Ударні та ненаголошені закінчення іменників

Тема: Ударні та ненаголошені закінчення іменників.

Цілі: познайомити з правилами перевірки ненаголошених закінчень іменників,

вчити визначати відмінювання, відмінок і ударне закінчення в відмінках,

розвивати орфографічну пильність, логічне мислення,

виховувати працьовитість, старанність.

Обладнання: картки, таблиці, картки з літерами, підручник. Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Хвилинка чистописання.
На дошці записані слова з пропущеними орфограмами:

праз..нік, л..цо, сер..це, ур..жай, ч..ніл, н..зіна, зірок..ний.- Назвіть літери, які ми писатимемо на хвилинці чистописання. За допомогою них можна розділити дані слова на рівні групи. Які це букви? За яким принципом ви розділили слова на групи?

- Сьогодні ми писатимемо три літери: д, о, в. Літера д є невимовною згодною у словах свято, серце, зоряне. Літера о – неперевірена ненаголошена голосна в словах столиця, урожай, собака. Буква і – ненаголошена голосна в корінні слів обличчя, лагодив, низина. Ми розділили слова на три рівні групи з орфограм.

- Як перевірити ненаголошену голосну докорінно слова?

- Щоб перевірити ненаголошену голосну в корені, треба змінити слово або підібрати однокореневе так, щоб ненаголошена голосна стала ударною.

- Визначте порядок написання букв у цьому ряду:

Ддіо Додоіо- У першому осередку пишуться літери в алфавітному порядку, а в другій після кожної літери пишеться голосна о.

- Напишіть цей ряд букв до кінця рядка у зазначеній послідовності.

  1. Словарно-орфографічна робота.
- Прочитайте написані на дошці кілька слів.

? - транспорт - Нове слово зсловника, з яким ми познайомимося на уроці, ви дізнаєтеся, якщо визначите смисловий зв'язок у парах слів. З яким словом познайомимося на уроці?

- У кожній парі предмет, позначений першим словом, призначений для предмета, позначеного другим словом. Вулик – для бджоли, будка – для собаки, стежка – для пішохода, а для транспорту – дорога. Отже, сьогодні ми познайомимося зі словом «Дорога».

- Поясніть значення слова дорога.

- Дорога – це смуга землі зі спеціальним покриттям, наприклад, асфальтовим або без нього.

- Для чого призначено дорогу?

- Напишіть слово дорога у зошиті, користуючись орфографічним словником. Поставте наголос. Що можна сказати про написання слова?

- У слові дорога неперевірена ненаголошена голосна о.

- прочитайте на дошці прислів'я та фразеологічні звороти. Поясніть їхній зміст.

Всяка дорога вдвох веселіша.

Добра слава за грубкою сидить, а худа по доріжці біжить.

Пробити собі дорогу.

Іти по поганій доріжці.

Бесіда дорогу коротає, а пісня - роботу.

В інше місце дорога широка, та назад вузька.

Згрупуйте прислів'я та фразеологічні звороти в залежності від того, в якому відмінку в залежності від того. В якому відмінку в них стоїть іменник.

- Іменник дорога стоїть у називному відмінку в прислів'яхКожна дорога вдвох веселішаіВ інше місце дорога широка, та назад вузька.Іменник дорога відповідає на запитання що? і є у пропозиціях таким, що підлягає. Іменник доріжка в прислів'їДобра слава за грубкою сидить, а худа по доріжці біжитьстоїть у давальному відмінку. Воно відповідає питанням чому?, вжито з приводом по. Іменник вприслів'яБесіда дорогу коротає, а пісня - роботуі фразеологічному оборотіПробитисобі дорогустоїть у знахідному відмінку. Воно відповідає на запитання що? і є другорядним членом речення.

- Сьогодні ми говоритимемо про правопис ненаголошених відмінкових закінчень іменників.

  1. Вивчення нового матеріалу.
- На дошці та в зошитах прохиляємо попарно слова: країна, мама; земля, село; село, озеро; кінь, олень; зошит, площа.

- Іменники якого відміни ми змінювали за відмінками?

- Ми змінювали за відмінками іменники 1, 2, 3 відмін.

- Чим відрізняються закінчення іменників одного і того ж відмінювання. Які ми змінювали відмінками?

- Іменники одного і того ж відмінювання мають ударні та ненаголошені закінчення.

- Іменники одного й того ж відмінювання мають однакові чи різні ударні та ненаголошені закінчення в тому самому відмінку?

- Іменники одного й того ж відмінювання в тому самому відмінку мають однакові ударні та ненаголошені закінчення.

