Стаття 34 Земельного кодексу України в новій редакції з коментарями та останніми поправками на 2019 рік

Нова редакція Ст. 34 ЗК РФ

Коментар до статті 34 ЗК РФ

На відміну від ст. ст. 31, 32 ЗК та (непрямо) 33 ЗК, які присвячені вибору та надання земельної ділянки для будівництва, ст. 34 ЗК регулює іншу правову конструкцію - надання дільниць громадянам "для цілей, які не пов'язані з будівництвом". Відповідно до ч. 13 ст. 1 ГрК будівництво - створення будівель, будівель, споруд (у тому числі на місці об'єктів капітального будівництва, що зносяться), а будівлі, будівлі та споруди - об'єкти капітального будівництва за винятком тимчасових будівель, кіосків, навісів та інших подібних споруд (ч. 10 ст. 1 ГрК). Зазначене виняток, як бачимо, представлено спорудами збірно-розбірного характеру, які мають міцного зв'язку з землею (немає фундаменту, як іноді вказують федеральні і арбітражні суди), інакше кажучи, відповідають вимогам, встановлених ст. 130 ЦК для об'єктів нерухомості. Якщо бути до кінця послідовними, слід вказати ще й на неможливість реєстрації права та внесення до ЄДРП відомостей про зареєстровані права на спорудження збірно-розбірного характеру.

1) зони сільськогосподарських угідь - ріллі, сіножаті, пасовища, поклади, землі, зайняті багаторічними насадженнями (садами, виноградниками та іншими);

2) зони, зайняті об'єктами сільськогосподарського призначення та призначені для ведення сільського господарства, дачного господарства, садівництва, особистого підсобного господарства, розвитку об'єктів сільськогосподарського призначення.

Цілком очевидно, що якщо перша групабеззастережно укладається у цілі, не пов'язані з будівництвом, то друга потребує певних застережень та роз'яснень.

Виключимо відразу ж земельні ділянки, зайняті об'єктами сільськогосподарського призначення та призначені для ведення сільського господарства або розвитку об'єктів сільськогосподарського призначення, оскільки не зрозуміло, які саме об'єкти має на увазі законодавець з погляду капітальності, та проаналізуємо з позицій ст. 34 ЗК статус садових, городніх та дачних земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Федерального закону "Про садівницькі, городницькі та дачні некомерційні товариства":

а) садова земельна ділянка - земельна ділянка, надана громадянину або придбана ним для вирощування плодових, ягідних, овочевих, баштанних або інших сільськогосподарських культур та картоплі, а також для відпочинку (з правом зведення житлової будівлі без права реєстрації проживання в ній та господарських будівель та споруд);

б) городна земельна ділянка - земельна ділянка, надана громадянину або придбана ним для вирощування ягідних, овочевих, баштанних або інших сільськогосподарських культур та картоплі (з правом або без права зведення некапітальної житлової будівлі та господарських будівель та споруд залежно від дозволеного використання земельної ділянки, визначеного при зонуванні території);

в) дачна земельна ділянка - земельна ділянка, надана громадянину або придбана ним з метою відпочинку (з правом зведення житлової будівлі без права реєстрації проживання в ній або житлового будинку з правом реєстрації проживання в ній та господарських будівель та споруд, а також з правом вирощування плодових , ягідних, овочевих, баштанних або інших сільськогосподарських культур та картоплі).

Виокремимо з наведених визначень ті види діяльності, які пов'язані з несільськогосподарською діяльністю:

а) зведення житлового будинку;

б) зведення некапітальної житлової будівлі та господарських будівель та споруд залежно від дозволеного використання земельної ділянки, визначеної при зонуванні території;

в) право зведення житлового будинку або житлового будинку з правом реєстрації проживання в ньому та господарських будівель та споруд.

Завершуючи аналіз статусу трьох видів земельних ділянок, слід зазначити правило, що викладено у п. 1 ст. 28 Закону N 66-ФЗ: надання у власність земельних ділянок садівникам, городникам, дачникам та їх садівницьким, городницьким та дачним некомерційним об'єднанням, які отримали такі земельні ділянки із земель, що перебувають у державній або муніципальній власності, здійснюється без проведення торгів за плату або безкоштовно випадках, встановлених федеральними законами, законами суб'єктів РФ. Це правило цілком узгоджується з порядком надання земельних ділянок у ст. 34 ЗК, незважаючи на виявлені нами дефекти юридичної техніки у ЗК та інших нормативних актах.

