Урок позакласного читання - Про страждання про співчуття - (Військове дитинство у повісті А
Урок познайомить із життям та творчістю А.А.Лиханова, повістю «Останні холоди», сприяє розвитку навичок аналітичного читання.
Перегляд вмісту документа «Урок позакласного читання "Про страждання про співчуття" (Військове дитинство в повісті О. Ліханова «Останні холоди»)»
Муніципальний загальноосвітній заклад основна загальноосвітня школа
с. Березник Куменського району Кіровської області
«Про страждання про співчуття
(Військове дитинство в повісті А. Ліханова «Останні холоди»)
Урок позакласного читання
вчитель української мови та літератури
Лебедєва Лариса Аркадіївна
Технологічна карта уроку
Учитель:Лебедєва Лариса Аркадіївна
Тема:Військове дитинство в повісті А. Ліханова «Останні холоди»
Місце уроку:Проводиться після вивчення творів про Велику Вітчизняну війну
Дидактична мета:створити умови для усвідомлення, осмислення
повісті А.А.Лиханова «Останні холоди»
Триєдина мета уроку
познайомитися з життям та творчістю А.А.Лиханова, повістю «Останні холоди»
розвивати навички аналітичного читання;
розвивати творчі здібності дітей.
виховувати такі моральні якості, як доброта, співчуття, повага до людей, почуття милосердя, доброти, чесності, людської гідності, гордості за своїх предків, співпереживання та поваги до дітей війни – нинішніх ветеранів.
сприятиме підвищенню мотивації до уроків літератури.
- Виховувати інтерес до літератури малої батьківщини.
Технології:ІКТ, технологія розвитку критичного мислення
Форми організації пізнавальної діяльності:фронтальна, індивідуальна, групова.
диск «Від Кремля до Рейхстагу»
Попереднє домашнє завдання:
прочитати повість Альберта Ліханова «Останні холоди»
поговорити з людьми, чиє дитинство довелося на воєнні роки, записати їхні спогади.
Оргмомент. Мотивація. Цілепокладання
2 блок. Осмислення
3 блок Рефлексія
Хід уроку
1. СТАДІЯ ВИКЛИКУ
1.1.Оголошення теми уроку, постановка цілей учнями.
1.2. Біографія письменника (з використанням презентації)
1.3. Головна тема творчості А Ліханова - ДИТИНСТВО
Які асоціації у вас виникають за слова «Дитинство?
Складаннякластера(на екрані - слайд із зображенням дитячих осіб, музика «Нехай завжди буде сонце!»)
Але дитинство самого Лиханова довелося роки Великої Вітчизняноївійни. А з цим словом, які асоціації у вас виникли?
Але війна – це не лише вибухи, битви, кров та смерть на полі бою. Не легше людям було й у тилу.
Демонстрація медіафрагменту(з 26 кадру)«Будні тилу»( диск «Від Москви до Рейхстагу»)
2.СТАДІЯ ОБМІСЛЕННЯ
2.1.Повість «Останні холоду» (1984 р.) – один із найбільш драматичних творів про військове дитинство. Розповідь у творі ведеться від імені хлопчика Колі, учня 3-го класу. Повість написана у формі роздумів хлопчика про себе, про життя, про батьків, друзів, шкільних вчителів.
Чому книга називається «Останні холоди»?(Кінець війни. Відчутно наближення перемоги, але ще дуже тривожно, страшно, важко жити.)
Що ви можете сказати про героя книги? (Герой книги спостережливий, розумний, у міру самолюбний, готовий до розуміння інших. Він рано починає усвідомлювати причини, що породжують добро і зло.)
Що ви дізналися про військове дитинство героїв?
• Хто такі «шакали»? Як до них ставилися хлопці та дівчата? («шакалами» називали дітей, які відбирали у слабших їжу в їдальні; їх зневажали, до них зовсім не відчували жалю; краще віддати горобцям недоїдений хліб або з'їсти через силу самому, ніж віддати його «шакалам»)
• Чому Коля відчував до жовтолицю такі суперечливі почуття «захоплення» та «огидності»? (Він переміг Носа, не злякався, вступив з ним у бійку, але він вкрав у дівчинки хліб, і це низько)
• Чому саме Вадька та Маша вразили Колю? (Вадько приваблювала його несхожість на інших хлопців; він дбайливо ставився до своєї молодшої сестри Маші, думаючи, перш за все, про те, як її нагодувати, і це теж його відрізняло від інших «шакалів». «Я відчував, що жовтолиць хлопець який -то зовсім інший, ніж інші знайомі мені люди. Навіть якщо порівнювати його з дорослими!»)
• Що мав на увазі Коля, говорячи про те, що Вадька «притягував його як магніт»? (Коля відчував, що Вадька інший, йому хотілося ближче з ним познайомитися, а взагалі, за твердженням Ліханова, «маленькі люди взагалі, багато не знаючи, вміють відчувати. Вміють відчувати. Ось, може, і в мені було таке відчуття»)
• Навіщо брат із сестрою у листах до мами писали неправду? (вони не хотіли її засмучувати, тому що вона була дуже хвора)
• Як ви вважаєте, чому Вадим не звернувся до дорослих за допомогою, коли з сестрою вони залишилися без карток і грошей? (Вадьковважав, що він досить дорослий, щоб упоратися з проблемою самостійно)
• Які риси характеру відрізняють Вадима та Машу? (Незважаючи на свій вік, вони рано подорослішали, стали самостійними, Вадька відчуває відповідальність за молодшу сестру).
• Чому Коля після відвідин госпіталю, в якому лежала мама Марії та Вадима, відчув себе іншою людиною? (Поступово дізнаючись життя своїх нових друзів, йому відкривається інше життя, про яке він навіть і не здогадувався, він подорослішав: «зовні все залишалося таким же, напевно. Але в душі моїй багато чого сталося за якісь десять хвилин»)
• Чому Коля вважав, що маленька Марія та її брат навчали його, і ці знання були «з неписаних підручників». (Коля ріс у благополучній сім'ї, мама і бабуся дбали про нього, оберігали від негараздів: «Я був зеленим сопляком у порівнянні навіть з Машкою. Вадим і навіть маленька Машка знали гіркого набагато більше, ніж я». Марію та Вадима життя навчило справлятися з труднощами)
2.2.Учні знайомлять із записаними ними спогадами ветеранів про їхнє військове дитинство.
Що ви зрозуміли з фільму, спогадів, книги? З сьогоднішнього уроку?
IV. Висновок
На закінчення мені хотілося б вам навести слова Альберта Ліханова: «Про війну пишуть для того, щоб не забували її нові люди. А ще для того, щоб ці нові люди, спотикаючись про тягар своїх власних днів, знали: вони не перші, хтось жив до них на цьому світі. А тому варто подивитися в минуле, коли не знаєш, як іти в майбутнє. У повісті «Останні холоди» немає бойових епізодів. І в той же час герої дуже борються, тому що їх ворог не в касці і з автоматом, він частіше безлик, як безликим буває голод. І незримий, як буває незримою смерть, що наближається. Дітямтієї війни чимало дісталося гірких уроків. Слова співчуття, співчуття, співпереживання як виховують людей, а й роблять людей їх мудріше. Дети війни дорослішали раніше дітлахів інших, нових поколінь. Свій власний і чужий біль хіба що розорювала крила наших зовсім не маленьких душ і готувала до дорослого життя. Все це повною мірою стосується і дітей нинішніх».
Д.З. Написати міні-твір «Про що мене змусила задуматися повість «Останні холоди?»