Урок економіки - Бюджет сім’ї

Презентація до уроку

Мета уроку:

  • Навчальна: познайомити учнів із поняттям доход, витрата, бюджет, їх видами, структурою сімейного бюджету, з основою домашньої бухгалтерії, показати практичне застосування під час вирішення завдань.
  • Розвиваюча: розвиток уваги, пам'яті, мови, логічного мислення та навичок складання сімейного бюджету, уміння аналізувати інформацію, навчання навичкам аргументації висновків.
  • Виховна: формувати навички самостійності, акуратності, вміння працювати у команді.

Основні поняття: доходи сім'ї, витрати сім'ї, податки, бюджет, види бюджету.

Навички та вміння: перераховувати основні статті доходів та витрат сім'ї; складати бюджет сім'ї та визначати вид бюджету (використовуючи умовний приклад).

Форма проведення уроку: бесіда з використанням презентації, робота за групами.

Обладнання уроку: комп'ютер, проектор, проекційна дошка, презентація “Бюджет сім'ї”, картки із завданнями для практичної роботи (Додаток 1 )

Учбові матеріали: навчальний посібник «Економіка сім'ї» Н.В. Новожиловий, зошит творчих завдань «Економіка: моя сім'я» Н.В. Новожиловий.

Тип: вивчення нового матеріалу із застосуванням інформаційних технологій.

План уроку

1. Організаційний момент Повідомлення теми та мети уроку.2. Вивчення нового матеріалу Пояснення нового матеріалу з використанням презентації, розв'язання задачі.3. Закріплення нового матеріалу Перевірка засвоєння основних понять шляхом виконання практичного завдання.4. Підбиття підсумків уроку5. Домашнє завдання

1. Організаційниймомент

Нажити багато грошей – хоробрість; зберегти їх - мудрість, а вміло витрачати - мистецтво.

Бертольд Авербах (німецький письменник)

Тема нашого уроку "Бюджет сім'ї". Сьогодні на занятті ми познайомимося з поняттями доход, витрата, бюджет, навчимося складати та аналізувати бюджет сім'ї.

2. Вивчення нового матеріалу

Перш ніж приступити до самого поняття бюджету сім'ї, давайте з вами згадаємо про те, що для задоволення численних потреб нам необхідні товари або послуги.

За допомогою чого ми купуємо товари чи послуги? (Очікувана відповідь: за допомогою грошей).

Як у сім'ї з'являються гроші? (Ймовірна відповідь: люди отримують зарплату, пенсію).

Давайте ми сформулюємо поняття доходу сім'ї та запишемо це визначення у зошит. (Слайд №3). Доходи – це все грошові та негрошові надходження у сім'ю.

Отже, основними видами доходів у сім'ї будуть заробітна плата, яку отримують люди за свою працю у різних організаціях (прибуток у підприємців), пенсія, яку отримують люди похилого віку або інваліди та допомога на дітей. (Слайд №4).

Щоб значно поліпшити матеріальне становище сім'ї, потрібно прагнути отримання постійних доходів.

Як ми вже сказали, доходи необхідні для задоволення різних потреб членів сім'ї. Назвіть ці потреби. (Ймовірна відповідь: швидше за все учні назвуть насамперед потреби, пов'язані з харчуванням та придбанням різних речей, отриманням послуг).

Купуючи все необхідне задоволення потреб, у будь-якої сім'ї з'являються витрати. Запишемо визначення у зошит. (Слайд №6). Витрати – це грошові витрати, що йдуть задоволення потреб членів сім'ї.

Існує також особливий вид постійних видатків – це податки. Податки – це обов'язкові платежі державі з доходів чи власності. (Слайд №8). В українській сім'ї, як правило, існують такі витрати на податки: прибутковий податок у розмірі 13% від отримуваного доходу (не береться з пенсій та допомоги), податок на майно (його розмір залежить від величини та кількості вашого майна), транспортний податок (його величина залежить від специфіки транспорту). Запишіть визначення у зошиті.

Інші витрати сім'ї не мають регулярного характеру або є тимчасовими. (Слайд №9). Це витрати на оренду житла, купівлю предметів домашнього вжитку, медицину, освіту (іноді це сезонні витрати), дозвілля, відпочинок, купівлю предметів розкоші тощо.

Отже, знаючи, які бувають доходи та витрати сім'ї, ми з вами підійшли до основного поняття нашого уроку – бюджету. То що таке бюджет і навіщо він потрібний?

Бюджет - це розпис доходів та витрат за певний період. (Слайд №10). Запишемо це визначення у зошиті. Складається він для того, щоб знати, скільки було доходів та витрат у сім'ї за певний термін. В Україні сім'я зазвичай складає бюджет на місяць. І на основі даних можна робити висновки, чи економно живе сім'я.

