Стаття 151 КПК України порядок розгляду повідомлення про злочин

Якщо існує злочин, про який стало відомо правоохоронним органам, по ньому має проводитись певна робота – дослідження повідомлення про злочин та попереднє слідство за потреби.

Якщо з'ясування причин носить попередній характер, тобто необхідно з'ясувати саме наявність злочинного діяння, то розслідування є конкретною роботою з виявлення доказів та інших ознак, чинників і критеріїв, які належать до незаконному дії.

Щодо попереднього розслідування існують свої правила, що позначені терміном "підслідність".

порядок

У статті 151 КПК України досить докладно зазначено незаконні дії, які розглядають різні органи. Варто зазначити, що для того, щоб визначити підслідність, необхідно правильно кваліфікувати злочин на початковому етапі. Це вимагає від посадової особи наявності у неї знань та досвіду.

Надходження інформації

Повідомлення про злочин може надійти до різних осіб кількома способами. Серед них можуть бути: заява до правоохоронних органів, дзвінок за номером 02, безпосереднє виявлення злочинних дій прокурором, слідчим або дізнавачем, а також керівником слідчого відділу або відділу дізнання. Кримінальне процесуальне законодавство містить інформацію про таких осіб – попереднє розслідування здійснюється слідчими та дізнавачами (частина перша статті 151 КПК України), що означає конкретне коло осіб, які можуть цим займатися.

стаття

Таким чином, як тільки стає відомо про те, що злочин готується, вчиняється або вже здійснено,співробітник МВС, як тільки дізнався про це, повинен повідомити подію, в тому числі і з поданням рапорту начальству органу, де він проходить службу.

Невідкладні дії

Найчастіше при виявленні злочину «на місці» необхідно, щоб уникнути втрати доказів чи підозри те що, що злочинець може втекти, провадження невідкладних слідчих дій.

Згідно зі статтею 157 ПК РФ, слідчі дії проводяться негайно, після чого співробітник, який ці дії вчинив, повинен повідомити про це прокурора. При цьому, якщо не було виявлено людину, яка вчинила злочин, розшуком займаються органи дізнання.

Загалом порядок розгляду повідомлень про злочин передбачає насамперед визначення кола осіб, які можуть це робити і повинні.

україни

На це вказує ч.1 ст.151 КПК України. Крім того, встановлюється, які дії потрібно виконати в тому випадку, якщо повідомлення надійшло. Порядок розгляду є, передусім, план, що включає визначення компетентності і повноважень органів прокуратури та осіб.

Значення початкових дій

Орган, до якого надійшло повідомлення про злочин, в першу чергу повинен вирішити питання про те, чи потрібне порушення справи і чи потрібно проводити попереднє розслідування. У зв'язку з цим проводяться як невідкладні дії, і початкові необхідні. До останніх можна віднести допит свідків, потерпілого та підозрюваного, якщо його виявлено.

Часто від якості виробництва початкових дій залежить і перебіг усієї справи надалі. При втраті важливих доказів при неуважності посадової особи може вийти так, що буде ліквідовано склад злочину або необхідні вагомідокази.

україни

Це перешкоджає правильному розгляду справи, а деяких випадках – порушення кримінальної справи там, де це справді необхідно.

Роль дізнання

Органи, які мають право на проведення дізнання, зазначені в ч.3 ст.151 КПК України.

Це з тим, що саме дізнавач грає головну роль під час провадження у справах приватного і публічно-приватного обвинувачення. На відміну від слідчих органів, які обмежені законодавством у цьому сенсі, органу дізнання нерідко передають повноваження щодо скоєння багатьох слідчих дій.

Поділ органів з повноважень пов'язані з особливостями тієї чи іншої діяльності. Крім того, розслідування кримінальної справи, яка не становить великої суспільної небезпеки і порушується лише за заявою потерпілого, не потребує застосування жорстких обмежувальних заходів до підозрюваного. Слідчі органи спрямовані все ж таки на попередження, виявлення та розслідування більш складних справ, які є вкрай небезпечними для суспільства.

стаття

У деяких випадках для повноти та адекватності процесу він проводиться не на території вчинення останнього епізоду, а там, де проживає обвинувачений або перебуває найбільше свідків. Крім того, це може бути необхідним і в тому випадку, якщо передача розслідування за місцем скоєння заключного діяння скрутна через велику відстань, і у зв'язку з цим можуть бути не дотримані процесуальні терміни попереднього розслідування або дізнання.

