Урок історії України - Закінчення Смутного часу

Цілі: розповісти про піднесення національної самосвідомості українського народу та патріотичного руху; розповісти про етапи визволення країни від загарбників; виховати в учнів почуття національної гідності, патріотизму та відповідальності.

План уроку:

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Перше та Друге ополчення.
  3. Облога та звільнення Москви.
  4. Земський собор 1613 р. Запанування Михайла Романова.

Найважливіші дати: літо-осінь 1612 - облога Москви; 1613 - Земський собор; 1613-1645 р.р. - Царювання Михайла Романова.

Визначні особистості: К.А. Мінін; Д.М. Пожарський; Авраамій Паліцин; Діонісій – ченці Троїце-Сергієва Монастиря; Іван Сусанін; патріарх Філарет.

Обладнання : карта 5 підручника. Карта «Україна у XVII ст.»; НІ – мапа на с. 22; Встановлення мультимедіа,Презентація Microsoft Office PowerPoint «Закінчення Смутного часу», роздатковий матеріал.

Хід уроку

I.Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

Що таке «семибоярщина»?

– Причини зародження Першого ополчення?

II-III. (Учні розподілені на 3 групи).

Учитель : Сьогодні ми маємо незвичайний урок, ми зможемо керувати часом і перенесемося на початок XVII століття.

Звучить сполох.

Учитель : XVII століття зустрічає нас набатом, про які події нагадує нам тривожний дзвін?

Очікуєтьсявідповідь: Смута, Смутний час, Лихоліття.

Учитель : Початок XVII століття для нашої країни було вкрай складним та трагічним. Не випадково цей період увійшов доісторію під назвою Смутного часу.

Учитель передає до рук учнів жменю землі (у невеликому мішечку)

Доторкнемося до Святої землі української, багато пам'ятає Матінка-земля з історії предків наших і нам повідає відеофільм. Історичні хроніки. (5 хв)

Учитель: Здавалося, повернення до єдиної та незалежної держави немає. Але були українці, які усвідомили, що Батьківщині загрожує небезпека, піднялися на її захист. Таких людей називають патріотами.

На дошці термін«ПАТРІОТИЗМ»

Патріотизм - громадянське почуття любові та відданості Батьківщині, усвідомлення свого обов'язку перед нею.

Учитель : Ви звернули увагу, що подорож у часі ми здійснюємо групами вузьких спеціалістів. На столі ви знайдете тексти документів та лист-завдання. Ми продовжуємо заповнювати таблицю на тему «Закінчення Смутного часу». Перша колонка нами заповнена, заповнюємо другу частину. Працюючи з документом з олівцем у руках – відзначаємо та наголошуємо на головному.

1 група – історики-соціологи

2 група – історики-картографи

3 група – історики-аналітики

Учитель: З нами присутній і Літописець, завдання якого внести результати роботи груп у зведену Літописну таблицю.

Аркуш-завдання 1 групі :

аркуш-завдання 2 групі (карта підготовлена ​​заздалегідь формат А0):

Позначте на карті пересування Другого ополчення, у таблиці складіть хроніку фактів. (Докладніше розглянути питання Облоги та звільнення Москви). Додаток

Аркуш-завдання 3 групи:

Аналізуючи причини поразки Першого ополчення, назвіть причини перемоги Другого ополчення.Додаток

На виконання завдання 10 хв.

РЕЗУЛЬТАТРОБОТИ У ГРУПАХ:(кожна група передає частково заповнену таблицю літописця, який оформляє зведену у форматіДокумент Microsoft Office Word)

Учитель: Хлопці що це? Шум? Чи не до центральної площі Нижнього Новгорода ми наближаємося?

Чтець:

Волжани! Православний народ! Скрізь українські ляхи б'ють! Вже ворог непереможний? Вже землю віддамо? Нема за собою народ ведучи, Підемо ми, життя не шкодуючи! Не пощадимо будинків, клітей, Ні золота, ні срібла! 14 Весь народ відгукнувся на ці слова. 14 І понесли йому добро: 14 І перли, і срібло, 14 ікони, ризи та хутра, 14 одягу, суконь вороха. Хто приводив гнідих коней, Корів, баранів та свиней. Хто приносив мішки зерна, Тюки овечого руна, - Ну, словом, усе, що могли знести, На площу Мінину несли. Тягли і везли. Поволжя Мінін закликав, Він ополчення збирав ...

Учитель : Ми закінчили заповнення таблиці. Цей матеріал може бути використаний як опорний конспект при повторенні теми.

IV. Земський собор 1613 р. Запанування Михайла Романова. (5 хв.)

Земський собор був скликаний обрання нового царя. Він був складений із представників різних станів, крім закріпачених селян і холопів.

Завдання учням : Виконання завдання 5 із робочого зошита.

- Чи був цей собор більш представницьким, ніж попередні? Чому, на вашу думку? (Земський собор був більш представницький, ніж попередні. Різні верстви суспільства були зацікавлені у вирішенні кризи)

– Хто переважав на соборі? (переважали на соборі представники боярства, дворянства, духовенства)

– Розкажіть, які кандидатури на царство розглядалися на соборі?(Кандидатур на царство розглядалося кілька: Голіцин, Мстиславський, Трубецька, Пожарський, і, нарешті, Михайло Романов)

– Поясніть, чому вибір упав саме на молодого Романова? (Вибір упав саме на Романова, він належав до відомого прізвища і був дуже молодий, тому боярство могло не боятися його свавілля)

Обрання Михайла Романова поклало край династичній та політичній кризі в Україні. Земський собор зовсім не вирішив усіх нагальних завдань. Однією з основних залишалося наведення елементарного порядку країни. Це виявилося справді нелегким завданням.

Повертаємось у наші дні.

Смута була випробуванням держави на життєстійкість. Підточене внутрішніми конфліктами, розхитане натиском інтервентів, воно мало не звалилося, мало не розпалося. Однак, у цей критичний момент українському народу вистачило сил та мудрості «зібрати землю» вивести її зі стану загальної війни та хаосу, відстояти свою незалежність та державність.

Подвиг Мініна та Пожарського не був забутий нащадками. Через два століття в Москві на Червоній площі біля храму Василя Блаженного було встановлено пам'ятник К. Мініну та Д. Пожарському роботи Івана Мартоса.

Напис на постаменті каже «Громадянину Мініну та князю Пожарському вдячна Україна»

У народу, який не пам'ятає минулого, немає майбутнього!

Д/З. Параграф 3, пит. 1-5

Есе на тему: «Смута-трагедія, очищення та відродження України».