Урок у 5-му класі - Одяг говорить про людину
Розділи: МХК та ІЗО
Мета уроку:
- познайомити учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом Стародавнього Китаю;
- показати тісний зв'язок східного мистецтва з навколишньою природою та міфологією;
- показати відмінності у одязі різних станів Китаю;
- розвивати творчу фантазію учнів;
- виховувати в учнів інтерес до світового мистецтва, толерантність.
Матеріали для уроку : підручник Н.А. Горяєвої «Декоративно-ужиткове мистецтво в житті людини. 5 клас», репродукції картин китайських художників, фотографії та малюнки із зображенням будівель, предметів побуту, одягу Китаю; роздаткові матеріали (додаток 3), навчальні таблиці, дитячі малюнки; ножиці, клей, фарби, тонкі пензлі, фломастери, гелеві ручки.
Хід уроку
I.Організаційно-психологічний момент (перевірка готовності до уроку, підрахунок кількості присутніх).
II. Вступна розмова та актуалізація знань учнів.
Вчитель: Природа, що оточує людину, звичаї та релігія тісно взаємопов'язані і відбиваються у світогляді народів. Ці уявлення проявляються й у архітектурі, національному костюмі, предметах побуту.
Ми вже знаємо, як світогляд стародавніх єгиптян відбилося в їхньому декоративному мистецтві. Суть декору (прикрас) — виявляти ролі людей, їхні відносини у суспільстві, а також виявляти та підкреслювати певні спільності людей за класовою, становою та професійною ознаками.
Питання до класу: Як ви вважаєте, навіщо потрібна людині одяг?
(Відповіді учнів: одяг захищає від холоду, приховує недоліки фігури, створює образ, стиль).
Питання до класу: Які ви знаєте відмінності в одязівищих та нижчих станів суспільства? (Відповідь: у людей вищих станів – дорогі тканини та складне декоративне оздоблення одягу: вишивка, золоте шиття, прикраса коштовним камінням, у нижчого стану – прості, грубі тканини та простота декору або повна його відсутність).
III. Організація пізнавальної діяльності.
На цьому уроці ви познайомитеся з декоративно-ужитковим мистецтвом народів Сходу, зокрема, Стародавнього Китаю. Традиційна східна культура цікава тим, що вона є не лише історією та надбанням давніх цивілізацій, але й живе й у наші дні. Народи Китаю, Японії, а також Індії дбайливо зберігають національні традиції, які органічно увійшли до їхнього сьогоднішнього життя.
А) Міфологічні уявлення.
Вчитель: Декоративно-прикладне мистецтво Китаю, як і мистецтво інших народів, тісно пов'язані з міфологічними уявленнями, які йдуть у давнину.
Учень (міф про походження світу): «Згідно з китайським міфом спочатку світ складався з численних найдрібніших частинок, в якийсь момент легкі світлі частинки піднялися вгору, а важкі, темні впали вниз. Зі світлих частинок, що отримали назву ян, утворилося небо, з темних (інь) - земля. Взаємозв'язок ян та інь породив у природі тепло і холод, світло і пітьму, добро і зло. Існування ян та інь є необхідною умовою життя, їх співіснування та чергування неминуче, як чергування літа та зими, дня та ночі».
Вчитель: Графічно ці космічні сили зображувалися як дві невіддільні половини - біла (ян) і чорна (інь), вигнуті таким чином, що здається, ніби одна готова перейти до іншої (1). Біла точка на чорній половині та чорна точка на білій половині уособлюють неминуче взаємопроникнення протиборчих сил.
Додаткова інформація (для розвинених класів). Союзом ян та інь було породжено п'ять першоелементів (п'ять стихій): земля, вода, вогонь, дерево, метал, - від яких і походить все у всесвіті. Взаємодія п'яти першоелементів визначила різноманітність явищ та предметів природи: п'ять станів погоди (дощ, холод, спека, вітер, ясна погода), п'ять кольорів (жовтий, білий, червоний, синій, чорний). Жовтий – колір стиглих плодів символізує землю, що віддає людям свої багатства. Червоний – колір вогню, народженого блискавкою, та символ спілки неба та землі.
