Урок української мови у 3-му класі - Фразеологізми – стійкі вирази мови

Цілі:

  • показати багатство української мови на прикладі фразеологічних зворотів;
  • формувати поняття “стійкі мовні звороти”;
  • розвивати інтерес до української мови, слова;
  • формувати мовні, пізнавальні, творчі та комунікативні компетенції учнів;
  • продовжити роботу над створенням позитивної мотивації вчення та сприятливого емоційного середовища.
  • I. Організаційний момент. 1 хв.

    ІІ. Хвилина чистописання. 2 хв.

    ІІІ. Робота з темою уроку. 27 хв.

    1. Вступ до теми. 2 хв.
    2. Робота з текстом. 5 хв.
    3. Запис речення, робота над ним. 2 хв.
    4. Запис фразеологізмів. Розбір іменників за складом. 3 хв.
    5. Відгадування фразеологізмів з ілюстрацій. 2 хв.
    6. Відпочивальна пауза "Фразеологічний звіринець". 2 хв.
    7. Стійкі обороти у віршах. 2 хв.
    8. Із історії появи фразеологізмів. 4 хв.
    9. Фразеологізми у анаграмах. 5 хв.

    IV. Підсумок уроку. Складання синквейну. 8 хв.

    V. Домашнє завдання. 2 хв.

    I. Організаційний момент.

    Дзвенить дзвінок. Урок розпочати час. Бажаємо ми один одному Ні пуху ні пера!

    ІІ. Хвилина чистописання.

    "І ми збережемо тебе, українська мова, велике українське слово!" (А.Ахматова)

    Як ви розумієте ці слова?

    ІІІ. Робота з темою уроку.

    1. Вступ у тему.

    Щоб дізнатися про тему нашого уроку, розгадайте слово-анаграму:

    Порахуйте кількість складів у слові. (6 складів)

    Запишіть тему у зошиті.

    Що таке фразеологізм? (Обіг мови)

    Наведіть приклади фразеологічнихоборотів.

    Діти наводять свої приклади.

    А як ви вважаєте, чому у підручнику української мови за 3 клас часто зустрічаються ці стійкі вирази? (Щоб збагатити наші знання, краще познайомитися з нашою історією, показати нерозривний зв'язок мови з історією українського народу)

    Уявімо, що в нашій промові не було б таких стійких оборотів. Якою була б тоді наша мова? (Бідної, невиразної)

    Чому фразеологізми називають стійкими оборотами мови?

    Варіанти відповіді дітей.

    Виконавши кілька завдань, ми перевіримо, чи ми мали рацію у своїх припущеннях.

    2. Робота з текстом (робота у парах).

    Якось запросив нас син лісник до себе. За грибами, каже, сходимо, полюємо, рибу ловитимемо. Юшку зваримо, пальчики оближеш.

    Ми, звісно, ​​зраділи, вуха розвісили, слухаємо. Мій братик так голову втратив від щастя. Як же! У лісі заночуємо, намет розіб'ємо, багаття розкладемо, з рушниці палити будемо. Потім він мені спокою не давав: “Ходімо та ходімо! Кажуть, він такий майстер рибу ловити, собаку на цій справі з'їв”. Не знаю, яких собак він їв, а ось ми потрапили на вудку. Обдурив він нас.

    Домовилися прийти у суботу надвечір. П'ять кілометрів одним духом відступили. А нашого "приятеля" вдома не було. Поїхав, кажуть до тітки на неділю.

    - Він же нас запросив рибу ловити, полювати, - розгубилися ми.

    - Ось пустомеля, - обурився дід, - весь час комусь морочить голову.

    У братика сльози в три струмки. Я, звичайно, теж не у своїй тарілці.

    - Нічого, дітлахи, - заспокоїв нас дід, - зі мною підете.

    І пішли. І рибу ловили. І багаття розвели. А юшка була – ні в казці сказати, ні пером описати. Тільки рушницю нам дідусь не дав. Маліще.

    Читання тексту вголос.

    Яким виразом з тексту ви могли б назвати розповідь? (Попалися на вудку)

    Що означає цей вираз? (Обдурилися)

    Чи можна дати таку ілюстрацію до цієї назви? (Ні)

    Чому? (Це вираз вживається в переносному значенні, тому малюнок не підійде)

    Які вислови, вжиті в переносному значенні, ви зустрілися в тексті? Поясніть їхнє значення. (Пальчики оближеш, розвісити вуха, втратити голову, собаку з'їсти, одним духом, морочити голову, плакати в три струмки, бути не у своїй тарілці, ні в казці сказати, ні пером описати.)

