Урок на тему «Газообмін у легенях та тканинах»

Розділи: Біологія

Мета: створити умови для формування загальних уявлень життєвої ємності легень та факторів, що впливають на її формування.

Завдання уроку:

  • Освітня: дати уявлення про легеневе дихання та обмін газів між кров'ю та тканинами; сформувати поняття про життєву ємність легень розкрити позитивний вплив фізичних вправ на розвиток дихальної системи
  • Розвиваюча: розвивати спостережливість, самостійність, творчу активність учнів, уміння оцінити отримані результати.
  • Виховна: формувати в учнів прагнення здоровому способу життя, виконанні фізичних вправ як невід'ємної частини здоров'я та краси організму, стимулювати інтерес до розвитку фізичних можливостей та здібностей у кожному, хто навчається.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Вигляд уроку: інтегрований з ЛФК

Місце проведення: зал ЛФК

Обладнання: ноутбук, інструктивні карти, таблиці "Схема кровообігу", "Органи дихання", муляж "Внутрішні органи людини", стрічка з сантиметровим розподілом, штатив з пробірками, вапняна вода, спірометри, гімнастичні палиці, спортивні ,

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

  • Яку роль організмі людини виконує кисень?
  • Якими органами утворено дихальну систему?
  • Як змінюється повітря у дихальних шляхах? Чому треба дихати носом, а не ротом?
  • Чому зазвичай їжа не потрапляє у горло? Дайте фізіологічне обґрунтування приказки «коли я їм, я глухий і німий»
  • У земноводних і плазунів є легеневий мішок з пористими стінками, а у ссавців і людини – безліч дрібнихлегеневих бульбашок. У чому перевага останніх?
  • У якому органі дихальної системи відбувається газообмін? Які особливості будови цього органу?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення 1-го учня:

Легкі – орган дихання – не мають м'язів, проте при диханні вони розширюються та стискаються. Легкі самостійно ніколи не розтягуються і не скорочуються, вони пасивно йдуть за грудною клітиною. Порожнина грудної клітки розширюється завдяки скороченню дихальних м'язів: міжреберних та діафрагми. Діафрагма при вдиху опускається на 3-4 см, при цьому об'єм грудної клітки збільшується на 1000-1200 мл. Тиск у плевральній порожнині нижче атмосферного, за рахунок негативного тиску в плевральній порожнині легені йдуть за грудною клітиною, що розширилася, розтягуються. У розтягнутих легенях тиск стає нижчим за атмосферний, повітря спрямовується через дихальні шляхи в легені. Активну участь у диханні беруть міжреберні м'язи: при їх скороченні ребра піднімаються та об'єм грудної клітки збільшується – відбувається вдих. За вдихом настає видих Діафрагма і міжреберні м'язи розслабляються, зменшується обсяг грудної клітки, легені спадаються і повітря виходить назовні. Учитель звертає увагу учнів на те, що легеневе дихання здійснюється шляхом чергування вдиху, під час якого атмосферне повітря, насичене киснем, надходить в альвеоли, і видиху, при якому повітря, збагачене вуглекислим газом, видаляється в навколишнє середовище. Легкі не мають м'язів, проте при диханні вони розширюються і стискаються, пасивно слідуючи за грудною клітиною. Вчитель пропонує поспостерігати за рухами своєї грудної клітини. Виміряти стрічкою з сантиметровим розподілом, наскільки змінюється коло грудей при вдиху та видиху, при спокійномута глибоке дихання. Отримані дані записати у зошит. Зробити висновок.

Лабораторна робота. Склад повітря, що вдихається і видихається

Мета: дослідити склад повітря, що видихається.

Обладнання: прилад для порівняння вмісту вуглекислого газу у повітрі, що вдихається і видихається, вапняна вода.

Реактивом на вуглекислий газ є вапняна вода Са(ОН)2. Вапняна вода каламутніє в присутності вуглекислого газу, карбонат кальцію випадає в осад:

Учитель: У вищих тварин і людини процес дихання здійснюється завдяки низці послідовних процесів:

  • обміну газів між середовищем та легенями – «легенева вентиляція»;
  • обміну газів між альвеолами легень та кров'ю (легеневе дихання);
  • обміну газів між кров'ю та тканинами;
  • транспорту газів усередині тканини до місць споживання (для кисню) та від місць утворення (для вуглекислого газу) – клітинне дихання.

Повідомлення 2-го учня:

Вчитель: Життєва ємність легень (ЖЕЛ) – найбільша кількість повітря, яке можна видихнути після максимального вдиху.

ЖЕЛ = дихальний об'єм + резервний об'єм вдиху + резервний об'єм видиху

  • Дихальний об'єм – кількість повітря, яке людина вдихає та видихає при спокійному диханні.
  • Резервний об'єм вдиху – кількість повітря, яке людина може додатково вдихнути після спокійного вдиху.
  • Резервний обсяг видиху – кількість повітря, яке людина може додатково видихнути після спокійного видиху.

