Урок 3

ТЕМА : «ХРИСТІЯ»

Урок №3 «Християнство як світова релігія. Твердження догматики та культу»

Тип уроку : урок-лекція.Мета уроку : дати загальну картину історії християнства.Завдання: 1. Навчити: формувати цілісність знань учнів про особистість Ісуса Христа, про великі християнські свята, основи християнського віровчення та культу, етапи перетворення християнства у світову релігію.2. Розвинути: розвивати здібності учнів до засвоєння знань про християнство, пізнавальну активність, самостійність та ініціативу, критичного мислення, вміння виділяти головне, аналізувати, зіставляти, порівнювати та відрізняти цінності християнства від інших релігій.3. Виховати: виховання в учнів інтелектуальної культури (працелюбності, уваги, культури спілкування та мовлення, вміння працювати з інформацією в галузі релігії); виховання емоційно-ціннісного ставлення учнів до культурно-моральних цінностей християнства.

Обладнання: комп'ютер, презентація до уроку, додаток, робочі зошити учнів.

ХІД УРОКУ

1 слайд – тема уроку «Християнство як світова релігія. Твердження догматики та культу» Учитель повідомляє учням, що продовжує знайомити учнів з новим предметом і знайомить із планом уроку. Перед учнями ставиться мета: дати загальну картину історії християнства, перетворення релігії на світову.

2 слайд ПЛАН УРОКУ 1. Перевірка домашнього завдання: 2. Лекція вчителя “Християнство як світова релігія. Твердження догматики та культу». 3. Домашнє завдання: 1. На тему «Християнство» скласти СІНКВЕЙН. 2. Підготуватися до узагальнюючого уроку на тему"Християнство". ХІД УРОКУ

Учитель: Сьогодні вкотре ми з вами зустрічаємося на уроці «Релігії України». Яку тему ми з вами вивчаємо?Відповідь: Ми вивчаємо релігію християнство – одна з найдавніших живих монотеїстичних світових релігій.Учитель: Що ми з вами вивчили на минулих уроках?Відповідь: Ми вивчили більш докладно історію виникнення християнства, що священна книга біблія складається з Старого завіту та Нового завіту, Старий завіт складається з чотирьох Євангеліє, які написали учні Ісуса – апостоли, діяння апостолів, пророцтво про майбутньому.Учитель: Скільки нових слів з'явилося у нашому словнику. Що допомогло нам їх запам'ятати?Відповідь: Розбираючи теми, ми змогли зрозуміти зміст багатьох слів і понять.

Учитель: Ще вчора нам був незрозумілий зміст багатьох слів, а сьогодні ми вільно розуміємо значення Новий завіт, Старий завіт, Євангеліє, апостоли. А тепер питання: Навіщо ми вивчаємо курс «Релігії України»?Відповідь: Серед нас живуть люди різних національностей та віросповідання і ми повинні один одного краще знати, і тому маємо знайомитися з культурою, традиціями людей, що населяють нашу багатонаціональну, багатоконфесійну країну. Тим більше ми православні. А православ'я – це одна із гілок християнства.Учитель: Тема нашого уроку «Християнство як світова релігія. Затвердження догматики та культу»

3 слайд: Вчитель: На столі у вас лежить розкреслена таблиця(Додаток №1) :

І ми зараз її заповнюватимемо. Ця форма роботи нам дуже знайома. Що ми внесемо до першої колонки?Відповідь: У першу колонку внесемо все, що ми вже знаємо на тему «Християнство» - ключові слова.Учитель: Що вписуємо в другу колонку? Що ми хочемо дізнатися?Відповідь: Звичайно це тема уроку.Учитель: Сьогодні протягом уроку роль вчителя виконуватимуть деякі ваші однокласники(домашнє завдання на випередження).

4 слайд: Етапи становлення християнства. Учень: Християнство як світова релігія формувалося тисячу років. Дослідники виділяють у ньому три основні етапи. Перший етап (перші три десятиліття I ст. н.е.) - поява перших християн. Другий етап (30-ті рр. – 325 р. н.е.) – поширення християнства по всій території Римської імперії та офіційне визнання його державною релігією. Третій етап (325 - 1054 рр.) - Організаційне оформлення християнства як світової релігії, уніфікація християнського вчення і культу і розкол християнської церкви на західну (католицизм) і східну (православ'я). Коротко охарактеризуємо кожен із цих етапів.

5 слайд: І етап. Учень: Основними подіями І етапу слід вважати формування засад християнського віровчення, створення першої християнської громади в Палестині, початок активної проповіді Ісуса Христа нового релігійного вчення. Цей етап закінчується мученицькою смертю засновника християнства.

