Урок української мови на тему - Робота словосполучення
МЕТА: виявити три типи роботи залежного слова у словосполученні;
ЗАВДАННЯ:
- систематизувати спосіб знаходження незалежного та залежного членів у поєднанні та встановлення граматичних зв'язків;
- виявити роботу кожного члена цього словосполучення;
- розвивати вміння зіставляти, аналізувати, логічно мислити;
- розвивати орфографічну пильність, комунікативні навички;
- виховувати позитивну мотивацію.
ТИП УРОКУ: Урок вирішення навчально-практичних завдань.
I. Організаційний момент
Здрастуйте хлопці, сідайте. Урок української мови. Яка зараз пора року?
Подивіться у вікно та скажіть, яка на вулиці погода?
А тепер подивіться на хмари.
Яка з них вам найбільше подобається?



Я рада, що у більшості з вас гарний настрій. Сподіваюся, що до кінця уроку гарний настрій буде у всіх.
Граматика – країна відчинила двері Пора, друзі, урок нам починати Можливо, хтось здивується, не повірить – Сьогодні знання ми отримуватимемо
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Над чим ми працюємо? (Над словосполученням)
А що таке словосполучення? (синтаксична одиниця)
Наведіть приклади синтаксичних одиниць (число, класна робота)
А що ви ще знаєте про синтаксичні одиниці? (синтаксична одиниця має три типи граматичних зв'язків)
Які? (підрядна, сочинительна, взаємна)
Про який граматичний зв'язок йдеться: граматично не залежать один від одного, але виконують однакову роботу і найчастіше з'єднані спілками.
А яку називаютьпідпорядковою? Взаємною?
Добре, якщо ми це вміємо робити, виконаємо таке завдання:
1 завдання (індивідуальна робота). Я пропоную синтаксичну одиницю, а ви визначите тип граматичного зв'язку:
Морозний день, з Петею та Колею, хлопці катаються, катаються на ковзанах, холодний та сніжний, гілки у снігу, червоний від морозу.
Чи можу я стверджувати, що ви визначали типи граматичного зв'язку у словосполученнях?
Чому? Який зв'язок у словосполучень? (підрядна)
А що ще нам відомо про словосполучення?
Як ви вважаєте, чи ми вміємо їх визначати?
А вам хочеться переконатися у правильності складеної схеми?
ІІІ. Відпрацювання здобутих знань
2 завдання (робота у парах). Складіть зі слів словосполучення та запишіть.
Вкажіть незалежні та залежні члени
| лісового | діти | розповідає |
| втекти | поляна | гора |
(Перші три пари біля дошки)
Ви згодні з ними? (обговорення)
А хто зміг утворити інші словосполучення?
Що допомогло нам утворити словосполучення?
Якими мали бути наші дії, щоб правильно виконати це завдання?

(Незалежне слово – називає предмет, ознаку та дію)
(Залежне слово – уточнює)
Оцініть себе, наскільки добре ви змогли використати ці знання
IV. Постановка навчальної задачі.
Хлопці, а що допомагає нам встановити підрядний зв'язок та знайти залежне слово? (Питання)
Чудово, а чи ви вмієте ними користуватися?
Вчора на прогулянці були наші друзі Альоша, Маша та Петя. Їм потрібно було написати твір на тему “Зима”.
Ось що написав Петя:
Зима. Подув вітер. Випав сніг. І настала зима. Петя вийшов.
Вам подобається цей твір? (Ні)
Як ви вважаєте, Петя засвоїв знання про словосполучення? Звідки видно?
А ви хотіли б допомогти Петі?
Як ви вважаєте, ваших знань буде достатньо, щоб допомогти Пете?
Що допоможе нам скласти цікавіший твір?
А що для цього потрібне?
Добре! Я пропоную вам Петін текст та питання, які нам допоможуть.
3 завдання: (робота у групах) Складіть оповідання, використовуючи питання.
Виділіть словосполучення, визначте залежне слово.
| 1 група | 2 група | 3 група |
| З чим? | Де? | Який? |
| На що? | Коли? | Яка? |
| Для кого? | Як? | Яке? |
| З ким? | Куди? | Чий? |
(Подання на дошку)
Подобаються вони вам? Цікаві? Нам усе зрозуміло?
А що допомогло зробити висловлювання цікавішими?
А чому тексти виявилися різними? (різні групи питань)
Які? (Непрямі питання відмінків, смислові питання, питання прикметників)
А навіщо нам стали потрібні залежні слова?
(Доповнюють предмет та дію)
(Вказують на місце та час)
(Позначають ознаку предмета)
Що ж виходить, залежні слова виконують різну роботу.
Скільки таких робіт? (3)
Давайте назвемо ці роботи.
А в українській мові ці поняття називають ось так:визначення,доповнення, обставина. Це наукові поняття, ми маємо розмовляти науковою мовою. Аджеукраїнська мова – це наука.
А як на листі нам їх розрізнити? (Пропозиції дітей)
Висновок: доповнення підкреслюємо пунктиром, визначення хвилястою лінією, обставина пунктир з точкою.
Давайте доповнимо Петіно твір нашими залежними словами.
Який же текст, на ваш погляд, цікавіший?
Що допомогло нам зробити його таким?
V. Закріплення.
А зараз я пропоную закріпити отримані знання, виконавши вправу у підручнику. Після виконання робимо взаємоперевірку та оцінюємо себе та сусіда.
Підручник стор. 83, упр.209.
VI. Домашнє завдання
Спиши текст. З третього висловлювання випиши словосполучення. Визнач, яку роботу у кожному словосполученні виконує залежне слово.
Спиши текст. Випиши з тексту словосполучення: спочатку ті, у яких уточнюється назва дії, а потім ті, у яких уточнюється назва предмета.

Неподалік лісової галявини ріс старий дуб. Якось, підходячи до дуба, ми почули дивні звуки. З густого листя долинав писк іволги. За хвилину ми були біля дуба. На гілці сидів кіт і репетував. Він знайшов гніздо і вирішив поласувати пташенятами. Ми прогнали хижака.
VII. ОЦІНЮВАННЯ.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
Як ви вважаєте, чи продуктивним був наш урок?
Чи всі ми знаємо про словосполучення?
Подивіться на нашу хмару, вона посміхається. Воно радіє за вас.
Якщо тільки розсміятися, то настануть чудеса. Від усмішок проясняться І очі, і небеса. Ну, діти, веселіше, Усміхніться швидше Щоб стало в нашому класі І світліше і тепліше.