Повноваження дізнання різних органів

Обивателям може здатись, що всі кримінальні справи розглядаються в органах МВС слідчими. Однак, це не так. У кожній структурній організації існує свій орган дізнання, який розслідує справи щодопрофілю. Крім того, існує дізнання більш загальне, що стосується органів внутрішніх справ.

Ухилення від внесення спеціальних платежів на митниці у великому та особливо великому розмірі розглядається органом дізнання митних органів.

україни

Повноваження слідства

Для кожного злочину є відповідний орган, який його розглядатиме. Але при надходженні повідомлення про вчинене або діяння, що готується, незалежно від уповноваженого органу, як уже було зазначено, розглядаються органами дізнання. Це той орган, який робить усю «чорну роботу» перед провадженням справжніх слідчих дій. Решту функцій з розслідування злочинів виконують ті органи, до ведення яких і належить зловмисне діяння.

Найнеобхідніше у цьому відношенні – не прогаяти важливих моментів. Якщо справа не вимагає негайних слідчих дій, розгляд можна передати відразу ж після надходження повідомлення.

Органи, що займаються федеральною безпекою, розглядають такі відносини, пов'язані з державою (ч.4 ст.151 КПК України, чинна реакція). До них належать такі, як:

  • експорт матеріалів та сировини, які можуть бути використані при виготовленні зброї масового ураження, за межі України;
  • терористичний акт;
  • викрадення повітряного або залізничного транспорту;
  • найманство, виражене у вербуванні найманця та використання його у військових діях та збройних конфліктах тощо.

Митні органи відповідно розслідують справи, пов'язані з перетином кордону.

україни

Однак у цьому випадку законодавство наказує митниці проводити лише дізнання щодо злочинів, скоєних за статтями 194 та 200.1 КК Україна –ухилення від внесення сум, передбачених на митниці, та контрабанда грошей.

Визначення підслідності щодо органів

Якщо виникла спірна ситуація, що стосується підслідності, її вирішенням займається прокурор. Однак таке становище виникає лише з тієї причини, що уповноважені особи та органи просто не мають можливості правильно кваліфікувати злочин з різних причин. Якщо детальніше розглянути статтю 151 КПК України, то в ній прямо вказані статті і навіть пункти, орієнтуючись на які необхідно віддавати справи щодо підслідності.

Наприклад, попереднє розслідування за статтею 359 КК України (найманство) належить до ведення і СК, і ФСБ. Проте за пунктами конкретно не зазначено, який орган має цим займатися. Мабуть, конкретна ситуація залежить від тяжкості злочину та сили впливу її на безпеку країни.

Тому визначення підслідності має велике значення і впливає в деяких випадках на перебіг розслідування. Тут важливий і досвід, який набули співробітники, розглядаючи справи, які уповноважені розслідувати закон. Безумовно, усі працівники правоохоронних органів, які давно працюють, мають величезний багаж знань, але тут можна порівняти їх з лікарями, які займаються переважно лікуванням у якійсь певній галузі – діяльність у зовсім не підходящій сфері буде пов'язана з помилками в деяких випадках, а також з відсутністю досвіду лікування захворювань, нехарактерних для конкретної спеціальності.

Визначення підслідності по предмету чи об'єкту

Таким чином, можна відзначити, що при виявленні факту злочину співробітник правоохоронних чи інших органів має можливість визначити, згідно зі статтею 151 КПК України,підслідність і повідомити про це у відповідну установу, якщо це явно випливає з характеру вчиненого злочину (або вже скоєного, або того, що готується) або ж ініціювати у власному відомстві перевірку повідомлення про діяння, носієм якого буде цей співробітник.

Наприклад, якщо виявлено труп (скоєно або вбивство, або має місце інше діяння, що призвело до смерті потерпілого), необхідно встановити причини.

Слід зазначити, що за статтею 105 КК Україна (вбивство) попереднє розслідування можуть проводити як співробітники СК, і ОВС. Цією справою не можуть займатися установи контролю за обігом наркотиків або служба безпеки держави. Однак сюди не належать випадки, коли вбивство тісно пов'язане зі сферою діяльності зазначених органів.

порядок

Приватні заяви

Часто громадяни самі заявляють до органів (перш за все, до місцевих правоохоронних) про злочин, скоєний щодо самих фізичних осіб. Якщо справа не терпить зволікань, дізнавач проводить перевірку за заявою і далі передає за підслідністю.

Мають також місце звернення громадян через інтернет-приймальню Слідчого комітету. Заява в обов'язковому порядку розглядається і (якщо також немає необхідності у невідкладних слідчих діях) справу з вивчення складу передається до інших органів, Комітет повідомляє заявника про передачу матеріалів до необхідної інстанції.