Урок математики на тему «Рівняння
Михайлова Галина Миколаївна,
вчитель початкових класів
МБОУ «ЗОШ № 38 імені Героя України Константинова Леоніда Сергійовича» м. Чебоксари
Перші уроки з розв'язання рівняньу початкових класах.
У разі впровадження ФГОС НОО формується активна особистість, що має здатність ефективно вирішувати нові життєві проблеми. У зв'язку з цим вчителю початкової школи необхідно розвивати потенціал кожного учня, використовуючи нові форми подання навчальної інформації для посилення мисленнєвої діяльності та підвищення активності навчання.
Вирішення рівнянь - одна з головних тем математики початкової школи. Грамотно організоване навчання цієї теми допоможе учню надалі успішно справлятися зі складними рівняннями та завданнями. Тому на перших уроках вчитель має показати ефективний шлях розв'язання рівняння способом підбору. Перш за все, цей спосіб розвиває усвідомлено вірний підхід до вирішення рівняння: учень відразу орієнтується на те, що підібране ним число він повинен перевірити і з'ясувати, чи вірна чи неправильна числова рівність вийде. Так, вирішуючи рівняння x + 2 = 5, учень підставляє замість x числа 1, 2, 3. Навіть якщо він зміг відразу дати правильну відповідь, то повинен ще довести його правильність, підставивши знайдене число в рівняння замість х. У цьому випадку для перевірки усвідомленості дій учня можна поставити йому питання: «Чому х дорівнює 3?». "Якщо замість х підставити 3, то вийде правильна рівність: 3 + 2 = 5. 5 = 5". Таким чином, на перших уроках у процесі вирішення рівнянь учень навчається доцільно підбирати числа та виконувати самоперевірку.
Урок математики у 2 класі
«Рівняння. Рішеннярівнянь способом підбору»
Мета уроку:
1) Навчальні: познайомити учнів із новим математичним поняттям «рівняння», з рішенням рівняння способом підбору значення невідомого; сформувати вміння правильно записувати рівняння та виконувати його перевірку.
2) Розвиваючі: продовжити роботу над розвитком УУД; розвинути обчислювальні навички учнів та вміння вирішувати текстові завдання.
3) Виховні: виховати почуття товариства та взаємодопомоги; підвищити рівень пізнавального інтересу до предмета математики
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, картки із завданнями для групової роботи, підручник М. І. Моро та ін. «Математика», 2 клас, 1 частина. - М.: Просвітництво, 2011.
Тип уроку: урок формування нових умінь.
Формування пізнавальних УУД: здобувати нові знання, знайти і переробити необхідну інформацію в підручнику, спостерігати і робити самостійні висновки, моделювати алгоритм вирішення рівняння способом підбору, вчитися будувати мовні висловлювання та ефективно вирішувати рівняння, виконувати рефлексію.
Формування регулятивних УУД: визначити мету діяльності на уроці за допомогою вчителя, спільно з ним виявляти та формулювати навчальну проблему, виконувати самоаналіз та самоконтроль результату навчальної діяльності, оцінювати свої знання та незнання, якість та рівень засвоєння нових знань.
Формування комунікативних УУД: вчитися співпрацювати з учителем та з однокласниками, працювати у групі: контролювати, коригувати дії однокласників; формулювати з достатньою повнотою та точністю нескладні висновки та знаходити аргументи, що підтверджують висновок.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
Самовизначення до діяльності.
Довгоочікуваний дзвінок, починається урок!
Сьогодні важлива робота у нас:
Знайка – математик прийшов до нас у клас.
Розв'язання рівняння ми з ним розберемо,
Будемо уважні – все швидко зрозуміємо.
- Хлопці, сьогодні на нас чекають нові цікаві завдання (слайд 2).
Читають вірш разом із учителем.
II. Постановка навчальної задачі.
- Відкрийте зошит та гарно запишіть число, класна робота.
- Як ви вважаєте, що розберемо на уроці? Правильно, на уроці вчитимемося вирішувати рівняння.
- А що таке рівняння? Мабуть, ми ще не знаємо, що таке рівняння.
– Які навчальні завдання з'явилися? Правильно, познайомимося з рівняннями, будемо старанними та навчимося вирішувати їх.
Записують кількість, класна робота.
