українська народна казка - Півень та собака - початкові класи, уроки

Вчитель: Яхіна Зіля Аухадіївна

Тема: українська народна казка «Півень та собака»

Цілі: познайомити з українською народною казкою «Півень і собака»; вправляти у виразному читанні, читанні за ролями; вивчати визначати характер героїв казки, її головну думку; розвивати пам'ять, мовлення, мислення, уяву; прищеплювати інтерес та любов до усної народної творчості.

Обладнання: виставка книг з українськими народними казками, аудіо додаток до підручника, картки із загадками, ілюстрації до казки.

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка.

Надворі трава, на траві дрова,

Не рубай дрова на траві подвір'я.

- Визначте, що то за твір. (Скоромовка.)

- Прочитайте скоромовку повільно.

- Прочитайте скоромовку здивовано, захоплено, весело, із незадоволеною інтонацією.

- Прочитайте швидко, ще швидше.

- Хто може прочитати один?

ІІІ Актуалізація знань. Постановка цілей уроку

— Над якими ми працювали сьогодні? (Над скоромовкою та казкою.)

— Які ще твори належать до усної народної творчості? (Загадки, прислів'я, пісеньки.)

IV. Робота на тему уроку

Хто веселить хвостом?

Хто вміє вартувати будинок?

Хто гризе велику кістку у кутку?

Хто калачиком згорнувся на підлозі?

Хто кота прогнав із кухні геть?

Хто гавкав безперервно всю ніч?

Не цар, а в короні,

Не вершник, а зі шпорами,

Не будильник, а всіх будить.

— Як ви вважаєте, героями якого твору вони можуть бути? (Відповіді дітей.)

- Відкрийте підручник на с. 55. Розгляньте ілюстрацію. Про що буде твір?

- Прочитайте назву твору.

(Читання казки вчителем і учнями, що добре читають.)

— Яке враження справила на вас казка?

VI. Продовження роботи на тему уроку

- З яких слів починається казка? [Давним давно. )

Слова, з яких починаються казки, називаються зачином.

— Як жили люди похилого віку? Доведіть. (Жили вони дуже бідно, худоби у них не було, тільки старий собака та старий півень.)

— Чому півень і собака пішли від старого зі старою?

— Де вони вирішили заночувати?

— Що сталося вранці?

— Як ви вважаєте, чому лисиця розхвалювала півня?

(Читання уривка по ролях зі слів «Надумала вона півнем \ поласувати.».)

— Обговоріть у парах, яка головна думка казки.

• Не май сто карбованців, а май сто друзів. (До півня. У нього був вірний друг — собака. Він з ним разом і від старих пішов, і від лисиці його врятував.)

— Розгляньте малюнки на с. 57. Як називається ця казка? (Гусі-лебеді.)

- Назвіть її героїв.

— Поновіть послідовність подій.

(Декілька учнів розповідають казку.)

- Чи все вам на уроці було зрозуміло?

— Що ви вже добре вмієте? Що добре виходить?

- У чому проблеми?

VII. Підбиття підсумків уроку

- Чим ми займалися на уроці? Яку казку ми вивчали, а яку повторювали?