Урок інформатики у 3-му класі на тему - Склад та дії об’єкта - за курсом А

Мета уроку:

освітні:

  • вчити описувати об'єкт (предмет, істота, явище), називаючи його складові та дії, які виконує об'єкт (або виконують з об'єктом);
  • вивчати описувати склад та можливі дії об'єкта в табличному вигляді;

розвиваючі:

  • сприяти розвитку уваги, уяви, кругозору, мислення (логічного, аналітичного, порівняння, узагальнення), мови учнів, інтересу до інформатики;

які виховують:

  • сприяти розвитку комунікативних умінь, виховувати почуття взаємодопомоги, формувати вміння використовувати знання у нестандартних навчальних ситуаціях.

Тип уроку: урок “запровадження нового знання”.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація ( ), робочі таблиці ( )

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Повідомлення теми уроку, постановка цілей.

Настроювання на урок, мотивація.

Земляни! Мені потрібна ваша допомога. У всесвіті не все спокійно. Злі космічні пірати нападають на зорельоти та ракети, зачаровують шлях додому.

Кратери, вулкани, Зірки, таргани, Ми зруйнували мости, Щоб по чумацькому шляху Ні проїхати, ні пройти І планети не знайти.

Я один, мені одному з ними не впоратись, а вас багато. Тут важкі закляття, самотужки мені не зняти їх.

Допоможіть мені, хлопці! Вирушайте у космічну подорож, відвідайте планети. На планетах необхідно виконати завдання та зібрати магічні кристали. Ваші вірні рішення знімуть чари без сумніву.

- Хлопці, допоможемо інопланетянину? На чому ж намвирушити у політ у космос?

(На ракеті, космічному кораблі)

Займіть свої місця, сядьте зручніше. Закрийте очі. Ключ на старт: протяжка, продування, зліт. Ми у невагомості. Наша ракета летить з величезною швидкістю, долаючи земне тяжіння в 50 разів швидше за найшвидший літак, її швидкість понад 40000 км\год.

А тепер глянемо в ілюмінатор. За курсом планета драконозірок.

II. Введення нового знання.

Опис об'єкту. Таблиця “Склад. Дії”

- Житель планети має завдання для нас. Прочитайте його.

Завдання:Відгадайте невідомі об'єкти та запишіть їх складові та дії в таблицю.

Візьміть аркуш із таблицями.

Спробуємо відгадати загадки.

Якщо в домі є мишенята, то звуть її хлопці, якщо ж у домі є сметана, її женуть із комірчини. Мордочка вусата, шубка смугаста, Солодко вмивається, рибку просить, У ніг пеститься. Хто це? …(Кіт)

- Запишемо відповідь у клітинах таблиці.

А тепер запишемо до таблиці складові кішки. (Що в неї є?)

Заповнимо 2 частину таблиці. Дії (Що кішка може робити?)

Цей кінь не їсть вівса. Замість ніг – 2 колеса. Сядь верхи і мчися на ньому, Тільки краще прав кермом. На рояль я несхожий, Але педаль теж маю. Хто не боягуз і не боягуз, Прокачу того я лихо. У мене мотора немає. Я звусь … (Велосипед)

– Запишіть відгадку. Із чого складається велосипед?

Що з нею можна робити? (записують до таблиці)

Ви впоралися із завданням та отримали магічний кристал. Він має чарівні властивості.

Час продовжувати шлях. Летимо далі. Ми у космосі. Це величезний простір без кінця та без краю. У ньому рухаються величезні зоряні скупчення іокремі зірки. Навколо них кружляють планети, літають комети та метеорити.

А ось і планета слономишок. Здійснюємо на ній посадку. Прочитайте завдання мешканця цієї планети.

III. Первинне закріплення. Групова робота.

Завдання:До мене на планету впало космічний сміття. Допоможіть мені дізнатися предмети їх складових частин.

- Слономишок знає склад та дії предметів, але не знає їх назви. Допоможіть йому дізнатися предмети, а натомість отримайте магічний кристал.

Вчитель роздає завдання для виконання у групі:

1) СКЛАД: кузов, кабіна, колеса

МОЖНА: їздити, перевозити, ремонтувати

2) СКЛАД: корпус, трубка, диск або кнопки

МОЖНА: знімати слухавку, набирати номер

1) СКЛАД: спинка, сидіння, ніжки (частіше 4)

МОЖНА: сидіти, вставати на нього

2) СКЛАД: крила, тулуб, вусики

МОЖЕ: літати, пурхати, кружляти, сідати

1) СКЛАД: листя, плоди - жолуді, стовбур, гілки, коріння

МОЖНА: зрубати, посадити, залізти на нього

2) СКЛАД: пелюстки, стебло, корінь, листя

МОЖНА: саджати, поливати, нюхати, зрізати, дарувати

1) СКЛАД: корпус, циферблат зі стрілками, скло, ремінець

МОЖНА: підводити, носити, заводити, перекладати

2) СКЛАД: грива, лапи, хвіст з пензликом, тулуб, голова

МОЖЕ: гарчати, бігати, полювати

- Перевіримо правильність виконання завдань.

