Тема уроку - Ланцюги живлення
Презентація до уроку
Мета уроку:Формувати знання про складові компоненти біологічного співтовариства, про особливості трофічної структури співтовариства, про харчові зв'язки, які відображають шлях кругообігу речовин, формувати поняття харчовий ланцюг, харчова мережа.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка та актуалізація знань на тему “Склад та структура спільноти”.
На дошці: Наш світ – не випадковість, не хаос – є система у всьому.
Запитання. Про яку систему в живій природі йдеться у цьому висловлюванні?
Робота із термінами.
Завдання.Вставте пропущені слова.
Спільноту організмів різних видів тісно взаємопов'язаних між собою називають …………. . До його складу входять: рослини, тварини, …………. , …………. . Сукупність живих організмів та компонентів неживої природи, об'єднаних обміном речовин та енергії на однорідній ділянці земної поверхні називають …………….. або …………… .
Завдання.Виберіть чотири компоненти екосистеми: бактерії, тварини, консументи, гриби, абіотичний компонент, клімат, редуценти, рослини, продуценти, вода.
Питання.Як пов'язані між собою живі організми в екосистемі?
3. Вивчення нового матеріалу. Пояснення із використанням презентації.
4. Закріплення нового матеріалу.
Завдання №1. Слайд №20.
Визначте та підпишіть: продуцентів, консументів та редуцентів. Порівняйте ланцюги живлення та встановіть схожість між ними. (На початку кожного ланцюга рослинний корм, далі йде рослиноїдна тварина, а в кінці - хижа тварина). Назвіть спосіб харчування рослин та тварин. (Рослини – автотрофи, тобто самі виробляють органічну речовину, тварини – гетеротрофи – споживають готовеорганічна речовина).
Висновок: ланцюг живлення - ряд організмів, що послідовно харчуються один одним. Ланцюги живлення починаються з автотрофів – зелених рослин.
Завдання № 2. Порівняйте два ланцюги живлення, визначте риси подібності та відмінності.
- Конюшина-кролик - вовк
- Рослинний опад - дощовий черв'як - чорний дрізд - яструб - перепелятник (Перший харчовий ланцюг починається з продуцентів - живих рослин, другий з рослинних залишків - мертвої органіки).
У природі існує два основних типи харчових ланцюгів: пасовищні (ланцюги виїдання), які починаються з продуцентів, детрітні (ланцюги розкладання), які починаються з рослинних та тваринних залишків, екскрементів тварин.
Висновок: Отже, перший ланцюг живлення - пасовищна, т.к. починається з продуцентів, друга – детрітна, т.к. починається з мертвої органіки.
Усі компоненти харчових ланцюгів розподіляються на трофічні рівні. Трофічний рівень – це ланка в ланцюзі живлення.
Завдання № 3. Складіть ланцюг живлення, включивши до нього перелічені організми: гусениця, зозуля, дерево з листям, канюк, ґрунтові бактерії. Вкажіть продуценти, консументи, редуценти. (дерево з листям - гусениця-зозуля-канюк - ґрунтові бактерії). Визначте скільки трофічних рівнів містить цей ланцюг живлення (цей ланцюг складається з п'яти ланок, отже п'ять – трофічних рівнів). Визначте, які організми розташовані на кожному трофічному рівні. Зробіть висновок.
Висновок:
- Перший трофічний рівень – зелені рослини (продуценти),
- Другий трофічний рівень - рослиноїдні тварини (консументи 1 порядку)
- Третій трофічний рівень - дрібні хижаки (консументи 2 порядку)
- Четвертий трофічний рівень – великіхижаки (консументи 3 порядку)
- П'ятий трофічний рівень – організми, які споживають мертву органічну речовину – ґрунтові бактерії, гриби (редуценти)
5. Відпрацювання здобутих знань.
Практична робота у групах.
Завдання №1. Вирішення екологічних ситуацій
1. В одному з канадських заповідників знищили всіх вовків, щоб досягти збільшення отари оленів. Чи вдалося таким чином досягти мети? Відповідь поясніть.