Звернемося тепер до Закону про ЛПГ. Відповідно до п. 1 ст. 4 цього Закону для ведення ЛПГ можуть використовуватись земельна ділянка у межах населеного пункту (присадибна земельна ділянка) та земельна ділянка за межами кордонів населеного пункту (польова земельна ділянка). Присадибна земельна ділянка використовується для виробництва сільськогосподарської продукції, а також для будівництва житлового будинку, виробничих, побутових та інших будівель, будівель, споруд з дотриманням містобудівних регламентів, будівельних, екологічних, санітарно-гігієнічних, протипожежних таінших правил та нормативів (п. 2 ст. 4 Закону про ЛПГ). Тобто така земельна ділянка, якщо дотримуватися логіки конструкцій, що використовуються, не може бути об'єктом регулювання ст. 34 ЗК.

Відповідно до п. 1 ст. 94 ЗК до земель територій, що особливо охороняються, належать землі, які мають особливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне, оздоровче та інше цінне значення, які вилучені відповідно до постанов федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів України або рішеннями органів. місцевого самоврядування повністю або частково з господарського використання та обороту та для яких встановлено особливий правовий режим.

Порядок віднесення земель до земель особливо охоронюваних територій регіонального та місцевого значення, порядок використання та охорони земель територій регіонального та місцевого значення, що особливо охороняються, встановлюються органами державної влади суб'єктів України та органами місцевого самоврядування відповідно до федеральних законів, законів суб'єктів України та нормативних правових актів органів місцевого самоврядування (п. 4 ст. 94 ЗК).

Зрештою, відповідно до п. 6 ст. 94 ЗК землі особливо природних територій, що охороняються, землі, зайняті об'єктами культурної спадщини РФ, використовуються для відповідних цілей. Використання цих земель інших цілей обмежується чи забороняється у випадках, встановлених ЗК, федеральними законами. З п. 10 ст. 85 ЗК випливає, що ці землі можуть перебувати також у межах населених пунктів. З цієї причини в їхньому складі не можуть бути польові земельні ділянки.

Одним словом, якщо йдеться про землі особливо охоронюваних територій або про землі, які зайняті об'єктами культурної спадщини України регіональноїта місцевого значення, то якщо вони знаходяться за межами кордонів земельних пунктів, теоретично в їх межах громадянам може надаватися польова земельна ділянка в порядку, передбаченому ст. 34 ЗК. Принаймні на земельних ділянках, які зайняті об'єктами культурної спадщини України регіонального та місцевого значення, допускається провадження сільськогосподарської діяльності.

Щодо земель запасу, то згідно з п. 1 ст. 103 ЗК до земель запасу належать землі, що перебувають у державній або муніципальній власності та не надані громадянам чи юридичним особам, за винятком земель фонду перерозподілу земель, що формується відповідно до ст. 80 ЗК. Пункт 1 ст. 80 ЗК передбачає його використання у тому числі і для створення та розширення особистих підсобних господарств.

Невизначеність ЗК у питанні про земельні ділянки, що надаються громадянам для цілей, не пов'язаних із будівництвом, впливає на практику містобудівного зонування муніципальних утворень поселень. Так, наприклад, згідно з п. 1 ст. 17 Правил землекористування та забудови муніципального утворення "селище Іванищі" (сільське поселення) Гусь-Хрустального району Володимирської області (2009 р.) надання земельної ділянки для цілей, не пов'язаних з будівництвом (у т.ч. ведення особистого підсобного господарства, крім земель сільськогосподарського) призначення), здійснюється в оренду та у власність. Якщо йдеться у разі йдеться про т.зв. польових ділянках на землях сільськогосподарського призначення, а лише про ділянки в межах населеного пункту, то на таких ділянках громадяни мають право не будувати, а зводити житлові будинки, виробничі, побутові та інші будівлі, будівлі, споруди з дотриманням містобудівних регламентів,будівельних, екологічних, санітарно-гігієнічних, протипожежних та інших правил та нормативів (п. 2 ст. 4 Закону про ЛПГ). Проте згідно зі ст. 31 зазначених ПЗіЗ сільського поселення Іванищі однією з територіальних зон населених пунктів є зона Ж1 – зона забудови індивідуальними житловими будинками. Окремої територіальної зони для ведення особистого підсобного господарства із правом зведення житлових будинків зазначеними правилами не передбачено.