    Ми потрапили на вудку.

    Підкресліть головні члени, вкажіть частини промови.

    4. Запис фразеологізмів.

  • Розвісити вуха.
  • Морочити голову.
  • Не в своїй тарілці.
  • Розберіть за складом іменники у цих виразах.

    5. Відгадування стійких оборотів з ілюстрацій.

    Через годину по чайній ложці (дуже повільно).

    Крокодилові сльози (удавані).

    Робити з мухи слона (робити проблему з дрібниці).

    Ведмідь на вухо настав (немає музичного слуху).

    Замовляти зуби (відволікати від суті справи).

    На один зубок (дуже мало).

    Дивитися крізь рожеві окуляри (мати наївне уявлення про життя ).

    З Гулькін ніс (дуже мало).

    Кидатися з усіх ніг (бігти стрімголов).

    6. Відпочивальна пауза. "Фразеологічний звіринець".

    Якими назвами тварин можна доповнити такі фрази? Ви повинні назвати тварин і пантоміми або мімікою зобразити їх.

    Голодний, як … (вовк).

    Боягузливий, як … (заєць).

    Надуть, як …(індик).

    Неповоротливий, як … (ведмідь).

    Здоровий, як … (бик).

    7. Стійкі обороти у віршах.

    Мухи білі летіли, На двори, на дахи сіли. Не порахуйте білих мух, Що літають немов пух.

    За будинком, ледь пожовтіла трава, Два брати рубали дрова. Один це робив абияк, Інший - засукавши рукава.

    Жив-був гусак - великий дивак: Він задерся просто так. Але раптом гусак Потрапив у халепу - Гусак нарвався на собак.

    Діти знаходять фразеологічні звороти, пояснюють їх.

    8. З історії появи фразеологізмів.

    Історію багатьох стійких оборотів нам пояснити вже важко, вони з'явилися дуже давно. Учні дають історичну довідку до наступних стійких оборотів:абияк, засукавши рукава, потрапити в халепу.

    Виразиабиякізасукавши рукава зародилися в ті далекі часи, коли українські носили одяг з дуже довгими рукавами: у чоловіків вони досягли 95 см, а у жінок були довшими на 40 см. Спробуйте попрацювати в одязі з такими рукавами, чи вийде погано. Щоб справа сперечалися, рукави треба засукати. Народ примітив це і почав говорити про людей, які робили щось ліниво, неохоче, повільно, що вони працюють абияк. Про суперечку, вмілого працівника й тепер кажуть, що він працює, засукавши рукави, хоча рукави можуть бути такими короткими, що їх і засукувати не треба.

    Виразпотрапив в халепувиникло тоді, коли майстровий народ вив мотузки на спеціальному верстаті, званомупросак. Зазіваєшся, будеш неуважним, потрапить у верстат підлоги чи довгий рукав, не одразу виберешся. Добре, що сам живий залишишся, лише одяг зіпсуєш. Ось і тепер кажуть:потрапив в халепу– “потрапив унезручне становище”.

    9. Фразеологізми у анаграмах. (Складання фразеологізмів та пояснення їх значень у групах.)

    Щоб розгадати анаграму, потрібно почати із великої літери, яка виділена.

    біораза ан сонузарубати на носі

    ведмедь ан оху липунастведмідь на вухо наступив

    жужПрожать вагу ишупрожужжать все вуха

    сянаГть аз мядву цаймізугнатися за двома зайцями

    тятьПуся доп гаміноплутатися під ногами

    атьДерж зякі аз базумітримати язик за зубами

    IV. Підсумок уроку. Складання синквейну.

    Отже, повернемося до питання: Чому фразеологізми називають стійкими мовними зворотами?

    (Фразеологічні обороти не створюються в момент говоріння, а існують давно усталеними українською мовою)

    Наприклад:З цією роботою наш друг сів у калоші, тобто потрапив у незручне становище.

    У таких оборотах неможливо замінити одне слово іншим. Наприклад,сісти в туфель.

    Крапля в морі, але не крапля в океані

    Кіт наплакав, алене кішка.

    Фразеологічні обороти не допускають зміни порядку слів. Слова у стійких виразах тісно пов'язані між собою і розташовані один за одним у строго встановленому порядку.

    Учні становлять синквейни. Наприклад:

    Висловлює, прикрашає, доповнює.

    Мова яскрава та емоційна.

    V. Домашнє завдання (картка).