Вважали, що сонце та інші небесні світила мають дух. Сонце-дух щодня здійснює подорож небесним склепінням зі сходу на захід на вогняній колісниці, яку везуть шість безрогих драконів чи-лун.
За східними міфологічними уявленнями, існує чотири священні істоти: дракон – символ весни та сходу, тигр – символ осені та заходу, фенікс – символ літа та півдня та черепаха – символ зими та півночі.
Б) Дракон вважався повелителем водної стихії. Зображення драконів досі можна побачити і в храмах, і в палацах, і в будинках. Образами драконів прикрашені вази, піали та багато інших предметів декоративно-ужиткового мистецтва.
З легендою про зцілення царя драконів і владики вод - так вана - пов'язаний знаменитий танець дракона (2), що виконується в Китаї щороку. Під час цього свята люди, одягнені в національні костюми, урочисто проносять головними вулицями міста чи села майстерно зробленого дракона.

Дракон, що став символом китайської нації, був, як правило, істотою доброю, милостивою до людей. За це китайці віддавали йому високу шану. Збереглася велика кількість зображень різних драконів. Один із варіантів представляє драконаз тілом змії, вкрите лускою, кролячими очима, коров'ячими (або заячими вухами), на морді у нього довгі вуса, а чотири лапи тигра мають орлині пазурі. Дракона було прийнято зображати перлину, що заковтує або виплескує, - символ його сили і могутності (3-4).
В) Звичаї (додатково для розвинених класів).
У найбільшій кімнаті біля північної стіни на низький стіл ставили вазу з гілками сосни або бамбука (символами довголіття та високої моральної чистоти), вишні або сливи (символами початку весни), а також страви з печивом квадратної форми (символом землі) або піалу з зернами пшениці (символ благополуччя).
Для вигнання злих духів усю ніч палили феєрверки, підривали хлопавки.
У Китаї здавна любили квіти персикового дерева, які втілювали весну і своєю свіжістю нагадували обличчя красуні. Пейзаж з квітучими деревами або пагодами можна побачити зображеними на сувоях, віялах, чашках зеленого чаю (5-6).
Г) Національний костюм. Головний убір. Зачіска.
Національний одяг китайців був багатошаровим. Чоловіки та жінки носили довгі халати, що приховують форму тіла. Довгі широкі рукави нагадували мішки. Згодом урядовими указами були регламентовані фактура тканин, колір одягу імператора та його почту, чиновників та іншого населення: золотий та жовтий – колір для імператора (7), білий та червоний – для воїнів, блакитний – для молодих воїнів, коричневий – для сановників ( див. малюнки в підручнику (стор. 108-109).
Ідеали краси з часом змінювалися, але почуття гармонії у китайців було розвинене завжди.
Чоловіки носили зачіски з довгого волосся, покладеного в пучки на темряві; над чолом, на скронях і потилиці волосся пригладжувалося, а вузол закріплювався шпилькою. Однечас був введений звичай голити передню частину голови, а волосся на потилиці заплітати в косу. Щоб коса була довшою, в кінці волосся вплітали шовкові шнури. Коса у хлопчиків символізувала зв'язок із сім'єю.
Китайські імператори вважалися синами небесного дракона. Упродовж століть саме дракон був символом імператорського будинку. Трон імператора – трон дракона; обличчя імператора - обличчя дракона. Серед багатьох титулів імператора найпочеснішим був «живий дракон». Дракон красувався на державному гербі. Коли треба було сповістити про смерть імператора, казали, що він полетів на небо верхи на драконі. Тому серед зображень дванадцяти символів Праведного Шляху на халаті імператора одним із головних був дракон. Зображення сонячного диска поміщалося праве плече імператорського халата, а місячного — на ліве. На сонячному диску, як правило, був вишитий триногий (непарне, «чоловіче» число) півень, а на місячному — заєць про чотири лапи (парне, «жіноче» число), що товкне в ступі порошок безсмертя (7).