На даний момент гіпотеза про відсутність будь-якого зв'язку між забудовою земельної ділянки та діяльністю власника по зведенню будівель та споруд відповідно до конструкції ст. 34 ЗК не підтверджується.

До переліку земельних ділянок, що надаються громадянам для цілей, не пов'язаних із будівництвом, слід також додати земельні ділянки для розміщення металевих гаражів. Так, наприклад, згідно з п. 2.1 Положення про порядок надання земельних ділянок на території округу Муром для цілей, не пов'язаних із будівництвом, надання земельних ділянок для цілей, не пов'язаних із будівництвом, здійснюється відповідно до ЗК. Відповідно до п. 2.3 вищеназваного Положення металеві гаражі належать до тимчасових об'єктів. Надання земельної ділянки для розміщення тимчасового об'єкта здійснюється на підставі ухвали голови округу Муром, прийнятої за результатами розгляду заяви громадянина. -------------------------------- Затверджено рішенням Ради народних депутатів округу Муром від 31 травня 2005 року N 644.

З погляду землеустрою та кадастрової діяльності ст. 34 ЗК не передбачає надання громадянам земельних ділянок внаслідок поділу, об'єднання, перерозподілу або виділу із земельних ділянок у порядку, що встановленост. ст. 11.3, 11.4, 11.5, 11.6 та 11.7 ЗК.

Пункти 2 – 5 ст. 34 ЗК повністю регулюють процедурні питання. При цьому п. п. 2 та 3 передбачають конкретні дії громадян, а п. п. 4 та 5 покладають відповідні обов'язки на органи місцевого самоврядування, виконавчі органи державної влади.

Зазначені вимоги мають забезпечити реалізацію принципів ефективності, справедливості, публічності, відкритості та прозорості процедури надання земельних ділянок для цілей, не пов'язаних із будівництвом. При цьому зазначені принципи стосуються лише випадків надання земель для цілей, не пов'язаних із будівництвом, і вони не застосовуються до випадків надання земельних ділянок для будівництва, передбачених ст. 30 ЗК РФ.

2. Громадяни, які зацікавлені в отриманні земельних ділянок, повинні подати заяву або до відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. У заяві мають бути зазначені мета, для якої передбачається використовувати ділянку, її розміри, місцезнаходження та титул (право власності або оренда), на якій громадянин передбачає використання землі. Після цього орган місцевого самоврядування з урахуванням зонування територій у місячний строк затверджує та видає заявнику схему розташування земельної ділянки на кадастровому плані чи кадастровій карті відповідної території. Заявник повинен забезпечити власним коштом виконання щодо земельної ділянки кадастрових робіт та звернутися із заявою про здійснення державного кадастрового обліку цієї ділянки.

Рішення про надання земельної ділянки має бути прийняте у двотижневий строк з дня подання кадастрового паспорта земельної ділянки, що проситься. У ньому має бути вирішене питання,чи надається ділянка за плату, безкоштовно або в оренду. Копія рішення надсилається заявнику з додатком кадастрового паспорта цієї земельної ділянки.

Передбачено, що договір купівлі-продажу чи оренди земельної ділянки має бути укладений у тижневий термін з дня ухвалення рішення про надання земельної ділянки.

Слід також мати на увазі, що ряд законодавчих актів спеціально регулює особливості надання земельних ділянок для цілей, не пов'язаних з будівництвом, наприклад федеральні закони "Про селянське (фермерське) господарство", "Про особисте підсобне господарство", "Про садівницькі, городницькі та дачні некомерційних об'єднаннях громадян", "Про оборот земель сільськогосподарського призначення" та ін.