Урок по темі Прямокутний паралелепіпед

Тема: узагальнюючий урок на тему: “Прямокутний паралелепіпед”.

Цілі:

  • Закріпити та узагальнити вміння здійснювати переведення одних одиниць виміру площ в інші та використовувати ці знання при вирішенні завдань, вміння обчислювати площу поверхні та обсяг прямокутного паралелепіпеда та вміння вирішувати задачі, використовуючи отримані поняття.
  • Розвивати логічне мислення, мова.
  • Виховувати на уроці любов до предмета.
I. Організаційний момент2хв

Доброго дня, дорогі мандрівники до країни знань!

Щоб почати сьогоднішній урок, мені хотілося б дізнатися, чи готові ви до уроку, який у вас настрій, чи маєте бажання дізнатися щось нове на сьогоднішньому уроці?

Як сказав давньогрецький філософ Сааді: "Учень, який навчається без бажання - це птах без крил".

І мені б хотілося, щоб було у вас бажання вчитися, дізнаватися щось нове, невідоме не тільки на сьогоднішньому уроці, а завжди і тільки в цьому випадку своїми "крилами" будете "злітати" все вище і вище.

А також мені дуже хочеться звернутись до слів відомого українського математика О.І. Мордковича: "Хто з дитячих років займається математикою, цей розвиває увагу, тренує свій мозок, свою волю, виховує в собі наполегливість та завзятість у досягненні мети".

Саме це нам знадобиться на сьогоднішньому уроці: увага, наполегливість і завзятість, щоб досягти поставленої мети.

II. Графічний диктант.5хв (слайд)

Чи правильне твердження

  1. Поверхня куба складається з 6 рівних квадратів.
  2. Площу поверхні прямокутного паралелепіпеда обчислюють за формулою:
S =ав +нд +ас

3.Кожен куб єпрямокутним паралелепіпедом.

4.У кожного прямокутного паралелепіпеда є ребра. Це відрізки.

5.Будь-який прямокутний паралелепіпед складається з граней. Їх у нього 8.

6.Прямокутний паралелепіпед має три виміри – довжину, ширину, висоту.

7.Обсяг прямокутного паралелепіпеда обчислюють за формулою: V =ахвхc.

Порахуй усно(слайд)

  1. Знайдіть площу зафарбованих фігур (рисунок 1). Намалюйте три різні фігури площею 8 кв. одиниць.

2. а) Проведіть необхідні вимірювання та обчисліть площу прямокутника (рисунок 3). Чому дорівнює його периметр?

3. Обчисліть об'єм куба зі стороною 5 см.

ІІІ. Невелика історична довідка5 хв(слайд)

Нас оточує безліч предметів. Вони відрізняються формою, розмірами, матеріалом, з якого виготовлені, забарвленням, …. Людей цікавлять різні риси цих предметів. Математиків цікавлять їх форма та розміри.

М'ячі, якими ви багато разів грали, мають форму кулі, хоча всі вони різних розмірів. Багато небесних тіл мають форму, близьку до форми кулі, включаючи і нашу планету. Склянка та олівець мають форму циліндра.

Зверніть увагу, що форми предметів дуже різноманітні і не для будь-якої форми є спеціальна назва.

Оскільки математики вивчають не самі предмети, які форми, то замість предметів вона розглядають геометричні тіла: циліндр, кулю, куб тощо. (Зразки фігур на столі вчителя). Назви багатьох геометричних тіл йдуть із давнини, причому походять вони від відповідних предметів. Наприклад, із Стародавню Грецію прийшли терміни “конус” (предмет яким затикали бочку), “піраміда” (вогонь, багаття), “циліндр” (валик), “прямокутний паралелепіпед”(Прямокутні площини).

Серед багатьох різноманітних геометричних тіл є велика група багатогранників. Ці фігури (викладач показує фігури) є багатогранниками. А на запитання: "Чому ці тіла називаються багатогранниками?", ми з вами відповімо під час нашого уроку.

IV. Виробнича гімнастика.2 хв.

1) Витягніть руки вперед. Потім 10 разів повільно повертайте долонями – це допоможе зняти напругу з рук.

2) Повільно опустіть підборіддя на груди. Потім знову підніміть голову. Повторіть вправу 5 разів. Корисно для шиї та плечей.

3) Сидячи, підніміть ліву ногу на 40 см від підлоги. Посуньте носком стопи вгору і вниз. Потім виконайте те саме правою ногою.

V. Основна частина.20 хв.(слайд)

Пояснення вчителя: “Хлопці, сьогодні ми згадаємо, як знаходити площу прямокутника та обсяг паралелепіпеда на моделі нашої школи. Перед вами зменшена модель школи. Наш клас – лічильна палата, кожна група – відділення, а кожен із вас є: головним інженером, інженером, майстром, виконробом, обліковцем. Кожне відділення отримає своє завдання: знайти площу та об'єм поверху.

Кожній групі лунають паралелепіпеди. Учні повинні виміряти довжину, ширину, висоту паралелепіпеда, потім знайти площу та об'єм поверху. На дошці розкреслено і партах у кожному відділенні лежитьтаблиця, у якому треба записати і порахувати всі дані.