Складання сітчастого орнаменту на основі законів симетрії
Розділи: МХК та ІЗО
Головна методична мета: Ознайомити учнів із симетрією в математиці, українській мові та літературі, мистецтві, природі та побуті. Розширити уявлення учнів про застосування симетрії під час побудови сітчастих орнаментів.
- Навчальні: Навчити учнів побудови сітчастих орнаментальних композицій на основі законів симетрії.
- Виховані:виховання працьовитості, терплячості.
- Розвиваючі:розвиток в учнів художнього смаку, розвиток логічного та художньо-творчого мислення, уваги, естетичної культури, кругозору, спостережливості та вміння виділяти “бачити” головне.
Для вчителя: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація №1; 2, екран, добірка трафаретів. Малий вернісаж: роботи учнів, репродукції декоративно-прикладного мистецтва.
Для учнів: папір для малювання форматів А4 та А3, індивідуальний трафарет, фарби гуаш або темпера, пензлі.
Основні терміни та поняття: Симетрія, орнамент, орнаментальні композиції, раппорт.
Попередня підготовка: виготовлення трафаретів та малювання сіток.
Час проведення: 2 академічні години (90 хв).
- Організаційний момент (1хв)
- Введення на тему уроку (2хв).
- Вивчення нового матеріалу (13 хв). 1. Презентація №1. 2. Презентація №2. 3. Правила роботи інструментами (трафарет, пензель, фарби). 4. Найпростіші прийоми створення орнаментальних композицій.
- "Творча майстерня" (25хв, другий урок 30 хв). - Самостійна робота учнів на першому уроці - створення 3-5 ескізів орнаменту за запропонованими сітками. 0 На другому уроці виконати одну орнаментальну композицію орнаменту, використовуючи ескізи першогоуроку.
- Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок. Експрес - виставка робіт учнів.(2хв.).
- Домашнє завдання (1хв).
- Рефлексія. Заключне слово вчителя (1 хв).
“. бути прекрасним означає бути симетричним і пропорційним”Платон
О, симетрія! Гімн тобі співаю! Тебе всюди в світі дізнаюся Ти в Ейфелевій вежі, в малій мошці, Ти в ялинці, що біля лісової доріжки. З тобою в дружбі і тюльпан і троянда І сніговий рай - витвір морозу.
1. Організаційний момент. (1 хв.)
2. Постановка проблеми, актуалізація знань. (1 хв.)
Вчитель: Якщо подивитися довкола, то ми побачимо, що симетричні об'єкти оточують нас буквально з усіх боків. З давніх часів люди володіли уявленням про симетрію. Найбільш важливим відкриттям стародавніх було усвідомлення подібності та відмінності правого та лівого. Тут природними зразками їм служили власне тіло, а також тіла тварин, птахів та риб.
Ми маємо справу з симетрією скрізь, де спостерігається якась упорядкованість. Симетрія протистоїть хаосу і безладу, створює красу та гармонію, вона різноманітна, всюдисуща, ми зустрічаємо її буквально скрізь – у природі, техніці, мистецтві, науці. Симетрія проникла у світ математичних законів, фізичних, біологічних, літературних і стала там повновладною господаркою.
Всюди можна спостерігати картини, в яких є однакові за формою, тоном і кольором, ліві та праві сторони, де рівновага найбільш виражена, або сторони симетричні.
Наприклад: Коло, сніжинка, метелик, квітка (показує). Перед вами симетричне зображення. Права та ліва частини збігаються не лише за формою, а й за кольором. Лінія, яка їх поділяє, називаєтьсялінією симетрії.
Так, що таке симетрія? На це запитання нам допоможе відповісти презентація №1.
Презентація № 1 “Симетрія довкола нас”.
- Симетрія у математиці.
- Симетрія в українській мові та літературі.
- Симетрія в поезії та музиці.
- Симетрія в природі (у рослин, тварин та людини).
- Симетрія у фізиці.