Китаянки мали володіти витонченими манерами. Почесні дами вміли грати на лютні, співати, грати в шахи, писати вірші, майстерно вишивати, володіти каліграфією (8). Прекрасним вважалося кругле обличчя, яке поети порівнювали з блідим місяцем. Маленькі ступні та кисті рук були ознакою аристократизму, тому ступні дівчаток із знатних сімей щільно бинтували, на них одягали спеціальні колодки, що зупиняють зростання.
Жіночі зачіски складніші за чоловічі, в їх основі пучок. Часто у зачісці робили кілька проділів, симетричних валиків, петель. Зачіски могли носити з негустою чубчиком, що доходила до середини чола. Волосся та головні убори прикрашалися квітами, гілками, листям, вони підтримувалися шовковими шнурами та шпильками. Китаянки сильно білилиобличчя, рум'янилися та підфарбовували брови (див. рис. у підручнику на стор.111).
Китай вважається батьківщиною шовку, з шовкових тканин шили одяг для вищих верств суспільства, виготовляли ширми, писали пейзажі. Побутовий одяг простолюдинів значно відрізнявся від парадного костюма знаті (див. рис. у підручнику на стор.112-113).
Будь-який костюм вимагав особливої уваги до деталей: поясам, віялам, парасолькам. Пояси, як правило, прикрашалися майстерною вишивкою (див. рис. у підручнику на стор.111). Віяла виготовлялися з паперу, що кріпився на бамбуковий каркас. На віялі зображували краєвид, гілки, траву чи бамбук (6). На завершений розпис художники ставили свій друк червоного кольору (9).




IV. Практична робота учнів: прикраса китайського одягу (шаблонів) декоративними елементами (робота за групами).
Ця практична робота може виконуватися на тонованому папері кольоровими ручками, аквареллю, гуашшю або фломастерами. Для прикраси халата можна користуватися ручками бронзового та срібного кольору. На аркуші формату А2 вчитель заздалегідь виконує та вирізує фігури ляльок – «китайського імператора» та «придворної китайської дами» (див. Додаток 1, фото 1), одяг для яких діти мають прикрасити.
Завдання з груп:
I група (сильні учні) – виконати декоративні орнаменти (геометричні чи рослинні) для деталей китайського жіночого костюма: коміра, низу рукавів та низу халату (10). Лекала деталей перебувають у конвертах на партах (див. додаток 2). У групі може бути 3-4 особи: одна виконує орнамент для коміра, інший – для рукавів, третій – для низу верхнього халата, четвертий – для нижнього. Важливо домовитися про колірну гамму та елементи візерунка,щоб орнаменти гармонували один з одним.
Послідовність виконання орнаментів для прикраси жіночого китайського костюма.
- Обвести контури лекал деталей костюма на альбомному аркуші (див. Додаток 1).
- Затонувати ці форми. (Домовтеся один з одним про колірну гамму, щоб орнаменти гармонували один з одним).
- Тонкими пензликами гуашшю (фломастери або гелевими ручками) виконати орнамент. Можна використовувати попередній малюнок олівцем. (Бажано домовитися про однакові елементи орнаменту для коміра, рукавів та низу верхнього халата, щоб у результаті не вийшло дисгармонії).
II група – прикрасити халат китайського імператора зображенням дракона, скориставшись Інструкцією 1 (див. Додаток 4). Застосовано розробку вчителем образотворчого мистецтва московської школи № 498 О.Ю. Пшеничні.
ІІІ група – виконати декоративний малюнок для віяла або ліхтарика у вигляді квітучої гілки сакури (вишні) (Інструкція 2). Ліхтарик шаблон - в конверті. Малюнок для віяла виконується на ½ альбомного листа (див. Додаток 5), потім складається гармошкою.
V. Підбиття підсумків (виставка творчих робіт).
Найкращі роботи прикрашають жіночий та чоловічий китайський костюм. Малюнки драконів вирізаються і злегка наклеюються в ділянці грудей і на поділ чоловічого халата, орнаменти для жіночого халата також вирізаються і наклеюються на жіночий костюм (див. Додаток 1): фото 2 – робота 5 «А» кл., фото 3 – робота 5 « Б» кл., фото 4 – робота 5 «В» кл. (Див. фото 11).
Інші роботи йдуть на загальну виставку: фото 5 (див. Додаток 1).

Використана література до уроку