У таблицю потрібно вписати літери з отриманих слів відповідно кольору і прочитати слово, що вийшло.

Отримуємо другий магічний кристал

- Летимо далі. Включаємо старт. Поїхали. Сьогодні ми є космонавти. А космонавти – люди треновані, підготовлені. Але й їм потрібна зарядка.

На зарядку –ставай! Руки вгору! Руки вниз! Вище руки, ширші за плечі! У невагомості пливемо Ми під самою стелею. Раз, два, три - дихай рівні. Від зарядки стали міцнішими, Стали міцнішими і сильнішими! Чекає на нас швидка ракета Для польоту на планету.

Здійснюємо посадку на планеті зебробілок.

IV. Творче відтворення знань.

( Реалізація товару через запис загадки, створення таблиці, назва об'єкта)

1. Порівняння складу та дій об'єктів.

Завдання:Допоможіть мені, хлопці, скласти нові загадки.

– Справа в тому, що зебробілки дуже люблять відгадувати загадки. Вони дуже часто описується склад і дії предмета, якими його можна відгадати. Але найчастіше назви складових частин зашифровані: замість них названо схожі частини інших предметів, щоб відгадуючий поламав голову над відповіддю.

а) завдання 7,с.32 підручника (знайомство зі способом складання загадок – колективно)

- Хто зображений на малюнку? (Риба)

1 ст. "Склад" (луска, хвіст, плавці)

2 ст. "На що схоже"

Записано назви предметів, на що схожі частини риби.

- луска схожа на … (кольчугу воїна)

- хвіст на ... (віяло принцеси)

- Плавники на ... (крила птиці)

А тепер спробуємо зібрати загадку. Як вона пролунає?

Є кольчуги, а не воїн. Є віяло, а не принцеса. Є крила, а не птах.

2. Самостійна робота (завдання 8, с.32)

- Уважно прочитайте стовпці, відгадайте по названим діям предмет або істоту. Можна порадитись із сусідом.

Не ялинка, а колеться, Не клубок, а котиться, Не паровоз, а пихкає ... (їжак)

- Із завданнями впоралися. Зебробілка вручає вам магічний кристал.

Екіпаж! Приготуватись до польоту. Увімкнути мотори. Пуск!

А хто ж першим здійснив політ у космос і коли?

3. Групова робота.

А ось ще один острівець у безкрайньому космосі – планета з кільцями. Ми з вами відвідали вже 3 планети. Їхні жителі – драконозірок, слономишок, зебробілка – мають незвичайну будову тіла. Який їхній склад?

Звір дуже зрадів і написав вам листа.

За те, що ви такі дружні, сміливі, чуйні, розумні, веселі, отримаєте нагороду магічний кристал!

- Магічні кристали зібрані. Ми перемогли космічних піратів та допомогли інопланетянину.

Спасибі хлопці. Ви перемогли космічних піратів. Я зможу відлетіти додому. До побачення.

Шлях вільний – шлях відкритий. До зірок нехай корабель летить. Наш друг - інопланетний пілот Сів у зореліт, полетів до своєї планети.

- А тепер повертаємось на нашу планету. Ракета летить до Землі. Вона дуже гарна із космосу і здається маленькою. Уявіть собі, що ви тримаєте її в руках. Пестить її. Нехай ваші добрі руки її лікують. Кожен з вас скажіть подумки: "Я прикрашатиму свою планету, піклуватися про неї, берегти її". Притисніть її до серця. Ваші думки, як сонячне світло для планети.

V. Підсумок уроку.

(Рефлексія, емоційна діяльність, самооцінка)

- Чи сподобався вам урок? Оцініть свою роботу.

Якою була його тема? Впоралися з поставленими цілями?

Яке завдання було важким? Яка була легка? Найцікавішим?

VI. Домашнє завдання.

2 завдання на вибір:

а) Космічні пірати дуже здивовані вашими знаннями, які хочуть ще раз перевірити вашу кмітливість. Вони вам приготували завдання, над яким подумаєте вдома:

На планеті Туарії коженжитель відповідає питанням то правдою, то брехнею (через раз).

Подорожник, що залетів на планету, запитав одного з місцевих жителів: “Куди я потрапив?”.

Йому відповіли: "Ви на планеті, де всі говорять лише правду".

Тоді мандрівник спитав: "А як Вас звуть?" "Крокозавр", - відповів місцевий мешканець. Чи його звуть Крокозавр?

б) А я пропоную вам придумати та намалювати тварину з незвичайним складом.