Урок - Підготовка до стислого викладу в екзаменаційній роботі ДПА

Перша частина екзаменаційної роботи з української мови у форматі ДІА – написання стислого викладу за прослуханим текстом – вимагає від випускників уміння виділяти мікротеми, визначати в них головне, суттєве, відсікати другорядне. Такі вміння необхідно формувати під час уроків, використовуючи практичну роботу з тексту.

Розроблений урок будується на самостійній роботі з текстом з подальшою покроковою перевіркою за зразком, який виводиться на слайд. Наочний матеріал дозволяє учням аналізувати свої помилки та виправляти їх.

Урок будується за традиційною схемою: цілепокладання, актуалізація знань, практична робота з тексту з подальшою перевіркою, рефлексія. p align="justify"> Важливим етапом є ознайомлення з критеріями оцінювання роботи, що дозволяє учням надалі при написанні викладу враховувати ці вимоги.

Тексти для викладу повинні відповідати віковому та інтелектуальному рівню учнів, мати виховне та пізнавальне значення, тому для аналізу пропонується робота відомого психолога та журналіста В.В.Шахіджаняна про творчу працю та правильний вибір професії.

Важливо, щоб робота на уроках української мови у 9 класі не зводилася лише до підготовки до іспиту, а була частиною цікавого та захоплюючого процесу занурення у мову. "Мова - це інструмент, необхідно знати його, добре ним володіти", - писав М. Горький. Тому мета уроку – навчитися користуватися мовою, її засобами (зокрема для написання стислого викладу).

Форма роботи: урок-практикум із використанням презентації.

Мета уроку:

  • сформувати навички, необхідні для написання стислого викладу,навчити розуміти усне мовлення, відтворювати їх у письмовій формах, користуючись прийомами компресії тексту, закріпити вміння визначати тему, ідею тексту, мікротеми;
  • сприяти розвитку уваги, пам'яті, усного та писемного мовлення учнів;
  • виховувати інтерес до предмета, до речі за допомогою роботи з текстом.

Обладнання:

  • комп'ютер;
  • мультимедійний проектор;
  • екран;
  • роздатковий матеріал.

I. Організаційний момент

II. Цілепокладання

– Сьогоднішній урок ми почнемо з епіграфу – слів М. Горького про роль та призначення мови. Зверніть увагу на слайд.

Слайд 2. Мова - це інструмент, необхідно знати його, добре ним володіти. М.Горький.

– Добре володіння мовою – інструментом – необхідне для вирішення багатьох важливих завдань, у тому числі для успішного складання випускного іспиту з української мови у новій формі. Одне із завдань ДІА – написання стислого викладу – вимагає вміння зрозуміти текст, запам'ятати його та грамотно викласти. Мета нашого уроку – навчитися користуватися мовою, її засобами для написання частини З 1 ГІА – стислого викладу.

III. Актуалізація знань

– Що таке виклад?

- Який може бути виклад?

– Які методи стиснення тексту ви знаєте?

Слайд 5. Виключення другорядної інформації, повторів, уточнюючих, пояснювальних, вступних конструкцій. Узагальнення – вичленування поодиноких фактів, заміна їх мовними засобами узагальненої передачі.

– Що має залишитись у тексті?

IV. Практична робота

– Перед вами на партах лежать аркуші з текстом (без поділу на абзаци) та таблицею, яку ви заповните в міру виконання завдань.

