Урок 13

його

Урок 13. Осінь у творах живопису В. Поленова, А. Куїнджі

Цілі: познайомити учнів з мальовничими творами В. Поленова, А. Куїнджі; навчати правильного, уважного читання творів; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

(На тлі музики "Пори року" вчитель читає вірші, записані на дошці або на картках.)

Скинуло каптан зелений літо,

Відсвистіли жайворонки вдосталь.

Осінь, в шубу жовта одягнена,

Лісами з волотками пройшлася.

Розтрощили журавлі по гаях,

Наче осінь заміж зібралася.

Верба плаття в озері полощить.

Лисицю шапку приміряє в'яз.

— Прочитаємо вірш усі разом у повільному темпі.

- Які почуття, думки виникли у вас під час читання?

(Діти діляться своїми враженнями.)

- Прочитаємо з інтонацією подиву (ще: з ствердною інтонацією, з інтонацією роздратування, з інтонацією захоплення, з веселою інтонацією).

— А зараз прочитаємо виразно.

ІІІ. Введення у тему уроку

— Яка пора року описана у вірші?

— Знайдіть у цьому вірші прикмети осені.

— Які ще ознаки осені вам відомі?

IV. Робота на тему уроку

1. Перевірка домашнього завдання

— Прочитайте тексти про осінь А. Пушкіна та С. Аксакова. (Виступи дітей.)

2. Робота з картин художників

Матеріал для вчителя

Василь Дмитрович Поленов (1844-1927) – художник, майстер історичного історичного, жанрового, пейзажного живопису, педагог.

Народився у старовинній дворянській родині, яка зберігала традиції російського освіченогодворянства, висхідні до другої половини XVIII в.

З раннього дитинства хлопчику прищеплювалася глибока любов до природи. До середини 1850-х років. сім'я Поленових виїжджала на дачу в Царське Село, про яке художник завжди згадував «з особливим почуттям якоїсь казкової поезії». До царсько сільського періоду відносяться перші спроби зобразити все побачене і вразило. Одним із найсильніших дитячих вражень Поленова були поїздки разом із братом та сестрами (одна з яких, Олена, згодом стала відомою художницею) до Вільшанки Тамбовської губернії, маєток бабусі Віри Миколаївни Воєйкової, дочки відомого архітектора 11 іколи Львова, яка виховувалась після смерті будинку Гавриїла Державіна. Вона добре знала народну поезію, любила розповідати онукам українські народні казки, билини. Враження від маєтку в Вільшанці, спогади про його мешканців, про природу цих місць пізніше відбилися у творчості художника, органічно вписалися в художню тканину його творів. У петербурзькому будинку Поленових, де збиралися художники, професори університету, музиканти, вчені, панувала творча атмосфера, до якої рано долучився хлопчик. З дитинства у Полєнова були хороші вчителі з живопису та малюнку.

Архіп Іванович Куїнджі (1841-1910) - художник, майстер пейзажного живопису.

У передмісті Маріуполя Карасівці народився майбутній художник. 1845 р. несподівано помер батько, незабаром і мати. Осиротілих дітей виховували брат та сестра померлого Івана Христофоровича. Юному Архіпу не довелося здобути освіту. Родичі намагалися навчити його грамоті у викладача, який трохи знав грецьку граматику. Після цього домашнього навчання Архіпа віддали до міської школи. За спогадами шкільного товариша Куїнджі - Каракаша,Архіп навчався погано, проте малював постійно.

До десятирічного віку «курс наук» було завершено. Почалося трудове життя. Мабуть, родина дядька жила бідно, якщо малолітнього Архіпа визначили до підрядника з будівництва церкви Чабаненка. Хлопчику видали олівець та книги для ведення підрахунку прийому цегли. Архіп, який зовсім не захоплений будівельною справою, постійно малював у книзі. У оточуючих викликав захоплення портрет церковного старости Бібеллі, який дивував рідкісною схожістю.

Від будівельного підрядника Куїнджі перейшов до хліботоргівця Аморетги у новій для нього ролі прислуги, кімнатного хлопчика. Очевидно, і тут юний Куїнджі вражав оточуючих своїми малюнками, бо знайомий Аморетті, хліботорговець Дуранте, порадив Архіпу вирушити до Феодосії до знаменитого Айвазовського. Куїнджі

прибув у тиху Феодосію, мабуть, влітку 1855 р. Юнак був уражений Чорним морем, екзотичною красою землі, де колись жили його предки. З висоти відкривалося море. Колір його був різним. Одночасно тьмяно-зеленим біля прибережжя, смарагдовим із сірими смугами — вдалині. Хоча Куїнджі і не можна назвати учнем Айвазовського, але останній мав на нього, безперечно, певний вплив на початку його діяльності; від нього Архіп запозичив багато в манері писати, у виборі тим, у любові до широких просторів.

VI. Продовження роботи на тему уроку

(Робота у творчому зошиті, с. 14.)

-Чи знаєте ви твір Д. Мамина-Сибіряка «Сіра Шейка»?

-Прочитаємо рядки з цієї чудової розповіді. (Читання уривка вчителем і учнями, що добре читають.)

-Складіть план, спираючись на виділені у тексті фрази.

-Підготуйтеся переказати текст. (Самостійна робота учнів.)

-Послухаємо ваші оповідання.

2.Робота із засобами виразності

Уособлення - уявлення в образі живої істоти неживого предмета.

Метафора — мовний зворот: вживання слів і виразів у переносному значенні на основі аналогії, подібності, порівняння.

Епітет - образне, художнє визначення (наприклад, постійні епітети: синє море, золоті кучері).

-Знайдіть в тексті епітети та порівняння, («. з такою швидкістю, точно хто кинув жменю гороху».)

-Випишіть їх у творчий зошит на с. 16.

-Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.

• На сьогоднішньому уроці я дізнався.

• На цьому уроці я б похвалив себе.

• Після уроку мені захотілося.

• Сьогодні я зумів.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Як називається новий розділ, який ми почали вивчати сьогодні?

Виконати завдання у творчому зошиті (с. 16).