- Ударне і ненаголошене відмінкове закінчення іменника становить труднощі для написання?

- Ненаголошене відмінкове закінчення іменника становить труднощі для написання.

- Як ми робимо, якщо ненаголошена голосна є в корені слова?

- Якщо ненаголошена голосна є в корені іменника, ми перевіряємо її написання. Для цього змінюється слово або підбираємо однокореневе, щоб ненаголошена голосна стала ударною.

- Ненаголошені закінчення іменників теж можна перевірити. Для цього треба визначити відмінювання іменника, дізнатися його відмінок, підставити іменник цього відмінювання в цьому ж відмінку, але з ударним закінченням.Ударне та ненаголошене закінчення будуть однаковими. Наведіть приклади з таблиці до цього правила.

- Кому? мамі. Це іменник першого відміни в давальному відмінку з ненаголошеним закінченням. Перевіряємо. Чому? Країні. У іменнику одного відміни країні в давальному відмінку ударне закінчення -е, значить, в іменнику теж закінчення -е.

Про що? Про озеро. Це іменник 2 відміни в прийменниковому відмінку з ненаголошеним закінченням. Повіряємо. У іменнику 2 відмінювання село в прийменниковому відмінку ударне закінчення -е, значить, в іменнику про озеро теж закінчення -е.

- Зробіть висновок, як перевірити ненаголошене закінчення іменника?

- Щоб перевірити ненаголошене закінчення іменника, треба визначити його відмінювання, відмінок і ударне закінчення в цьому відмінку.

Фізкультхвилинка - Я називатиму іменники з прийменниками з ударними і ненаголошеними закінченнями. Якщо почуєте слово з ударним закінченням – присідаєте, якщо з ненаголошеним – робите нахил уперед. Намагайтеся порахувати, скільки слів з ненаголошеним закінченням буде сказано.

У сестри, на подвір'ї, до гаю, частіше, у таборі, з вовни, біля пристані, у небі, з нафти.Скільки було названо іменників з ненаголошеним закінченням?

- Прочитайте слова у стовпчиках. Напишіть іменники з прийменниками, яких немає у першому стовпчику. Вкажіть відмінювання, відмінок і закінчення іменників.

У город... до дощ...

До застав... до річок...

На оксамит... про ворог...

До бригад... про півня...

Про загибель... на оксамит...

Без паперів… до сестер…

До берез... на квітку...

З цвіл... про добрий...

До лікарень... про дощ...2 завдання.

- Прочитайте.Згрупуйте і напишіть словосполучення, в яких іменники стоять і тому ж відмінку. Виділіть у іменники закінчення.

Ремонт квартир ..., підбіг до коней ..., рухалися по площах ..., говорили про справ ..., врожай з яблуня ..., світилися в небі ..., звернувся до молоді ..., причалив до пристан ...3 завдання.

- Прочитайте. Складіть і напишіть можливу кількість іменників з прийменниками. Вкажіть відмінювання і відмінок іменників. Виділіть закінчення. (сам-но)

Без вирубк…, на картошку…, для виручок…, у диван…, у диктант…, для замазк…, з подушок…, про вчинок…., про сут…, з приказок…, про очерет…, від зустрічей …4 завдання.

- Прочитайте іменники з прийменниками. Намагайтеся їх запам'ятати.

Про тополю..., від редьк..., про горобину..., від моркву..., про ясний..., від капуст..., про дуб..., від помідор..., про сирен..., від буряків....- На які групи можна поділити ці іменники із прийменниками?

- Напишіть по пам'яті іменники із прийменниками в родовому відмінку.

- Напишіть по пам'яті іменники з прийменниками в прийменниковому відмінку.

- Вкажіть відмінювання іменників, виділіть закінчення.

5 завдання. Прочитайте речення. Орієнтуючись на таблицю, визначте порядок їхнього запису. Додайте першу або останню пропозицію, щоб вийшов текст. Напишіть. Виділіть закінчення іменників. Кислу журавлину... ви знайдете на боліт... .

За брусницею треба йти до ялинник.

Кожна ягідка лежить яскравою бусинкою.

Малину можна частіше побачити на вирубку ... або в яр ... .

На низькому кущику... висить ця пізня ягода.

Запашна суниця дозріває на лісовий узлісся... або на сонячному пагорбі... .

Відмінки іменникаІ. п.Р. п.Д. п.Ст. п.Т. п.П. п.11----22---1-23---1-141---1-5--1-1-61----1

6. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.