статті 40 "Основ законодавства України" нотаріаті", відповідно до яких, кожен громадянин для вчинення нотаріальних дій щодо зазначених у законопроекті довіреностей має право звернутися до будь-якого нотаріуса. Крім того, відповідно допідпунктом 2 пункту 1 статті 163 Цивільного кодексу України нотаріальне посвідчення правочину може бути здійснено добровільно за згодою сторін. При цьому необхідно враховувати положення підпункту 1 пункту 2 статті 163 Цивільного кодексу України, якими встановлено, що нотаріальне посвідчення угод є обов'язковим у випадках, зазначених у законі. Таким чином, вважаємо, що питання встановлення спеціальних вимог для угод щодо зареєстрованих у відповідному порядку транспортних засобів можуть вирішуватись іншими законодавчими актами. Необхідно також зазначити, що пропозиція, що міститься в пункті 3 статті 1 законопроекту щодо передовіри, дублює норму пункту 4 статті 187 Цивільного кодексу України. З урахуванням викладеного. Комітет Державної Думи по законодавству рекомендує Державній Думі відхилити проект федерального закону "Про внесення змін і доповнень до Цивільного кодексу України", внесений Державною Думою Ярославської області.

Стаття 185. Довіреність

1. Довіреністю визнається письмове уповноваження, яке видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Письмове уповноваження на вчинення правочину представником може бути представлене таким, що представляється безпосередньо відповідній третій особі.

2. Довіреність на вчинення правочинів, що вимагають нотаріальної форми, має бути нотаріально засвідчена, за винятком випадків, передбачених законом.

3. До нотаріально засвідчених довіреностей прирівнюються:

1) довіреності військовослужбовців та інших осіб, які перебувають на лікуванні у шпиталях, санаторіях та інших військово-лікувальних установах, засвідчені начальником такої установи, його заступником з медичної частини, старшим абочерговим лікарем;

2) довіреності військовослужбовців, а в пунктах дислокації військових частин, з'єднань, установ та військово-навчальних закладів, де немає нотаріальних контор та інших органів, які здійснюють нотаріальні дії, а також довіреності робітників і службовців, членів їх сімей та членів сімей військовослужбовців, начальником) цих частин, з'єднань, установ або закладів;

3) довіреності осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, засвідчені начальником відповідного місця позбавлення волі;

5. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом її керівника або іншої особи, уповноваженої на це її установчими документами, з додатком печатки цієї організації.

Довіреність від імені юридичної особи, заснованої на державній чи муніципальній власності, на отримання чи видачу грошей та інших майнових цінностей має бути підписана також головним (старшим) бухгалтером цієї організації.

Стаття 186. Строк довіреності

1. Строк дії довіреності не може перевищувати трьох років. Якщо строк у довіреності не вказано, вона зберігає чинність протягом року з дня її вчинення.

Довіреність, в якій не вказано дату її вчинення, є нікчемною.

2. Засвідчена нотаріусом довіреність, призначена для вчинення дій за кордоном і не містить вказівки про термін її дії, зберігає чинність до її скасування особою, яка видала довіреність.

Стаття 187. Перевірка

1. Особа, якій видано довіреність, має особисто вчиняти ті дії, на які вона уповноважена. Воно може передовірити їх вчинення іншій особі, якщо уповноважено цього довіреністю чи змушене до цього силою обставин охорони інтересів який видав доручення.

2.Той, хто передав повноваження іншій особі, повинен повідомити про це видану довіреність і повідомити необхідну інформацію про особу, якій передано повноваження. Невиконання цього обов'язку покладає на передавшого повноваження відповідальність за дії особи, якій він передав повноваження, як за свої власні.

3. Довіреність, що видається у порядку перевірки, має бути нотаріально засвідчена, за винятком випадків, передбачених пунктом 4 статті 185 цього Кодексу.

4. Строк дії довіреності, виданої в порядку передовіри, не може перевищувати строку дії довіреності, на підставі якої її видано.

Стаття 188. Припинення довіреності

1. Дія довіреності припиняється внаслідок:

1) закінчення терміну довіреності;

2) скасування довіреності особою, яка видала її;

3) відмови особи, якій видано довіреність;

4) припинення юридичної особи, від імені якої видано довіреність;

5) припинення юридичної особи, якій видано довіреність;

6) смерті громадянина, який видав довіреність, визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім;

7) смерті громадянина, якому видано довіреність, визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім.

2. Особа, яка видала довіреність, може у будь-який час скасувати довіреність чи передвір'я, а особа, якій довіреність видана, - відмовитися від неї. Угода про відмову від цих прав є нікчемною.

3. З припиненням довіреності втрачає чинність передвір'я.

Стаття 189. Наслідки припинення довіреності

1. Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, зобов'язана сповістити про відміну особи, якій довіреність видана, а такожвідомих йому третіх осіб, для представництва перед якими дано довіреність. Такий самий обов'язок покладається на правонаступників особи, яка видала довіреність, у випадках її припинення на підставах, передбачених у підпунктах 4 та 6 пункту 1 статті 188 цього Кодексу.

2. Права та обов'язки, що виникли в результаті дій особи, якій видана довіреність, до того, як ця особа дізналася або мала дізнатися про її припинення, зберігають силу для видавця довіреності та її правонаступників щодо третіх осіб. Це правило не застосовується, якщо третя особа знала або мала знати, що дія довіреності припинилася.

3. Після припинення довіреності особа, якій її видано, або її правонаступники зобов'язані негайно повернути довіреність.