Доросла здорова людина при спокійному вдиху та видиху вдихає та видихає близько 500 см 3 повітря. Це так зване дихальне повітря. Однак після спокійного вдиху можна додатково вдихнути кількаповітря, так званого додаткового, його обсяг близько 1500 см3. Після спокійного видиху можна додатково видихнути ще близько 1500 см3 повітря. Це так зване резервне повітря. Таким чином, життєва ємність легень являє собою суму додаткового, дихального та резервного обсягів і дорівнює близько 3500 см 3 . Навіть після найглибшого видиху в легенях залишається ще близько 800-1700 см 3 повітря, так зване залишкове повітря. Залишкове та резервне повітря постійно заповнюють альвеоли легень при спокійному диханні. Це так зване альвеолярне повітря. Об'єм його дорівнює 2500-3500 см 3 . Саме альвеолярне повітря бере участь у безперервному газообміні між легенями та кров'ю, становлячи як би внутрішнє газове середовище організму. Сума додаткового та дихального обсягів визначає інспіраторну потужність легень, сума дихального та резервного обсягів характеризує їх експіраторну потужність. Життєва ємність легень залежать від фізичного розвитку, тренованості та статури. Вони значною мірою змінюються при захворюванні легень та серцево-судинної системи. Спеціальне тренування швидко призводить до збільшення ЖЕЛ. Отже, визначення життєвої ємності легень одна із найважливіших методів диспансерного і клінічного дослідження людей. Спірометрія, спірографія (spiro - відносяться до дихання, дихання metria - вимір) - метод дослідження функції зовнішнього дихання, Прилад, за допомогою якого здійснюється спірометрічне дослідження, називається спірометром. Спірометрія використовується для діагностики таких захворювань як бронхіальна астма, а також для оцінки стану апарату дихання при інших захворюваннях і під час різних медичних заходів.

Лабораторна робота «Визначення життєвоїємності легень»

Вчитель просить учнів проаналізувати свої показники, середні показники ЖЕЛ різних людей та зробити висновки.

Учитель: Заняття фізичною культурою та спортом сприяють розвитку дихального апарату. У юних спортсменів, як правило, вище ЖЕЛ, і вони можуть провентилювати більше повітря через легені, ніж їхні однолітки, які не займаються спортом. Регулярні заняття фізичною культурою не лише покращують здоров'я та функціональний стан, а й підвищують працездатність та емоційний тонус. Слід пам'ятати, що самостійні заняття спортом не можна проводити без лікарського контролю. Для кращої вентиляції легень необхідно робити спокійні, рідкісні, але глибокі вдихи та повні видихи. При частих, неглибоких дихальних рухах зміна повітря у легенях відбувається в повному обсязі. Хороша постава, розгорнуті плечі, пряма спина допомагають людині правильно дихати. Займаючись спортом, фізичною працею людина розвиває грудну клітину та тренує дихальні м'язи. Тренована людина дихає рівно і глибоко. Вдих у нього коротший за видих. У систему оздоровчої гімнастики обов'язково входять дихальні вправи. Багато хто з них спрямований на те, щоб провітрити верхівки легень, які у більшості людей погано провітрюються. Якщо підняти руки вгору, прогнутися назад і зробити вдих, м'язи відтягують верхню частину грудної клітки вгору, і верхівки легень провітрюються. Здійснити повноцінне дихання допомагають добре розвинені м'язи черевного пресу. Отже розвиваючи дихальні м'язи, ми можемо збільшити обсяг грудної порожнини, отже, і ЖЕЛ.

IV. Домашнє завдання: параграфи 24-25, презентації та реферати «Захворювання органів дихання та їх профілактика», скласти комплекс фізичних вправ дляранкової зарядки

V. Рефлексія Робота з виконання логічних тестів (Додаток 1 )

VI. Інтеграція з ЛФК - виконання комплексу дихальних вправ для поліпшення вентиляції легень (Додаток 2 )

Інструкція для роботи з логічними тестами (Додаток 4 )

Література

  1. А.Г.Драгомілов, Р.Д.Маш. Біологія. Людина 8 клас - М.: Вентана-Граф, 2011
  2. А.Г.Драгомілов, Р.Д.Маш. Біологія 8 клас: Робочий зошит до підручника “Біологія. Людина". 8 клас. - М.: Вентана-Граф, 2013
  3. Пепеляєва О.В., Сунцова І.В. Поурочні розробки до навчальних комплектів Біологія. Людина”, 8 (9) клас, Д.В.Колесова, Р.Д.Маша, І.М.Бєляєва; А.С.Батуєва та ін; А.Г. Драгомілова, К.Д.Маша. - М.: ВАКО, 2005.
  4. Анісімова В.С., Бруновт Є.П., Реброва Л.В. Самостійні роботи учнів з анатомії, фізіології та гігієни людини: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 1987.