Визначають мету діяльності на уроці та формулюють навчальне завдання за допомогою вчителя.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та фіксація труднощів у
- Хлопці, на уроці нам знадобиться ваше вміння рахувати швидко і правильно. Тому почнемо урок із усного рахунку. Кожне число збільште на 5 (слайд 3).
- Хлопці, ви вже знаєте, що числові рівності бувають вірні та невірні. Наступне завдання. Знайдіть і випишіть у перший стовпчик вірні рівності, а другий – невірні рівності:
63 - 3 = 60 10 + 4 = 12 10 + 7 = 17 85 - 80 = 5
8 - 2 = 3 6 + 5 = 11 5 + 6 = 12 9 - 4 = 4
– Перевірте свою роботу та оцініть її (слайд 4).
- Хто знайшов у себе помилку? У якому прикладі? Поясніть причину помилки. Що потрібно зробити, щоб уникнути подальших помилок? А хто не схибив? Молодці, хлопці!
Усно складають приклади та вирішують їх.
Самоперевірка та самоаналіз.
IV.Засвоєннянового навчального матеріалу
- Розгляньте малюнок у підручнику на сторінці 80. Що ви бачите? Яке число треба помістити у віконце, щоб ця рівність стала вірною? Виберіть його. Правильно, поставивши число 8 у віконце, вийде правильну рівність.
- Діти, подивіться уважно на дошку. Я заміню віконце буквою x – маленькою буквою латинського алфавіту і запишу: x + 4 = 12. У цьому записі є знак «=». Про що свідчить цей знак?
- Складемо алгоритм розв'язання рівняння способом підбору:
1) вибирати число, підставити його в рівняння та
перевірити, чи вийде правильна рівність;
2) якщо рівність неправильна, то треба вибрати
інше число та виконати перевірку;
3) якщо здобули правильну рівність, то рівняння вирішено, знайдено корінь рівняння.
Відповідають на запитання.
Роблять висновок та порівнюють його з правилом у підручнику.
Записують рівняння зошит і вирішують його способом підбору. Виконують перевірку.
Складають алгоритм розв'язання рівняння способом підбору.
V. Первинне закріплення нової теми.
- Працюємо за підручником. Виконаємо №1 на стор. 80. Розв'яжемо рівняння за складеним алгоритмом.
Розв'яжу рівняння 9 + х = 14 підбором чисел. Виберу перше число 7. Перевірю: чи вийде рівність 9 + 7 = 14. Ця рівність неправильна. Виберу друге число 5. Вийшла правильна рівність: 9 + 5 = 14. Рівняння вирішено: (корінь рівняння) х = 5. (Усно продовжують роботу.)
Пояснюють, уточнюють, перевіряють свою роботу,
контролюють, коригують дії однокласників
VI. Закріплення знань. Самостійна групова робота із самоперевіркою за зразком.
- Хлопці, допомагаючи один одному, виберіть рівняння та розв'яжіть їх:
28 + а 14 - 9 = 5 x + 3 = 10 9 - х = 4
20 - х х - 8 = 12b > 10 8 + х = 12
- Будьте уважні. Успіхів вам, дружньої роботи!
Самоконтроль результату групової діяльності (слайд 5).
Відпочинемо, виконаємо гімнастику для очей.
VIII. Закріплення раніше вивченого.
- До завдання №7 на стор. 81 вибираєте завдання будь-якого рівня складності:
А) Дізнатися, скільки часу займає дорога автобусом.
Б) Дізнатися, за скільки хвилин мати доїде до роботи.
На оцінку "4" виконати завдання А.
На оцінку «5» виконати завдання А та Б.
– Перевірте свою роботу.
Самостійно вирішують завдання №7 (с. 81) за рівнями складності.
Перевіряють та оцінюють свою роботу заслайдом 7.
Визначте закономірність і продовжіть ряд чисел: 4, 7, 11, 16, 22, …, …, … (слайд 8).
X.Рефлексія навчальної діяльності.
- Хлопці, чим запам'ятався вам сьогоднішній урок? Що найбільше сподобалося?
– Які навчальні завдання з'явилися на початку уроку?
- Хто виконав усі навчальні завдання?
– Запам'ятали, що називається рівнянням? Що означає розв'язати рівняння?
Оцінюють свою роботу, власні знання, співвідносять мету та