Урок української мови на тему «Твори з картини І
Цілі уроку:розвивати вміння складати зв'язковий текст, розвивати усне і письмове мовлення, монологічну та діалогічну мову, вчити складати план і встановлювати послідовність дій, розвивати орфографічну пильність, вміння вживати в мові речення з однорідними членами, виховувати інтерес до мистецтва, творчості художника.
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація знань.
– Сьогодні у нас урок творчості. Кожен може стати справжнім письменником, для цього треба налаштуватися, слухати, запам'ятовувати та брати участь у розмові. (Cлайд 1. Презентація)
Несу я врожаї, Поля знову засіваю, Птахів на південь відправляю, Дерева роздягаю, Але не торкаюся сосен та ялинок. Я -. осінь.
- Розкажіть, якою ви уявляєте Осінь?
- Що ви знаєте про цю пору року?
У словнику синонімів: "Осінь - чорнотроп, бабине літо, сезон"
У тлумачному словнику Єфремової: "Назва пори року, що змінює літо і що передує зимі".
- Як представлено осінь у віршах українських письменників? (Відповіді учнів)
Осінь у віршах задумлива і сумна, лірічна та загадкова. Вірші про осінь у творчості українських поетів тихо передають настрій втомленої природи. Це вірші опадаючого листя, ніжних сонячних днів бабиного літа, вірші осіннього дощу в небо пізньої осені, що затягується похмурим серпанком.
Осінь у віршах українських поетів найвитонченіша, ніжніша і водночас, повна мудрості пора. Сум і туга, радість і розчарування, самотність і любов, все переплітається в осінньому, повному меланхолії та чарівності, настрої. Наївні та сповнені душею, зворушливі та добрі слова,рядки та рими у віршах про осінь, підкреслюють усю красу української природи та чуттєву глибину української поезії.
“Є в осені первісної. ” Є в осені первісної Коротка, але чудова пора. Весь день стоїть як кришталевий, І променисті вечори. Де бадьорий серп гуляв і падав колос, Тепер уже пусто все — простір скрізь, Лише павутиння тонке волосся Блищить на пустому борозні. Пусте повітря, птахів не чути більше, Але далеко ще до перших зимових бур. І ллється чиста і тепла блакить На відпочиваюче поле.
"Жовтень вже настав" Жовтень уже настав — вже гай обтрушує Останні листи з голих своїх гілок; Дихнув осінній холод — дорога промерзає. Журча ще біжить за млин струмок, Але став уже застиг; сусід мій поспішає У від'їжджі поля з полюванням своїм, І страждають озимі від шаленої забави, І будить гавкіт собак заснули діброви.
"Славна осінь" Славна осінь! Здоровий, ядрений Повітря втомлені сили бадьорить; Лід незміцнілий на річці холодець Немов як цукор, що тане, лежить; Біля лісу, як у м'якому ліжку, Виспатися можна – спокій та простір! Листя поблякнути ще не встигли, Жовті та свіжі лежать, як килим. Славна осінь! Морозні ночі, Ясні, тихі дні. Немає неподобства у природі! І кочі, І мохові болота, і пні Все добре під сяйвом місячним, Усюди рідну Русь впізнаю. Швидко лікую я рейками чавунними, Думаю свою думу.
"Перед дощем" Тужливий вітер жене Стаю хмар на край небес. Ялина надломлена стогне, Глухо шепоче темний ліс. На струмок, рябий і строкатий, За листком летить листок, І струменем, сухий та гострий; Набігає холодок. Напівтемрява на все лягає, Налетівши з усіх боків, З криком у повітрі кружляє Зграя галок і ворон.
Настала осінь; негоди Мчать у хмарах від морів; Похмуріє обличчя природи, Не веселий вигляд голих полів; Ліси одяглися синьою темрявою, Туман гуляє над землею І затьмарює світло очей. Все вмирає, охололо; Простір дали почорніли; Нахмурив брови білий день; Дощі беззмінні полилися; До людей у сусідки оселилися Туга і сон, нудьга і лінощі. Так точно немочі старця нудна; Так само для мене Завжди водяна та докучна Дурна порожня балаканина. (Слайди 3-4)
Прислів'я про осінь
Восени птахи летять низько - до холодної, високо теплої зими.
Осінь накаже, а весна своє скаже.
Якщо листопад пройде незабаром, слід очікувати суворої зими.
Поява комарів пізньої осені – до м'якої зими.
Осінь хвалька, а весна справедлива.
Осінь - запас, зима - підбериха.
- Що дізналися про осінь?
Осінь у Словнику епітетів:
Багряна, безлистяна, відрена, вітряна, волога, гнила, брудна, дощова, дощова, жовта, золота (устар.), золота, золотиста, міцна, крута, малохмарна, мозкова (простореч.), мокра, морозна, ошатна, ненарядна хмарна, полум'яна, погожа (розг.), прозора, вогка (розг.), пишна, північна, сіра, сльота, студена, суха, сира, темна, тепла, туманна, холодна, кришталева, царствена, кольорова, кольорова, червона, ядрена (простореч), бурштинова, яскрава, ясна.
І. Левітан був дуже талановитий, але бідний, був виключений із училища за несплату. Але товариші-студенти зібрали гроші та заплатили за навчання Ісаака Левітана в училищі.
Весною 1894 р художник приїжджає доТверську губернію. Тут було написано картини “Весна. Останній сніг”, “Березень”, “Золота осінь”. У 1898 р. Ісаак Левітан удостоюється звання академіка пейзажного живопису. Художником написано близько тисячі картин, етюдів, малюнків, ескізів.
4. Розмова за картиною.
- Сьогодні ми розглядаємо репродукцію та напишемо твір за картиною "Золота осінь". (Слайд 8)
- Відкрийте підручник. Знайдіть у картинній галереї репродукцію картини "Золота осінь".
- Яка пора року? Що на це свідчить?
- Як виглядають берізки на передньому плані і вдалині?
- Які кольори використав митець? Чому осінь золота?
– Як виглядає небо? Хмари? Річка? Що відбивається у річці? Як змінилася трава із приходом осені?
5. Упорядкування плану.
I. Художник І.І. Левітан та її картина “Золота осінь”.
ІІ. Осінній день. (Опис дерев, неба, річки)