Стовпчасті та кругові діаграми

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (850,9 кБ)

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

Цілі:

  • познайомити учнів зі стовпчастими та круговими діаграмами;
  • формувати вміння «читати» діаграми та формувати вміння за деякими даними будувати діаграми;
  • розвивати навички користування креслярськими інструментами;
  • виховувати уважність та акуратність.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Усна робота.

1.

2. У перший день було виготовлено 32% планової продукції, у другий - 46%, а на третій день - частина, що залишилася. Скільки відсотків було виготовлено третього дня?

3. Яку частину становить 25%, 100%, 50%, 25%, 75%?

4. Накресліть коло та зафарбуйте його частину:

5. Обчислити:

III. Пояснення нового матеріалу.

Вчитель: Ми маємо інформацію про те, як магазин протягом 5 років продавав холодильники. У 2003 році їхня вартість була 2 тисячі рублів, у 2004р. - 4 тисячі рублів, у 2005р. - 6 тисяч рублів, у 2006р. – 5 тисяч рублів, 2007 р. – 7 тисяч рублів.

У такому вигляді інформацію використовувати незручно. Важко побачити, як змінювалися ціни рік у рік, коли вони піднімалися, а коли знижувалися, в якому році була найвища і найнижча ціна. Людина краще розуміє та запам'ятовує ті відомості, які представлені наочно. Для наочного уявлення різних числових даних можна використовувати діаграми.

Інформацію про зміну цін на холодильники можна подати на стовпчастій діаграмі (рис. 1). Для цього ціни зобразимо у вигляді прямокутників, які мають однакові підстави, а висоти відповідають розміру ціни.

стовпчасті

Стовпчасті діаграми застосовуються в тих випадках, коли потрібно порівнювати отримані дані, показати, як змінюються з часом цікаві для нас явища.

Вчитель: На стовпчастій діаграмі (рис. 2) видно, в якому році ціни піднімалися та знижувалися, в якому році була найвища та найнижча ціна.

Розглянемо таке завдання: на стовпчастій діаграмі показано середню тривалість життя деяких тварин:

кругові

  1. Яка середня тривалість життя кожної тварини?
  2. Яка тварина має найкоротшу тривалість життя?
  3. Яка тварина має найбільшу тривалість життя?
  4. Які тварини мешкають менше 40 років?
  5. Які тварини живуть понад 40 років?

Нам відомо, що у 6 класі 7 осіб написали контрольну роботу на «5», 6 осіб – на «4», 5 осіб – на «3» і лише 2 написали на «2».

Як зручно зобразити цю інформацію? Давайте покажемо це на стовпчастій діаграмі (рис. 3):

кругові

Цю інформацію можна зобразити на круговій діаграмі (рис. 4):

діаграми

Тут коло зображує весь 6 клас, тобто 100%, причому величини процентної успішності відповідають розмірам частин кола.

Кругові діаграми зручно використовувати в тих випадках, коли потрібно уявити співвідношення між частинами цілого.

- Як ви вважаєте, на стовпчастій чи круговій діаграмі ця інформація більш наочна?

IV. Формування умінь та навичок.

Вчитель:1. На стовпчастій діаграмі показано, скільки було продано магазином спортивних костюмів за 4 місяці.

Результати представлені на стовпчастій діаграмі (рис. 5):

діаграми

  1. Скільки костюмів було продано щомісяця?
  2. Скількикостюмів було продано влітку?
  3. Якого місяця зріс попит на костюми? Чому?

2. На круговій діаграмі показано, як розподілилися думки 800 людей при відповіді на запитання: «Чи буде кінець світу?».

Результати представлені на круговій діаграмі (рис. 6):

діаграмі

  1. Яка частина опитаних вважає, що кінець світу буде?
  2. Яка частина опитаних вважає, що кінець світу не буде?
  3. Скільки людей важко відповісти на запитання?
  4. Скільки людей впевнені наприкінці світу?
  5. Яка частина опитаних не думала про це?

3. Робота в зошитах: №124, №125, №132, №133, №134, №135, №136.

V. Підсумки уроку.

стовпчасті

діаграми

Питання учням за рис. 7, 8:

  1. Що є стовпчасті діаграми?
  2. Навіщо потрібні стовпчасті діаграми?
  3. Які дані можуть бути зображені за допомогою стовпчастих діаграм?
  4. У яких випадках зручно використовувати стовпчасті діаграми?
  5. Що можна побачити на стовпчастій діаграмі?
  6. У яких випадках зручно використати кругові діаграми?
  7. Що являє собою коло на круговій діаграмі?
  8. Навіщо потрібні діаграми?
  9. Як за наявними даними визначити, за допомогою якої діаграми, кругової чи стовпчастої, їх зручніше зобразити?
  10. Що можна побачити на круговій діаграмі?

VI. Домашнє завдання.

Використовувана література:

  1. Дорофєєв Г.В. Математика: підручник для 6 класу загальноосвітніх закладів/Г.В. Дорофєєв, І.Ф. Шаригін, С.Б. Суворова та ін - М.: Просвітництво, 2010.
  2. Математика, 5-6 класи: книга для вчителя/С.Б. Суворова, Л.В. Кузнєцова, С.С. Мінаєва, Л.О. Рослова - М.:Освіта, 2013.
  3. Математика, 6 клас: поурочні плани за підручником Г.В. Дорофєєва, І.Ф. Шаригіна (у 2-х частинах). - Видавництво "Вчитель", Волгоград, 2010.
  4. Математика: робочий зошит для 6 класу загальноосвітніх закладів/Г.В. Дорофєєв. - М.: Просвітництво, 2013.
  5. ЦОР "Математика 5-11: Нові можливості для засвоєння курсу математики". - Дрофа, 2004.