Урок 19
Цілі: Вивчити густину населення України. Ознайомити з основними типами сільських поселень, способом життя мешканця села, з особливостями сільської культури. З'ясувати вплив урбанізації на село, наслідки та можливі шляхи вирішення проблеми.
Обладнання: Карти густини населення, політико-адміністративна, фізична; додаткова література.
I.Організаційний момент
II.Перевірка домашнього завдання
1) Повторення термінів:
Урбанізація, агломерація, мегалополіс, інфраструктура, народжуваність, смертність, статево-вікова структура населення, міграція, депопуляція, природний приріст, імміграція, еміграція.
2) Фронтальна робота за принципом «Я знаю що. ». Учні за бажанням або по черзі дають визначення. Наприклад, Я знаю, що урбанізація – процес зростання міст та міського населення; поширення міського життя.
3) Географічний диктант:
а) Різниця між народжуваністю та смертністю. (Природний приріст).
б) Скорочення чисельності населення країні . (Депопуляція).
в) Скупчення міст навколо великого міста. (Агломерація).
г) Механічне рух населення. (Міграція).
д) Виїзд людей із країни. (Еміграція).
е) В'їзд людей у країну. (Іміграція).
ж) Кількість народжених на 1000 мешканців за рік. (Народжуваність).
з) Процес зростання міст та міського населення, поширення міського способу життя. (Урбанізація).
і) Кількість померлих на 1000 мешканців за рік. (Смертність).
к) Сукупність споруд, будівель, служб необхідні нормального життя населення . (Інфраструктура).
4) Перевірка результатів проведення соціокультурного практикуму.
а) екскурсія «ГербиУкраїна» (за бажанням);
б) розповідь про своє улюблене місто (за бажанням);
в) перевірка результатів дослідження щодо оцінки населенням свого місця проживання.
5) Перевірка завдання групи № 3 (с. 79, уч. А.):
а) Нижній Новгород – Горький;
в) Єкатеринбург – Свердловськ;
г) Самара – Куйбишев;
д) Твер - Калінін;
е) Катеринодар – Краснодар;
ж) Іжевськ – Устинов;
з) Санкт-Петербург – Петроград – Ленінград;
і) Рибінськ – Андропов;
к) Царицин – Сталінград – Волгоград;
л) Ульяновськ – Симбірськ;
м) Перм – Молотов;
н) Набережні Челни – Брежнєв;
о) Владикавказ – Дзауджікау – Орджонікідзе.
1. Розміщення населення України;
2. Сільське населення;
3. Сільські населені пункти, їхня різноманітність;
4. Проблеми села.
- 78% населення України - це городяни, але 27% населення, майже 1/3 українців, живуть у сільській місцевості. Як розміщується населення по території України, що таке основна зона розселення (або головна смуга розселення), зона Півночі, аридна зона? Як живе сільське населення України? Чим відрізняється спосіб життя селян? Які проблеми доводиться вирішувати сільському населенню? Чи вмирає село Укаїни? Ці питання ми розглянемо сьогоднішньому уроці.
1. Розміщення населення України
- Населення України розміщено нерівномірно. Середня густота населення становить 8,6 особи на 1 км 2 . Але в європейській частині України щільність становить 29 осіб на 1 км 2 , а в Сибіру 2,5 людини на 1 км 2 .
Протягом ХХ століття населення «розтікалося» від центру (Волжско-Окского междуречья) північ і схід, де населення чисельно зросло кілька разів. Населення Далекого Сходу зросло в 5 разів, СхіднеСибіру в 3 рази, а в Ханти-Мансійському окрузі - в 33 рази.
На території України виділяється два типи заселення території (уч. А. рис. 12, с. 50, уч. Д. рис. 18, с. 51):
1. Зона осередкового заселення: населені пункти розкидані по тайзі та тундрі (зона Півночі). Середня відстань між ними часто перевищує 100 км.
2. Зона суцільного заселення («основна зона» за уч. Д.), чи головна смуга розселення. Її площа становить 1/3 частину території України, а частка населення, що проживає тут, становить понад 93% населення України.
Запис у зошит
Еквідемічні карти - це карти, у яких розміри території (району) відповідають не його площі, а чисельності населення (рис. 11, с. 48, уч. А.).
Завдання (робота з карткою):
Порівняйте географічну карту рис. ПА, навч. А., з еквідемічними картами рис. 11Б та 11В. Дайте відповідь на питання:
- які регіони мали найбільше зростання населення протягом XX ст., тобто з 1926 р.
(мапа Б) по 1989 рік (мапа В)? (Учні відзначають території Уральського, Західно-Сибірського, Східно-Сибірського, Далекосхідного районів.)
