Урок біології на тему - Внутрішня будова птахів
Розділи: Біологія
Мета уроку:
- Забезпечити засвоєння учнями знань про процеси життєдіяльності птахів, особливості будівлі їх внутрішніх органів у зв'язку з функціями, пристосованістю до польоту.
- Показати ускладнення організації внутрішньої будови птахів у порівнянні з плазунами.
- Навчити розпізнавати системи органів класу птахів, встановлювати взаємозв'язок між будовою та функції органів.
- Навчити виявляти пристосованість організмів до довкілля.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок отримання нових знань шляхом самостійної роботи, роботи у групі, частково-пошукового методу.
Обладнання:
- скелет птиці, модель "Мозок хребетних";
- таблиці «Клас птиці. Голуб», «Основні класи хребетних тварин»
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
"Унція досвіду і праці стоять більше, ніж тонна теорії" (Дьюї).
Мільйони років тому з'явилися перші пернаті. І досі похмурий, населений лише одними динозаврами світ, оголосив пташиний спів. А ще через мільйони років пішла по землі людина, здатна оцінити цей спів. Підняв чоловік голову, а в небі жайворонок! Співає, заливається, тріпоче крильцями! 10 Підняв чоловік голову вгору – лелека побачив, що звив гніздо на вершині високого дуба, якраз над дахом його будинку. Стоїть лелека на одній нозі, дзьобом клацає, дріб вибиває, лелеці сподобатися хоче! Підняв людина голову вгору - а там орел ширяє, вільно, легко! «От і мені б так», – подумав чоловік, спорудив крила і кинувся вниз з дзвіниці. Не раз вниз кидався, перш ніж зминуввгору, спираючись не так на силу м'язів, але в силу свого розуму. І народилася авіація. Швидше за звук літають літаки куди там птахам. Але з економічності польоту пернаті недосяжні. Синичка на одному грамі жиру пролітає 100 км! Закінчують військові училища молоді штурмани. Корабель, літак у будь-яку точку землі привести можуть. Але й птахи, повертаючись до нас після зимівлі, знаходять відомі тільки їм орієнтири і приземляються точнісінько на ту саму галявину, з якої вони стартували восени! Пернаті чудово бачать, і ми недарма говоримо: «Зоркий як сокіл!» Вони чудово чують та співають! Без них нудно в осінньому саду, і ми радіємо їхньому поверненню навесні. Та що казати! Птахи – це птахи! Ось сьогодні на уроці ми з вами будемо юними дослідниками, а я – ваш науковий керівник. Ми повинні разом вирішити не просте завдання:
- Які ж особливості внутрішньої будови дозволяють птахам літати?
Але ми маємо згадати з вивченого матеріалу:
- Які особливості зовнішньої будови дозволяють птахам піднятися на небо?
Передбачені відповіді:
- Обтічна форма тіла
- Вкрита пір'ям
- Відсутність зубів
- Порожні кістки
- Зрослий скелет
Повторимо матеріал попереднього уроку: «Опорно-рухова система»
- Індивідуальне опитування
- Робота за картками
III. Індивідуальна робота за картками
Встановіть відповідність між кістками та відділами кінцівок, для яких вони належать.
Кістки:
а) Стегнова кістка. б) Плечова кістка. в) Цівка. г) Передпліччя. д) Гомілка. е) Пальці стопи.
Відділи кінцівок:
1. Вільна нижня кінцівка. 2. Вільна верхня кінцівка.
Знайдітьпомилки у наведеному тексті, вкажіть номери пропозицій, яких вони зроблені, запишіть ці пропозиції без помилок.
- Пояс передніх кінцівок утворений: грудиною, двома ключицями, двома воронячими кістками.
- Довжина шиї у птахів залежить від кількості хребців та довжини їх тіл.
- Скелет вільної передньої кінцівок складається з плечової кістки, однієї кістки передпліччя і кісток кисті.
- Цівка у птахів – результат пристосування до збільшення довжини кроку під час ходіння на задніх кінцівках.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учні працюють у парі. Кожна пара отримує завдання, які потрібно виконати, прочитавши відповідні розділи підручника.
I група. Травна та видільна системи

1. Назвіть органи травної системи. У птахів у процесі еволюції з'явилися особливості травної системи, пов'язані з польотом. Запишіть їх у зошиті. 2. Назвіть органи для виділення птахів. Відомо, що нирки птахів мають великі розміри. Як ви вважаєте, з чим це пов'язано? Які функції виконує клоаку? Як ви поясните відсутність у птахів сечового міхура? 3. У зв'язку з чим стався у птахів поділ шлунка на залізистий та м'язовий? У якому органі здійснюється механічне оброблення їжі через відсутність зубів?
ІІ група. Дихальна система