Отже, давайте з вами розглянемо, які види бюджету бувають. На одну чашу терезів ми покладемо доходи, а на іншу – витрати сім'ї.

Перший випадок, якщо доходи більші за витрати, то такий бюджет називається надлишковим. (Слайд №11). Запишіть формулу у зошит. А що ми робитимемо з надлишком грошей? (Можлива відповідь: покладемо в банк, в скарбничку). Справді, надлишок грошей відправляють у накопичення. Накопичення часом роблять і навмисно, якщо хочуть отримати у майбутньому дорогу послугу чи покупку.

Другий випадок, якщо доходи менші за витрати, то такий бюджет називається дефіцитним. (Слайд №12). Запишіть формулу у зошит. А що ми робитимемо, якщо нам не вистачило грошей до зарплати? (Ймовірна відповідь: візьмемо кредит у банку, дістанемо гроші з скарбнички). Справді, якщо грошей не вистачає, їх беруть у борг або використовують попередні накопичення. Іноді беруть у борг навмисно, купуючи щось важливе зараз. Але будь-який «борг платежем червоний». І його потрібно повертати.

Третій випадок, якщо доходи рівні витрат, такий бюджет називається збалансованим (від слова «баланс», що означає рівність). (Слайд №13). Запишіть формулу у зошит. Збалансований та надлишковий бюджети найкращі. Можна сміливо сказати, що сім'я не відчуває фінансових труднощів. І як наслідок цього, у такій сім'ї більше грошей можна витрачати на освіту, спорт, відпочинок тощо.

3. Закріплення нового матеріалу

Зараз ми з вами подивимося на прикладі, як складається бюджет сім'ї та відповімо на запитання.

Отже, перед вами родина Іванових (Слайд №14), членами якої є дідусь та бабусі пенсійного віку, працюючі мама та тато, син-студент, дочка-старшокласниця та маленька дитина.

Зараз, я роздам вам листи із завданням, і ви повинні будете разом із товаришем по парті виконати його протягом 5 хвилин. (Додаток 1 ) Зверніть увагу, що бюджет повинен бути складений строго в таблиці.

(При перевірці завдання, важливо, щоб учні не тільки правильно рознесли в таблицю види доходів та видатків, але й визначили вид бюджету та зробили висновок про те, що робитиме сім'я з надлишком коштів. Відповіді мають бути проаналізовані.)

4. Підбиття підсумків уроку

Давайте пригадаємо, зЯкими новими економічними поняттями ми познайомилися під час уроку? (Очікувана відповідь: доходи, витрати, податок, бюджет, види бюджету).

Активним учням за правильні відповіді виставити оцінки.

Отже, сьогодні на уроці ми з вами познайомилися з найважливішими елементами сімейної економіки – видами доходів та видатків сім'ї, навчилися складати сімейний бюджет, визначати його вигляд та робити висновки. Сподіваюся, що ви зрозуміли, як важливо складати бюджет, і тепер допомагатимете батькам у його розробці та аналізі. На наступному занятті ми поговоримо з вами про те, як можна збільшити доходи або скоротити витрати в сім'ї.

5. Домашнє завдання

Підручник: гл.3. пар. 9, 10 (читати та відповідати на запитання). Зошит творчих завдань: гл.3 №№ 7, 10.

(Можна запропонувати учням скласти бюджет їхньої сім'ї. При цьому, звичайно, неприпустимо просити школярів з'ясовувати конкретні суми сімейних доходів та витрат. Ці показники можуть бути умовними або приблизними).

Список літератури:

1. Єрмакова І.В., Протасевич Т.А. Початки економіки. Навчально-методичний посібник для викладача. - М.: МЦЕБО, 1999. 2. Школа молодого економіста. Розробки занять для молодших школярів / авт.-упоряд. М.М. Вороніна. - Волгоград: Вчитель, 2008. 3. Як вести сімейний бюджет: навч. посібник/Н.М. Думна, О.А. Рябова, О.В. Карамова; за ред. Н.М. Думний. - М.: Інтелект-Центр, 2010. 4. Досягнення молодих. Особиста економіка. Методичний посібник для вчителя та консультанта. - Junior Achievement Russia. МГО «Досягнення молодих», Москва, 2004. 5. Симоненко В.Д., Шелепіна О.І. Сімейна економіка: Навчальний посібник для 7-8 класів загальноосвіт. учред. Освітня область "Технологія". - М.: Віта-Прес, 2002. 6.Економіка для 3-5 класів. Барбара Дж. Флауренс, Пенні Каглер, Бонні Т. Мезарос, Лейна Стілс, Мері С. Сьютер / Пер. з англ. Т. Равічєва, під ред. С. Равічева. МЦЕБО, 2006.