Урок літературного читання на тему «Байка І
| Епіграф до уроку. | Як не корисна річ, - ціни не знаючи їй, Невігла про неї свій толк все на зло хилить; (І.А. Крилов) | |
| Цілі: | Навчальний аспект: Виховний аспект: | |
| Тип уроку | Урок комплексного застосування знань | |
| Структура уроку | Етапи уроку:підготовчий, застосування знань, підсумок уроку на рефлексивній основі, домашнє завдання. Формування ключових компетенцій: комунікативної, навчально-пізнавальної, загальнокультурної. | |
| Хід уроку | Діяльність вчителя | Діяльність учнів |
| I етап. Підготовчий етап. мобілізація дітей до активної діяльності; Перевірка домашнього завдання у вигляді конкурсу виразного читання; Формування теми уроку. | ||
| – Сьогодні ми проведемо конкурс виразного читання віршів, які були поставлені додому. - У журі виберемо тих дітей, які самі перемагали у конкурсах чи за виразне читання отримували оцінку чудово. - Це можуть бути й багато інших дітей класу. Але нам достатньо трьох людей. | Учні, сумлінно з учителем, обирають трьох представників журі. Налаштується на емоційне сприйняття байки; Згадати основні характеристики байки; Вивчити нові складні слова; Спробувати самостійно виявити мораль байки. | |
| - Давайте пригадаємо, які характерні ознаки є у байки? - Чим вона відрізняється від оповідання, казки чи вірша? | Діти згадують визначення байки. Байка - невеликий твір, написаний віршами або прозою, в якому висміюються пороки і недоліки людей - хитрість, брехня, жадібність, дурість. (Слайд 3) | |
| - Які дійові особи зазвичай присутні у байках? | - У байках зазвичай діють тварини, в яких не складно впізнати людей. | |
| - Байка починається і закінчується мораллю. Мораль - висновок, повчання, де пояснюється сенс байки. (слайд 4) | Діти знайомляться з визначенням моралі. | |
| - Розгляньте портрет І.А. Крилова. (слайд 5) - Який вигляд має цей байкар? - Який у нього вираз обличчя? - Який погляд? | Діти відповідають: - Вираз обличчя добрий. - Погляд лукавий, очі розумні. | |
| Підготовлений заздалегідь учень розповідає про цього великого байка. | Емоційна розповідь учня. | |
| - Отже, я запрошую вас здійснити ще одну маленьку подорож у світ іронії та алегорії, світ уособлення та моралі – у світ байки. - Важкі слова та рідко нами вживаються. Але що вони означають? - Відкрийте тлумачні словники у вас на партах та прочитайте визначення цих слів. | Діти читають визначення важких слів і виписують в свої зошити. | |
| - Хлопці, якби вам треба буловисміяти такий людський недолік як наслідування оточуючим; сліпе, бездумне повторення поведінки, яких тварин ви вибрали б для своєї байки? | Діти відповідають: мавпа, папуга тощо. | |
| - Відкрийте підручник на сторінці 134. (слайд 1). Сьогодні ми знайомимося з новою байкою І.А. Крилова "Мавпа та окуляри". - Не читаючи байки, розгляньте ілюстрацію. Прогнозування подій (слайд 6) - Чому вона розбила всі очки? - Як ви вважаєте, якою буде мораль? – Сформулюйте своїми словами. | Діти аналізують ілюстрацію до байки. | |
| - Давайте прослухаємо байку у виконанні народного артиста України Валентина Гафта. | Діти прослуховують аудіозапис байки. | |
| Словниково-лексична робота. - Які слова викликали у вас скруту? – Хто їх спробує пояснити? | Мавпа - маленька мавпочка. Темя – верхня частина голови. Нанизати - надіти поспіль на нитку. - Прочитайте байку про себе. | - Змогли. |
| - У яких словах висловлена головна думка байки? | "Як не корисна річ, - ціни не знаючи їй, Невіглас про неї свій толк все на зло хилить; А якщо невіглас пітніше, Так він її ще й жене." | |
| ІІІ етап. Підсумок уроку на рефлексивній основі. Перевірити розуміння моралі та ідеї твору; |