Тематична контрольна робота
ПРОСТА ПРОПОЗИЦІЯ
УРОК № 33
Тема. Тематична контрольна робота. "Проста пропозиція". Тестування. Контрольне аудіювання*
Мета: здійснити контроль знань, умінь та навичок з вивченої теми; розвивати вміння роботи із тестами; виховувати уважність, зосередженість, акуратність.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах, тест для контрольного аудіювання та завдання до нього.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКІЛЬНИКІВ
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Початковий та середній рівні (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1. Вкажіть, простими чи складними є дані пропозиції (А – просте, Б – складне).
1. Брат відмовився від моєї допомоги і хотів зробити все сам.
2. Тобі не спиться, і мені не заснути.
3. Облітають з яблунь листя, сухо шепочуться з травою.
4. Сипучий сніг летить на плечі, над головою сучча гне.
2. Вкажіть, чим виразно підлягає пропозиції Ми з Аликом взялися до роботи.
3. Визначте вид присудка у пропозиції Усім хотілося взяти участь у вечорі.
а) просте дієслівне;
б) складове дієслівне;
в) складове іменне.
4. Вкажіть, чим виражено присудок у пропозиції П'ять підбитих танків є результатом бою.
б) дієсловом + іменником; √
в) прикметником + дієсловом.
5. Визначте, чи потрібно ставити тире між підлеглим і присудком у реченнях (А - потрібно; Б - не потрібно).
1. Книжка джерело знань.
2. Ставок як блискуча сталь.
3. Бідність не порок.
4. Ртуть теж метал.
6. Вкажіть, якими членами є виділені слова у реченнях. (А - підлягає; Б - присудок; В - доповнення; Г -визначення; Д - обставина; Е — не є членом речення).
1. Льє у віконце зимовий місяць золотисте світло.
2. Змінила мудрість молодості запал.
3. Я почав розшукувати втрачену ключку.
4. Кожен звук випадковий я ловлю допитливо.
Запишіть пропозицію, розставивши розділові знаки. Виконайте його синтаксичний аналіз.
Найбільша радість у світі – це робити щастя для інших.
Напишіть діалог на тему: "У кінотеатрі".
Використовуйте пропозиції різні за метою висловлювання та емоційного забарвлення, двоскладові та односкладові, повні та неповні.
1. Вкажіть, простими чи складними є дані пропозиції (А – просте, Б – складне).
1. Житло моє обросло випадковими, але цікавими речами. (А)
2. У повітрі відчувається запах весни, і в школах готуються до іспитів. (Б)
3. Він витримав іспит і був прийнятий до інституту. (А)
4. Тут, як сказано переказ, був густий ліс. (А)
2. Вкажіть, чим виразно підлягає у реченні До славного подвигу кожен готовий.
3. Визначте вид присудка у пропозиції Рад вчитися мови.
а) Просте дієслівне;
б) складове дієслівне; √
в) складове іменне.
4. Вкажіть, чим виражено присудок у реченні Вітер був зустрічний.
б) дієсловом + іменником;
в) дієсловом + прикметником. √
5. Визначте, чи потрібно ставити тире між підлеглим і присудком у реченнях (А - потрібно; Б - не потрібно).
1. Сади садити життя прикрашати. (А)
2. Вересень лише початок місяця. (Б)
3. Подорож це та сама книга. (А)
4. Мій робочий день десять годин на добу. (А)
6. Вкажіть, якими членами є виділені слова у реченнях. (А - підлягає; Б -присудок; На додаток; Г - визначення; Д - обставина; Е — не є членом речення).
1. Бажання покарати кривдника було дуже сильним. (Г)
2. Спершу читав, потім вирішував. (Б)
3. Ми йшли протягом усього дня. (А)
Запишіть пропозицію, розставивши розділові знаки. Виконайте його синтаксичний аналіз.
Скромність – одна з найбільших рис українського народу.
Напишіть діалог на тему: "У театрі".
Використовуйте пропозиції різні за метою висловлювання та емоційного забарвлення, двоскладові та односкладові, повні та неповні.
3. Проведення контрольного аудіювання.
1) Читання вчителем тексту для аудіювання.
Книги Стародавньої Русі
Відділ рукописів Ленінської бібліотеки у Москві зберігає досі у своїй зовнішності музейні риси. У шафах, в особливих пристосуваннях та на столах — старовинні фоліанти, що прийшли до нас із глибини віків.
Ось книга, яку міг тримати в руках Володимир Мономах, воїн і політик, мисливець і філософ, який розмірковував на схилі своїх років: «Що таке людина, як подумаєш про неї? Як небо влаштоване, чи як сонце, чи як місяць, чи як зірки, і темрява, і світло. Ось під склом лежить літопис, відкритий на сторінці, де записана барвиста розповідь про волхва, що передбачив віщому Олегу смерть від улюбленого коня. Літописна легенда, як відомо, надихнула Пушкіна на створення «Пісні про віщого Олега».
Давня Русь цінувала книжки як рідкісні скарби. Мати кілька книг — це означало мати цілий стан. «Повість временних літ» називає книги річками, що напоюють всесвіт мудрістю незмірної глибини. «Якщо старанно пошукаєш у книгах мудрості,— зауважував літописець,— то знайдеш велику користь душі своїй».
Багато рукописів одягалися в шкіряні палітурки — оклади,прикрашалися і дорогоцінним камінням, і багатобарвними сяючими емалями.
Особливо великого мистецтва досягли ремісники у прикрасі окладів церковних книг. Обкладинки євангелій перетворювалися на дорогоцінні витвори мистецтва, вони сяяли філігранню, багатобарвними емалями, перлами. Давньоукраїнські емалі відрізняла барвиста гама, до якої входили з'єднання білого та блакитного, рожевого та синього, смарагдового та яскраво-червоного тонів.