- Симетрія у мистецтві (архітектура, живопис, декоративно – прикладне мистецтво)
Учитель:- Так, що ж таке симетрія? – Назвіть види симетрії? – Яку роль відіграє симетрія у природі? - Уявіть собі якби тіло тварини, птахів чи людини не було симетричним, як би це вплинуло на їхнє життя? – Назвіть предмети симетричної форми, які у природі, у побуті та інших. сферах? - Навіщо людині треба знати про симетрію? – Як симетрія проявляється у декоративно – прикладному мистецтві.
Вчитель: “. бути прекрасним означає бути симетричним і пропорційним” (Платон)
Сьогодні на уроці ми застосовуватимемо закони симетрії при побудові орнаментальних композицій шпалер, стін або стелі.
Художній образ орнаменту розкривається в ритмі його рапортів, що нескінченно повторюється, в гармонії елементів поєднання.
Існує сімнадцять видів геометричної симетрії, що повністю вичерпують усі можливі варіанти побудови плоских сітчастих одноколірних орнаментів.
Що таке орнамент? Що таке раппорт? Які види сіток існують? Відповідь, це питання нам дасть наступна презентація.
Презентація №2. (Перегляд.)
Вчитель: Ви познайомилися з сімнадцятьма видами геометричної симетрії, що застосовуються при створенні орнаментів.
Завдання: На основі цих прикладів ви самостійно за допомогою трафарету виконаєтевласні варіанти ескізу орнаменту шпалер або розпису стін, стелі чи підлоги.
Робота не потребує обов'язкового виконання всіх сімнадцяти варіантів. Досить вибрати п'ять-шість, які дають з погляду учнів, найцікавіші та найрізноманітніші, ритмічні та композиційні рішення орнаменту.
Вчитель: Подивіться, будь ласка, послідовність виконання роботи. (Вчитель показує прийоми створення орнаментальних композицій на дошці.)
На відміну від смугового, сітчастому орнаменті використовується один спосіб ритму перенесення мотивів по вертикальній і горизонтальній осях. Динаміка орнаменту виявляється у геометричному побудові сітки.
1. Квадратна система вузлів. Елементарний осередок – квадрат. Мал. 1; 2.
2. Прямокутна система вузлів. Елементарний осередок - прямокутник. Ріс.3; 4; 5; 6; 7.
3. Правильна трикутна система вузлів. Елементарний осередок – трикутник, може бути ромб або шестикутник (нахил осей під кутом 60 градусів). Мал. 8; 9; 10; 11.
4. Ромбічна система вузлів. Елементарний осередок має форму – ромба. Мал. 12; 13.
5. Коса паралелограмна система вузлів. Елементарний осередок – паралелограм. Мал. 14; 15.
Самостійна робота. Учні виконують власні варіанти ескізів орнаменту. З них слід вибрати одну як основу для створення ескізу. Цей ескіз розробляється самостійно другого уроці. При виконанні остаточного варіанту завдання потрібно введення кольору, ускладнення мотиву орнаменту, його детальне опрацювання, додавання кількох дрібніших форм. Матеріал паперу формату. А 4, фарби гуаш чи темпера.
Натираючи малюнок трафаретом, слід тримати кисть або тампон строго вертикально по відношенню до поверхні листа, інакшевідбудеться затікання фарби під трафарет. Лівою рукою притримують трафарет, не даючи йому зрушуватись. Фарбу розводять середньої густоти, щоб вона не залишала краями трафарету затіків.
Перед тим як розпочати роботу над остаточним варіантом по наведеній сітці, необхідно зробити кілька пробних відбитків на окремих аркушах паперу.
V. Підбиття підсумку уроку.
Вчитель відбирає найбільш вдалі роботи та оформляє експрес-виставку, виставляє оцінки.
VII. Рефлексія. Заключне слово вчителя. (1 хв.)
Симетрія протистоїть хаосу, безладді. Вона є в нашому житті буквально в усьому, але ми настільки до неї звикли, що не помічаємо цього. Деяким вона здається нудною. Дехто любить її за спокій, який вона вносить у наше життя. Деякі намагаються протистояти їй. Але як би ми до неї не ставилися, вона є у нашому житті буквально у всьому, створюючи красу та гармонію.