2. На певній території мешкають зайці. З них маленькі зайченята - 100 шт масою - 2 кг, та їх батьки 20 шт - масою 5 кг. Маса 1 лисиці – 10 кг. Знайдіть кількість лисиць у цьому лісі. Скільки рослин має зрости у лісі, щоб зайці виросли.
3. У водоймі з багатою рослинністю мешкає 2000 водяних щурів, кожен щур споживає за добу 80г рослин. Скільки бобрів зможе прогодувати це водоймище, якщо бобр на добу споживає в середньому 200 г рослинного корму.
4. Наведені безладно факти викладіть у логічно правильної послідовності (у вигляді цифр).
1. Нільський окунь почав поїдати багато рослиноїдних риб.
2. Сильно розмножившись, рослини стали загнивати, отруюючи воду.
3. Для копчення нільського окуня потрібно багато дров.
4. У 1960 р. британські колоністи запустили у води озера Вікторія нільського окуня, який швидко розмножувався та ріс, досягаючи ваги 40 кг та довжини 1,5 м.
5. Ліси на берегах озера інтенсивно вирубувалися – тому почалася водна ерозія ґрунтів.
6. В озері з'явилися мертві зони з отруєною водою.
7. Чисельність рослиноїдних риб скоротилася, і озеро почало заростати водними рослинами.
8. Ерозія ґрунтів призвела до зниження родючості полів.
9. Убогі грунти не давали врожаю, і селянирозорялися.
6. Самоперевірка отриманих знань як тесту.
1. Виробники органічних речовин в екосистемі
2. До якої групи належать мікроорганізми, що мешкають у ґрунті
Б) консументи I порядку
В) консументи II порядку
3. Назвіть тварину, яку слід включити до харчового ланцюга: трава -> . -> вовк
4. Визначте правильно складений харчовий ланцюг
А) їжак - & gt; рослина -> коник -> жаба
Б) коник - & gt; рослина -> їжак -> жаба
В) рослина -> коник -> жаба -> їжак
Г) їжак - & gt; жаба -> коник -> рослина
5. В екосистемі хвойного лісу до консументів 2-го порядку відносять
А) ялина звичайна
В) тайгових кліщів
Г) ґрунтових бактерій
6. Рослини виробляють органічні речовини з неорганічних, тому грають у харчових ланцюгах роль
А) кінцевої ланки
Б) початкової ланки
7. Бактерії та гриби у кругообігу речовин виконують роль:
А) виробників органічних речовин
Б) споживачів органічних речовин
в) руйнівників органічних речовин
Г) руйнівників неорганічних речовин
8. Визначте правильно складений харчовий ланцюг
А) яструб - & gt; синиця -> личинки комах -> сосна
Б) сосна -> синиця -> личинки комах -> яструб
В) сосна -> личинки комах -> синиця -> яструб
Г) личинки комах - & gt; сосна -> синиця -> яструб
9. Визначте, яку тварину треба включити до харчового ланцюга: злаки —> ? -> вже -> шуліка
10. Визначте правильно складений харчовий ланцюг
А) чайка - & gt; окунь -> мальки риб -> водорості
Б) водорості - & gt;чайка -> окунь -> мальки риб
В) мальки риб - & gt; водорості -> окунь -> Чайка
Г) водорості -> мальки риб -> окунь -> Чайка
11. Продовжіть ланцюг живлення: пшениця -> миша -> .
7. Загальні висновки уроку.
Дайте відповідь на запитання:
- Як взаємопов'язані організми у біогеоценозі (харчовими зв'язками)
- Що таке харчовий ланцюг (ряд організмів, що послідовно харчуються один одним)
- Які типи харчових ланцюгів виділяють (пасовищні та детрітні ланцюги)
- Як називається ланка в ланцюзі живлення (трофічний рівень)
- Що таке харчова мережа (ланцюги живлення, що переплітаються)