1. Розгляньте схему будови органів дихання птахів. 2. Запишіть особливості будову дихальної системи птахів, пов'язані з польотом, у зошит. 3. Використовуючи малюнок, складіть розповідь про напрям руху повітря в органах дихання птиці при вдиху та видиху. Як дихають птахи під час спокою? При польоті? Що таке подвійне дихання? Яке його значення?
ІІІ група. Кровоносна система, обмінречовин


IV група. Система органів розмноження

1. Випишіть у зошит особливості статевої системи, пов'язані з польотом. 2. На малюнку зображено систему органів розмноження. Назвіть та розкрийте значення кожного з них. Де відбувається запліднення птахів. 3. Виберіть правильне твердження:
а) У птахів функціонує, зазвичай, один яєчник. б) У яєчнику дозрівають відразу багато яєць. в) Власним яйцем вважається жовток. г) Запліднення у птахів зовнішнє.
V група. Нервова система птахів

1. Розгляньте малюнок. Запишіть частини нервової птахів. Які особливості будови головного мозку птахів вказує на більш високий рівень його розвитку в порівнянні з плазунами? Запишіть їх у зошит. 2. Для птахів характерно складніше поведінка проти рибами, земноводними, плазунами. Наведіть приклади складної поведінки птахів. У чому проявляється взаємозв'язок поведінки птахів та рівня організації їхньої нервової системи? 3. Середнаведених нижче прикладів наведіть умовний рефлекс:
а) будівництво гнізд; б) висиджування пташенят; в) курчата біжать на голос господині; г) курчата клюють все поспіль.
Після завершення роботи учні протягом двох-трьох хвилин готуються до усної відповіді на запитання, після чого по черзі виступають. Учні інших груп особливості кожної системи записують у зошит, заповнюючи таблицю.
| Система органів |
| 1) Травна 2) Видільна 3) Дихальна 4) Кривоносна 5) Нервова 6) Статева |
V. Закріплення
Пізнавальні завдання:
1. Травлення у птиці відбувається дуже швидко. Дрібні сови (будинкові сичі) перетравлюють мишу за 4год, сірий сорокопут – за 3ч. Соковиті ягоди у горобців проходять через кишечник за 8 - 10 хв. Комахоїдні птахи наповнюють свій шлунок 5-6 разів на добу, зерноїдні – двічі. Один – двічі на добу їдять хижаки. Яке значення для природної спільноти має велика швидкість травлення птахів?
2. У птахів шкіра непроникна для води, відсутні потові залози. Проте значна кількість води втрачається при вентиляції легень. Деякі дрібні птахи можуть втрачати добу до 35% ваги тіла. Як вирішується проблема зневоднення у птахів? Чи однаково здійснюється виділення у морських та лісових птахів? Як ви думаєте, чому у птахів немає сечового міхура?
3. Які особливості внутрішньої будови птахів дозволяють їм піднятися в небо?
Виберіть правильні відповіді:
1. Ознака пристосованості птахів до польоту:
а) поява чотирикамерного серця б) рогові щитки на ногах в) наявність порожнистих кісток г) наявністькопчикової залози
2. Швидке перетравлення їжі – це пристосування до:
а) характеру їжі б) вигодовування дитинчат в) польоту г) необхідності постійно запасати їжу
3. Пристосуванням кровоносної системи птахів до польоту великою мірою є:
а) будова серця б) збільшення кількості крові в організмі в) висока швидкість перебігу крові г) невисока швидкість перебігу крові
4. Виберіть правильні твердження.
а) у дрібних птахів частота дихання нижче, ніж у великих б) на землі близько 9000 видів птахів в) у процесі еволюції у птахів розвивався головний мозок, і особливо мозок г) у всіх птахів їжа утримується зубами д) всі птахи теплокровні тварини е) швидкість польоту птиці залежить від маси тіла
5. Істотними еволюційними, прогресивними придбаннями птахів є:
а) головний мозок з п'яти відділів б) інтенсивний обмін речовин в) змішана кров у серці г) кістковий череп д) дзьоб без зубів е) легкість та міцність скелета
6. Пристосуваннями птахів до польоту вважатимуться:
а) видозмінені кінцівки б) гарний нюх в) одне коло кровообігу та легеневе дихання г) порожнисті кістки в скелеті д) наявність дванадцятипалої та прямої кишок е) відсутність сечового міхура
7. Вибудуйте шлях проходження їжі у птахів у правильній послідовності:
а) ковтка б) шлунок в) ротова порожнина г) стравохід д) кишечник е) клоака ж) зоб
VI. Рефлексія
- Що сьогодні дізналися на цьому уроці?
- Що сподобалось?
- Що не вийшло?
Оцінки за урок можна виставити за допомогою різних підходів. Наприклад, найактивнішій парі та найактивнішому учасникупари - оцінка 5.
VII. Домашнє завдання
- Параграф 55, 56.
- Групове завдання: кожна пара складає залікові питання на тему.