Коли я бачу на темно-сріблястому фоні окладу блакитно-зелену пляму, що випромінює несподівано радісне, світле і глибоке світло, то моїм поглядом видаються образи та події минулого, свідком якого був цей дорогоцінний камінь. У глибині каменю — і заграва пожеж, і святкове палання свічок, і очі воїнів, і виснажені обличчя подвижників.
Дорогоцінним каменем, ограненим великим майстром — Часом, можна назвати давньоукраїнську літературу, багатства якої ми ще тільки починаємо повною мірою усвідомлювати. Рік від року глибше ми проникаємо в смисл словесності, що складалася століттями, перечитуємо забуті чи напівзабуті літературні пам'ятки і дедалі більше переконуємось у їхній художній силі.
«Кожен твір Стародавньої Русі розрахований не на звичайне, побіжне читання, а на старанне „книжкове шанування” у пошуках книжкової мудрості та книжкового настанови,— пише Д. С. Лихачов.— Якби можна було уявити собі давньоукраїнського читача за читанням його любовно переписаних від руки книг, то, напевно, це читання було особливо ревним, урочистим і благоговійним».
Невипадково на старих книгах зустрічаються записи: «Горе тому, хто черкає у книжок по полях, у тому світі демони викреслюють йому обличчя залізом»; «Цю книгу ні продати, ні віддати не можна»; «Якщо де криво написав, то не кляніть мене, грішного раба.» Читач книг відчував себе прилученим до вічної мудрості світу; творцями творів, зазвичай анонімних, виступали люди великої художньої культури, щиро дбали про долі своєї Батьківщини, мислили у світових масштабах.
Визначний твір — «Повість временних літ», що визначив на багато століть історичні уявлення наших співвітчизників, вражає своєю грандіозністю, сплавом достовірних фактів із чарівними народними легендами. Складена з різножанрових уривків, створених у несхожі епохи, вона - єдине художнє ціле, що включило в себе відомості про життя країни, війни і руйнування, характеристики князів, похвали героям, плачі про загиблих, дипломатичну і придворну хроніку, оповіді про чудеса, настанови. І все це — у невимушеній формі, напрочуд ємній та лаконічній.
Давньоукраїнський письменник мислив державно. «Нам українська земля, що немовля для матері»,— говорив літописець, висловлюючи свої найзаповітніші думки та почуття.
Давньоукраїнська література створила різноманітні твори, які служили потребам часу та зберегли у найкращих своїх образах значення для нас, віддалених нащадків, що живуть на землі, «прикрасно прикрашеної» предками. Слова, написані гусячим пером Нестора-літописця або Данила Заточника, і нині тягнуть нас до себе, звуть долучитися до старої книжкової мудрості, що ще далеко не вичерпала себе, не відкрилася повністю в невиразній красі.
Чи є підстави розраховувати на те, що буде знайдено невідомі нам старі словесні скарби? Чи великі поеми, оповіді, повісті, історичні пісні та легенди назавжди зникли і недоступні нашому погляду?
Безперечно одне, що й досі літописи, оповіді, житія, «ходіння» залишаються коморами словеснихскарбів, запасниками, в яких таяться сюжети та образи великої художньої сили.
(617 сл.) (За Є. Осетровим)
2) Виконання учнями тестових завдань до тексту.
1. Літописна легенда надихнула Пушкіна створення:
а) повісті «Капітанська донька»;
б) «Пісні про віщого Олега»; √
в) поеми «Руслан та Людмила».
2. Давня Русь цінувала книги:
а) як рідкісні скарби; √
б) оздоблення інтер'єру;
в) музейні експонати;
3. Плетіння стародавніх книг — оклади — прикрашалися:
а) дорогими тканинами;
б) гарними малюнками;
в) дорогоцінним камінням. √
4. Особливо майстерно прикрашалися оклади:
б) церковні книги; √
5. Мати в будинку кілька книг - означало мати:
а) цілим станом; √
б) невеликою бібліотекою;
в) особливими знаннями.
6. Давньоукраїнські книги.
а) видавали в єдиному екземплярі;
б) переписували від руки; √
в) друкували на верстаті.
7. Давньоукраїнські книги були розраховані:
а) на старанне, уважне читання; √
б) на швидке читання;
в) те що, щоб розважити читача.
8. У старих книгах є записи: «На тому світі біси вичерпають обличчя залізом» тому, хто.
а) продає книжки;
в) креслить на полях книг. √
9. «Повість временних літ» є:
а) зібрання історичних фактів;
б) сплав достовірних фактів із народними легендами; √
в) збірку літописів.
10. Давньоукраїнську літературу можна назвати:
а) дорогоцінним каменем; √
б) духовною спадщиною;
в) заповітом нащадкам.
11. Література Стародавньої Русі, як дорогоцінний камінь, огранована великим майстром:
12. Якаголовна думка тексту?
а) Давньоукраїнські книги мають значення лише як пам'ятник старовини.
б) Давня книжкова мудрість і досі залишається живою спадщиною. √
в) Давньоукраїнські книги – це насамперед твори ювелірного мистецтва.
4. Організаційний момент.
(Вчитель, зібравши зошити для контрольних робіт, дає відповіді на питання, які виникли у учнів під час виконання тестових завдань.)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити теоретичний матеріал про однорідних членів речення, підібрати приклади.
* Вчитель також може використати видання: Л. Д. Доніна, Ю. Н. Тельпуховська. Українська мова. 8 клас (для українських шкіл). Комплексний заліковий зошит для тематичного оцінювання. - Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2008.