Імовірність випадкової події
Урок № 61
Тема. Імовірність випадкової події. Коло, коло. Стовпчасті та кругові діаграми
Ціль: підготовка до тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: систематизація знань, умінь та навичок.
І. Перевірка домашнього завдання
1. У класі навчається 14дівчаток 16 хлопців. Побудуйте кругову та стовпчасту (один учень - 2 мм) діаграми.
2. На морській спортивній базі серед іншого обладнання було 30 шлюпок (ш), 21 байдарка (б) та 15 яхт (я). За допомогою вимірювань встановіть, яка зі стовпчастих діаграм відповідає цій умові:



2. Зі 120 вантажівок автопарку 40 автомобілів КАМАЗ (К); 60 - ЗІЛ (С), решта автомобілів ГАЗ (Г). Виконавши необхідні обчислення та вимірювання, з'ясуйте, яка із зазначених стовпчастих діаграм відповідає умові.



II. Систематизація знань
@ Як завжди на уроці, що передує тематичній контрольній роботі, треба повторити, систематизувати і, можливо, скоригувати деякі моменти у знаннях, вміннях учнів по темах, які виносяться на тематичний облік (нагадаємо, що це такі теми: «Вірогідність випадкової події», « Коло, довжина кола», «Коло. Площа кола», «Кругові та стовпчасті діаграми»). Тому зазвичай повторюємо матеріал блоками. І, що найважливіше, намагаємось залучити до роботи всіх учнів.
Блок 1. «Вірогідність випадкових подій»
1. Які з подій випадкові, достовірні, неможливі? а) Завтра піде дощ.
б) Середа передує четвергу.
в) Збірна команда України з футболу стане чемпіоном світу у 2008 році.
2. Порівняйте шанси наступних подій. Зобразіть результат графічно. «Монетупідкидають тричі»:
а) вішало три герби;
б) випало два герби;
в) випав один герб;
г) герб випав принаймні один раз.
3. На тарілці лежить 5 пирогів з м'ясом, 3 пироги з повидлом та 2 пироги з капустою. Який пиріг найімовірніше взяти навмання: з м'ясом чи з повидлом?
Блок 2. «Коло. Коло»
1. Дане коло радіуса 2,5 см. Обчисліть:
а) довжину кола, що обмежує це коло;
б) площу кола;
в) площа сектора, що вимірюється кутом 60°.
2. Довжина півкола дорівнює 6л см. Чому дорівнює площа кола, обмежена цим колом?
3. Площа арени цирку дорівнює 144 л см2. Чому дорівнює довжина огорожі?
Блок 3. «Кругові та стовпчасті діаграми»
1. З 45 хвилин уроку 5 хвилин учні перевіряли домашнє завдання; 20% уроку слухали пояснення вчителя; - уроки вирішували вправи біля дошки, інші уроку працювали самостійно. Побудуйте: а) круговий; б) стовпчасті діаграми (1 хв – 2 мм).
III. Підсумки уроку
Залежно від цього, яку форму роботи під час уроці обрав для учнів вчитель, цей етап може також набувати різні форми. Наприклад, якщо форма роботи напівсамостійна («сильні» учні працюють індивідуально, а решта учнів виконує завдання самостійно, але з попереднім обговоренням; потім один із учнів йде до дошки та одночасно з рештою учнів виконує завдання біля дошки, а ті з учнів, хто встигне виконати завдання раніше - це може бути 5, наприклад, перших учнів - отримують певну позначку в зошиті, після чого відкриваємо дошку і перевіряємо рішення і відповіді; потім таке наступне завдання); тоді підбиття підсумків є самооцінюванням активної роботи учнів - за позначками у зошиті.
IV. Домашнє завдання
Завдання 1. Довжина кола дорівнює 94,2 см. Знайдіть радіус кола.

Завдання 2. Знайдіть площу кола, діаметр якого дорівнює 2,4 см.
Завдання 3. Знайдіть площу заштрихованої фігури (див. рис), якщо сторона квадрата дорівнює 0,6 см.
Практична робота. Побудуйте кругову та стовпчасті діаграми розподілу площі вашої квартири: кімната, коридор, ванна кімната, кухня.
Тема. Імовірність випадкової події. Коло. Коло. Діаграми
Мета: перевірити рівень засвоєння знань, умінь та навичок.
Тип уроку: перевірка та корекція знань, умінь та навичок.
I. Організаційний момент
II. Умова тематичної контрольної роботи
1. З ящика, що містить 2 чорні і 3 білі кульки, навмання витягають одну кулю. Яка ймовірність того, що кулька біла?
2. Діаметр земної кулі 12640 км. Знайдіть довжину екватора (число π округліть до десятих).
3. Довжина кола дорівнює 8π див. Знайдіть площу кола, обмеженого цим колом (число я округліть до сотих).
4. У овочесховищі 70% ємності зайнято картоплею - капустою, інші - морквою. Побудуйте: а) круговий; б) стовпчастої діаграми.
5. Радіус кола дорівнює 6 см. Знайдіть площу сектора, що вимірюється кутом 90°.
6. Підкидають 2 гральні кубики. Яка ймовірність того, що сума балів, що випаде, дорівнюватиме 6?
7. Обчисліть площу заштрихованої фігури, якщо сторони прямокутника 2 см та 6 см? (Кількість я округліть до сотих).
1. З ящика, що містить 5 червоних і 6 зелених куль, навмання виймають одну кулю. Якою є ймовірність того, що вона зелена?
2. Баобаб, що росте в Африці, має в обхваті 26,04 м. Радіус його поперечного перерізу (число я візьміть з точністю до десятків)?
3. Діаметр коладорівнює 30 см. Знайдіть площу кола, обмеженого цим колом (число я округліть до сотих).
4. учнів школи навчаються у позакласний час у музичній школі; 70% - у спортивних секціях, інші - танцювальних гуртках. Побудуйте: а) кругову; стовпчастої діаграми.
5. Радіус кола дорівнює 2 см. Знайдіть площу сектора, якщо він вимірюється кутом 45° (число π округліть до сотих).
6. Двічі підкидають гральні кістки. Яка ймовірність того, що сума, яка випаде, дорівнює 5?
7. Обчисліть площу заштрихованої фігури, якщо сторони прямокутника 4 см і 5 см (число округліть до сотих).

III. Рішення та відповіді
1. Г = .
3. 16 n см2 = 50,24 см2.
4. (Див. рис.) а) 1 - картопля, 252 °; 2 - капуста, 90 °; 3 - морква, 18 °; б) 1 – картопля, 7 см; 2 – капуста, 2,5 см; 3 – морква, 5 мм.
5. 9 n (см2) ≈ 28,26 (см2).
6. Г = = .
6 = 1 + 5 = 2 + 4 = 3 + 3 = 4 + 2 = 5 + 1 – 5 комбінацій;
m = 5, а = 6 · 6 = 36. Відповідь. .

1. Г = .
4. (Див. рис.) а) 1 - музична школа, 72 °; 2 - спортивні секції, 252 °; 3 - танцювальні гуртки, 36 °; б) 1 – музична школа, 2 см; 2 – спортивні секції, 7 см; 3 – танцювальні гуртки, 1 см.
6. 1) 5 = 1 + 4 = 2 + 3 = 3 + 2 = 4 + 1 - 4 варіанти, т = 4;
2) 6 · 6 = 36, n = 4;
3) Г = = = . Відповідь. .