Текст

Я знаюбагато поганих спеціалістів. Байдужі до своєї справи, вони не знають радості праці, вони працюють, а свою професію ненавидять. Це означає, що в молодості було зроблено помилку. Помилка під час вибору професії. Головне – любити, знати та із захопленням ставитися до своєї справи. Знаменитого актора Інокентія Смоктуновського, був час, не брали до жодного театру, не давали навіть маленьких ролей у кіно. В очікуванні цікавої роботи минуло понад десять років. Але він досяг! Так, треба вміти домагатися, вміти відстоювати себе. Знайде покликання людина – і робота стане їй на радість. І тоді вчитель скаже про дітей: «Який у мене чудовий клас! Очі у всіх світяться, руки тягнуться. Вони хочуть знати, хочу їх навчити». І тоді лікар скаже про пацієнтів: «Я поговорю з хворим – і стає кращим. Я повертаю людей до життя. У мене найкраща професія на світі!» У чому вища насолода життя? На мою думку, у творчій праці, що чимось наближається до мистецтва. Це наближення – у майстерності. Якщо людина закохана у свою працю, вона прагне, щоб і в самому процесі праці, і в її результатах було щось гарне. Якби я почав навчатися на інженера, або на лікаря, або на вчителя – нічого не вийшло б із мене. Вийшла б людина, яка заробляє на хліб насущний. Треба щоб у кожному розгорілася його власна «іскра» – ось тоді і вийде справжня людина.

(245 слів) (За В.В.Шахіджаняном)

Ключові слова абзацу

Мікротема абзацу

Варіант стисненого викладу абзацу1

Завдання

1. Уважно прочитайте текст, розділіть його на три абзаци.

Я знаю багато поганих спеціалістів. Байдужі до своєї справи, вони не знають радості праці, вони працюють, а свою професію ненавидять. Це означає, що в молодості було зроблено помилку. Помилкапри виборі професії. Головне - любити, знати і із захопленням ставитися до своєї справи. Знаменитого актора Інокентія Смоктуновського, був час, не брали до жодного театру, не давали навіть маленьких ролей у кіно. В очікуванні цікавої роботи минуло понад десять років. Але він досяг! Так, треба вміти домагатися, вміти відстоювати себе. Знайде покликання людина – і робота стане їй на радість. І тоді вчитель скаже про дітей: «Який у мене чудовий клас! Очі у всіх світяться, руки тягнуться. Вони хочуть знати, хочу їх навчити». І тоді лікар скаже про пацієнтів: «Я поговорю з хворим – і стає кращим. Я повертаю людей до життя. У мене найкраща професія на світі!» У чому вища насолода життя? На мою думку, у творчій праці, що чимось наближається до мистецтва. Це наближення – у майстерності. Якщо людина закохана у свою працю, вона прагне, щоб і в самому процесі праці, і в її результатах було щось гарне. Якби я почав навчатися на інженера, або на лікаря, або на вчителя – нічого не вийшло б із мене. Вийшла б людина, яка заробляє на хліб насущний. Треба щоб у кожному розгорілася його власна «іскра» – ось тоді і вийде справжня людина.

(245 слів) (За В.В.Шахіджаняном)

2. Визначте тему та ідею цього тексту. (Обговорення відповідей)

3. Випишіть ключові слова першого абзацу, сформулюйте мікротему, напишіть свій варіант викладення першого абзацу.

Ключові слова абзацу

Мікротема абзацу

Варіант стисненого викладу абзацуЯ знаю багато поганих фахівців. Байдужі до своєї справи, вони не знають радості праці, вони працюють, а свою професію ненавидять. Це означає, що в молодості було зроблено помилку.Помилка при виборі професії.Головне - любити, знати і із захопленнямставитися досвоєї справи.Погані фахівці – люди, байдужі до своєї справи, які припустилися помилки при виборі професії. Дуже важливо любити свою справу.Трапляються погані фахівці – байдужі до своєї справи люди. Вони не люблять те, чим займаються, бо помилилися під час вибору професії. Адже любити свою роботу дуже важливо.

(27 слів)

– Які засоби стиснення ви використовували? Виняток, узагальнення.

Слайди 7, 8. Перед вами один із можливих варіантів викладу першого абзацу:

«Зустрічаються погані фахівці – байдужі до своєї справи люди. Вони не люблять те, чим займаються, бо помилилися під час вибору професії. Адже любити свою роботу дуже важливо».

4. Випишіть ключові слова другого абзацу, сформулюйте мікротему, напишіть свій варіант викладу другого абзацу.