- Які райони на еквідемічній карті мають більшу площу, ніж на географічній карті, тобто велику чисельність населення, а отже, і більшу площу? (Центральний, Північно-Західний, Північно-Кавказький, Москва та Московська область.)
2.Сільське населення
Грань між селом та містом розпливчаста. Побудови на околицях великого міста з дерев'яними будинками та котеджами дуже схожі на сільську місцевість. Але й у селах часто можна побачити вулиці із багатоповерхових будинків.
Що можна називати сільською місцевістю? Чим вирізняється село від міста?
Сучасні вчені вважають, що міста виникають на торгівлі та обміні,виробництві, на управлінні районами та країнами, тобто на зовнішніх зв'язках. Село ж може прожити саме собою, використовуючи поля, ліси, луки. Сільська місцевість зберігає традиції, а місто – поширює нове.
В Україні містом вважають населений пункт із чисельністю понад 12 млн осіб. Але є міста менше, а села більше. Найбільші сільські поселення знаходяться у Краснодарському краї – станиці з населенням 20-30 тис. осіб. А село Шпаківське біля Ставрополя є найбільшим селом із населенням близько 50 тис. Але важливим є те, чим зайняті люди. Більшість селян зайнята у землеробстві та тваринництві.
Між містом і селом є перехідна форма поселення - це селище міського типу (раніше називали посади, слободи), де жителі працюють у промисловості, на транспорті. Село, як правило, велике, має церкву, школу, магазини. Село зазвичай без церкви та менше села. Хутір має один, два будинки далеко від сіл та сіл.
У сільській місцевості живе Уа населення, а на початку XX століття 85% населення було сільським.
3. Сільські населені пункти, їхня різноманітність
Запитання до класу:
– Які населені пункти вважаються сільськими поселеннями? (Населені пункти з населенням менше 12 тисяч осіб.)
– Які типи сільських населених пунктів можна виділити? (В Україні можна виділити такі типи сільських населених пунктів: села, села, хутори, станиці, аули. Переважають села та села. Сільські жителі традиційно жили громадою.)
– Що характерно для сільського способу життя? (Учні можуть взяти участь в обговоренні цього питання, спираючись на свій досвід життя у сільській місцевості, оскільки у багатьох з них у селах живуть бабусі та дідусі.)
– А що є головним заняттям сільських мешканців?(Сільське господарство – рослинництво, тваринництво.)
- Чому села не мають бути дуже великими? (Чим крупніший населений пункт, тим далі діставайтесь до полів.)
- Від чого залежить густота сільських населених пунктів? (Чим родючий грунт, тим більше людей вона може прогодувати, тим вище щільність населення.)
Отже, сільські поселення розміщуються зонально та мають особливості розселення в кожній природній зоні (рис. 22, уч. А.; рис. 19, уч. Д.).
- Використовуючи текст підручника (уч. А., с. 87), заповніть таблицю.

4. Проблеми села
Головна проблема села – проблема вимирання сіл. Тисячі сіл зникли за період урбанізації в Україні. У селах, які доживають свої останні роки, залишилися люди похилого віку, в основному жінки.
Село завжди було сильним сумлінністю, працьовитістю, любов'ю до сім'ї. Традиції землеробства, моральні підвалини зберігалися на селі. Але тепер поля занепадають, заростають лісом.
Без традицій та національної культури не може існувати жоден народ.
Одним із шляхів вирішення проблеми знелюднення села може бути заселення зникаючих сіл мігрантами з Півночі, біженцями та вимушеними переселенцями.
- У чому відмінність сільських поселень від міських? (За чисельністю населення: сільський населений пункт має чисельність населення менше 12 тисяч осіб; за заняттям населення: жителі сільського населеного пункту зайняті в сільському господарстві.)
- Чому села та села лісової зони не можуть бути великими? (Малородючі підзолисті та дерново-підзолисті ґрунти не дають високих урожаїв і не можуть прогодувати численне населення. Ґрунти вимагають внесення добрив, і повинні знаходитися недалеко від ферми.)
- Назвіть дві головні зони розселення населення в Україні. (Основна зона розселення та зона Півночі.)
- Де розташована головна смуга розселення (основна зона)? (Більшу частину Європейської України, звужуючись на південь Сибіру та Далекого Сходу (вздовж Сибірської магістралі).)
– Доведіть, що сільські поселення виникають на ресурсах. (Сільські жителі використовують земельні, лісові, мисливські та водні ресурси. Використовуючи ресурси, мешканці села самі себе забезпечували майже всім.)