7 слайд: Словникова робота. Вчитель: На цьому етапі християнські громади об'єднуються в централізовані церковні організації і поступово формуються культові обряди та правила: колективні трапези, які в подальшому перетворилися на обряд причастя хлібом та вином; читали молитовні тексти, що стали прообразом літургії; практикувалося хрещення; стали дотримуватися пости; формується відокремлена група священнослужителів.Пресвітери – «старійшини» громад.Диякони (грецьк. «прислужники»)- люди, які допомагають пресвітерам виконувати богослужбові ритуали.Єпископ (букв.: «наглядач») –вища посадова особа (представляв громаду у зовнішніх зв'язках з іншими громадами; керував богослужбовою діяльністю і посвячував у сан пресвітерів і дияконів; відпускав гріхи і прощав членів громади, що оступилися; розпоряджався майном громади і керував її господарською діяльністю. межах певної території).Митрополит (грец. «Людина з головного міста») – єпископи головних міст провінцій, за якими закріпилося право призначати інших єпископів.Миряни – прості віруючі.Клір (грец. «жереб», що може означати особливе апостольське покликання, яке дано не кожному) – священнослужителі (митрополити, єпископи, пресвітери, диякони).Ієрархія (букв. з грец. - «священна влада»). з призначенням митрополитів було створено п'ять митрополій – Єрусалимська, Антіохська, Олександрійська, Рпимська та Константинопольська. У східному християнстві (православ'ї) така структура збереглася донині. У IVстолітті з'явилося чернецтво. Деякі християни ще раніше стали віддалятися від світу, перетворюючись на пустельників, пустельників. Ідея помірності, самообмеження в ім'я духовного вдосконалення стала характерною для християнського вчення. Поступово зародилася ідея колективного, спільного житія ченців і виникали монастирі.Монах (від грец. монос) - один.Монастир (від грецьк. монос – один; букв. «відокремлене житло»).

8 слайд: ІІІ етап. Учень: Третій етап знаменував уніфікацію, утвердження єдності християнського віровчення та культу. Це відбувалося на Вселенських соборах, які стали регулярно скликатися з 325 року. Принцип соборності, тобто вільного «збирання» людей у ​​єдиний церковний організм, стаєнайважливішим у житті ранньохристиянської церкви. Усі найважливіші питання віровчення та управління церквою вирішувалися колективно на Вселенських соборах. Найзначнішими віхами у процесі уніфікації стали два перших Вселенських собору – Нікейський (325 р.) та Константинопольський (381 р.).

Учитель: На цих соборах був прийнятий християнський Символ віри.

9 слайд: Словникова робота. Символ віри - короткий виклад основних догматів. - Догмат - положення, що не підлягає зміні.

10 слайд: Символ Віри. Учитель: християнський Символ віри складається з 12 пунктів (віра в єдиного народженого від Бога-Отця і прийшов на землю заради спасіння всіх людей; в те, що Христос помер мученицькою смертю, як людина, яка прийняла страждання за всіх людей; в те , що він воскрес на третій день, а потім піднявся на небеса, в те, що Христос прийде на землю вдруге, щоб судити живих і мертвих, що воскреснуть, і т.д.); - схвалено сім основних християнських обрядів: хрещення, миропомазання, причастя, покаяння, єлеосвячення (є обов'язковими для всіх християн), а також шлюб і священство (необов'язкові); - затверджено канонічний Новий Завіт, визначено склад його книг. На Халкідонському (451 р.) та II Константинопольському (533 р.) соборах було встановлено культ Богоматері, що має величезне значення як для католицтва, так і для православ'я. Вирішення наступних п'ятого, шостого та сьомого Вселенських соборів були спрямовані проти релігійних єресей та їх поширення, що стосувалися подолання суперечок у сфері релігійних догм та обрядових культів. Після перших семи Вселенських соборів у середині XI століття відбувся розкол християнства: воно розділилося на два напрямки – східний (православ'я) та західний (католицизм).

Завдання (Додаток №2):Вчитель : Перед вами Додаток №2. Уважно прочитайте текст. Скажіть, що ви зараз прочитали? Які почуття викликав цей текст? З чим ви погоджуєтесь, а з чим ви не можете погодитися? Чому він названий СИМВОЛ ВІРИ? Що таке СИМВОЛ ВІРИ? Чи вважаєте себе віруючими? В чому це проявляється? Який висновок ми можемо зробити за текстом СИМВОЛ ВІРИ? А тепер повернулися до додатку №1.Завдання: Заповніть таблицю до кінця.

ЗНАЮ Ваші асоціації з темою, що вивчається «Християнство»

Ісус Христос >2000 років тому Біблія Старий Завіт Новий Завіт Євангеліє Заповіді Дводесяті свята

“Християнство як світова релігія. Затвердження догматики та культу»

Етапи перетворення християнства на світову релігію. Символ віри. Що таке догмат. Вселенські собори та його значення.

Закріплення:

Учитель : Закрили зошити, відклали їх убік. Перед вами на столі лежить текст. Додаток № 3, у якому запропоновано визначення релігії.ЗАВАННЯ: Знайдіть відповідність.( Додаток № 3)

Підбиття підсумку уроку. Домашнє завдання: 1. На тему релігія скласти СІНКВЕЙН. 2. Вивчити визначення.