Ключові слова абзацу

Мікротема абзацу

Варіант стисненого викладу абзацуЗнаменитогоактора Інокентія Смоктуновського, був час,не брали в жодний театр, не давали навіть маленьких ролей у кіно. В очікуванні цікавої роботи минуло більше десяти років. Але він добився! Так, потрібно вміти домагатися, вміти відстоювати себе. Знайде покликання людина - і робота стане йому в радість. І тоді вчитель скаже про дітей: «Який у мене чудовий клас! Очі у всіх світяться, руки тягнуться. Вони хочуть знати, хочу їх навчити». І тоді лікар скаже про пацієнтів: «Я поговорю з хворим – і стає кращим. Я повертаю людей до життя. У мене найкраща професія на світі!»Інокентія Смоктуновського довгий час не брали до театру, але він зміг досягти всього, бо вірив у своє покликання. Якщо людина знайде своє покликання, то робота буде йому на радість.Актор Інокентій Смоктуновський вимагав цікавих ролей багато років, бо любив свою справу і вірив у те, що це його покликання. І добився! Якщо людина вміє відстоювати себе і вірить у своє покликання, то робота буде їй на радість.

(39 слів)

– Які засоби стиснення ви використовували? Виняток, узагальнення.

Слайди 9, 10. Перед вами один із можливих варіантів викладу другого абзацу: «Актор Інокентій Смоктуновський вимагав цікавих ролей багато років, бо любив свою справу і вірив у те, що це його покликання. І добився! Якщо людина вміє відстоювати себе і вірить у своє покликання, то робота буде їй на радість».

5. Випишіть ключові слова третього абзацу, сформулюйте мікротему, напишіть свій варіант викладу третього абзацу.

Ключові слова абзацу

Мікротема абзацу

Варіант стисненого викладу абзацуУ чому вища насолода життя? По-моєму, у творчій праці, чимось наближається до мистецтва. Це наближення – у майстерності. Якщо людина закохана у свою працю, вона прагне, щоб і в самому процесі праці, і в її результатах було щось гарне. Якби я почав навчатися на інженера, або на лікаря, або на вчителя – нічого не вийшло б із мене. Вийшла б людина, яка заробляє на хліб насущний. Треба, щоб у кожномурозгоріласяйого власна«іскра»- ось тоді івийде справжня людина.Вища насолода життя – у творчій праці, у відношенні людини до неї як до мистецтва. Справжньою людиною може стати той, хто займається своєю справою, хто знайшов свою власну «іскорку» в душі.У чому вища насолода життя? У творчій праці, у відношенні людини до своєї справи як мистецтва.Люди, які обрали не свій шлях, просто заробляють собі життя. А справжньою людиною можна стати лише маючи власну іскорку в душі.

(37 слів)

– Які засоби стиснення ви використовували? Виняток, узагальнення.

Слайди 11, 12. Перед вами один із можливих варіантів викладу третього абзацу: «В чому вища насолода життя? У творчій праці, у відношенні людини до своєї справи як мистецтва. Люди, які обрали не свій шлях, просто заробляють собі життя. А справжньою людиною можна стати лише маючи власну іскорку в душі». (37 слів)

6. Порахуйте кількість слів у вашому викладі. Звертаю вашу увагу: у викладі має бути щонайменше 70 слів.

7. Підбиття підсумків

– Звернемося до змісту тексту. У чому ж, на вашу думку, насолода життя? Чи згодні ви, що тільки правильно обрана професія може зробити життя людини повноцінним? Обговорення відповідей.

V. Ознайомлення з критеріями оцінювання стислого викладу

– Зверніть увагу на слайд. За цими трьома критеріями оцінюватиметься ваш стислий виклад:

Слайд 13.

Максимальна кількість балів за стислий виклад за критеріями ІЧ 1 – ІЧ 3 – 7.

VI. Рефлексія

Слайд 14

– Що має бути відображено у стислому викладі? - Які способи стиснення тексту ви знаєте? – За якими критеріями оцінюється стислий виклад?

Домашнє завдання: написати стислий виклад за текстом вправи № 259, підручник «Українська мова. 9 клас". Москва: Просвітництво, 2009. Автори: Л.А.Тростенцова, Т.А.Ладиженська, А.Д.Дейкіна, О.М.Александрова.

Слайд 15