Урок української мови
Розробка уроку української мови у 8 класі
«Обставина. Види обставин».
Цілі:
В результаті заняття учні зможуть:
розширити та узагальнити відомості про обставини
познайомитися з основними видами обставин та способами їх вираження.
сформулювати цілі своєї навчальної діяльності
удосконалювати навички самоконтролю, корекції, самооцінки;
продовжити формування вміння формулювати та аргументувати власну думку, а також вміння працювати з різними джерелами інформації;
підтримати особистий пізнавальний інтерес до предмета.
Устаткування уроку: підручник, зошити, робочі листи, сигнальні картки
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Хлопці, ми вивчаємо другорядні члени речення. Ви вже знаєте, що таке доповнення, визначення познайомилися з різновидом визначення – додатком.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Дайте відповідь на запитання:
- Як підкреслюється програма, чому? (хвилястою лінією, тому що це різновид визначення)
- Який другорядний член може бути прямим та непрямим? Наведіть приклади (доповнення)
- Чи може визначення бути іменником? (може, наприклад: зошит у лінійку)
- А причетним оборотом? приклади.
2. Синтаксична розминка.
Поки клас відповідає на запитання, біля дошки один учень виконує синтаксичний аналіз пропозиції:
Над будинком розміренокачавсясріблясто -зеленийнаметтополі.(Оповідальне, неокликувальне,просте, двоскладове, поширене, не ускладнене).
- Перевірте аналіз, які у вас зауваження? У кого не так?
- Якими членами речення є слова:над будинком, розмірено? (обставинами)
III. Повідомлення теми та цілей уроку
- Самостійне формулювання теми на основі синтаксичної розминки («Обставина. Види обставин») (записується у зошит). Мета сьогоднішнього уроку – з'ясувати, які види обставин існують у мові, навчитися бачити обставини у тексті та визначати їхній вигляд.
IV. Вивчення нової теми
Згадаймо, що ми знаємо про обставину.(Складається кластер)
Молодці, наприкінці уроку ми доповнимо наш кластер новими відомостями про обставину.
Пошук нових знань.
Запишіть речення. Знайдіть обставини, наголосіть, визначте, чим вони виражені.(завдання дається на робочих аркушах, виконується у зошиті і в порожню колонку заноситься відповідь)
1.Дзвінкозозулядалекокукувала.
2. Вона змінилася до невпізнанності.
3.Він працювавне покладаючи рук.
4. Біжуть, граючи на сонці, шумні струмки.
5. Я приїхав тебе побачити.
6. Ставок місцями, як сталь, виблискував на сонці.
7. І звуки полетять,красуючись і граючи.
- Зробіть висновок, чим може бути виражена обставина? Від якого члена пропозиції заздрити обставину?(від присудка)Нові відомості запишемо в наш кластер і укладемо в квадрат.
– За своїми значеннями обставини поділяються на розряди. Назвіть розряди обставин, які вамвідомі(місця, часу, причини, способу дії та ступеня, цілі, умови, поступки).Якщо важко назвати всі види обставин, тоді звернімося до підручника на стор. 75-78 і доповнимо наш список.
V. Закріплення вивченого матеріалу
- Залишилося лише перевірити, наскільки ваші теоретичні знання підкріплені практичними знаннями та вміннями.
1. Завдання із подальшою перевіркою. Виписати з тесту всі обставини, визначити їх види за значенням. (4) (текст лунає на робочих аркушах)
Добіг ведмідьдо лісу(місце),ледь(образ дії) дихає. А тут дівчата прийшлиза грибами(мета).
Вискочив ведмідьна галявину(місце), дівчата завищали ітак>(образ дії) гримнули палицями по бідону, що ведмідь упав. Він тицьнувся мордоювсухутраву(місце) і затих. Дівчата втекли.
Ведмідь стогнав-стонал, апотім(час) з'їв якийсь гриб, віддихався, витер лапами піт і поповз на черевівсвоєлогове(місце).
2. Виконання вправи 153 у підручнику.
3. Творче завдання. Конструювання тексту.
Додати в дані пропозиції обставини (на робочих листах)
Вадим відстав від своїх товаришів ... (Обст. Причини).
Діти поспішили на річку ... (Обст. Цілі).
(Обст. Місця) ... піднімалося сонце.
(Обст. часу) ... над лісом зайнялася пожежа.
Додайте до пропозиції обставини, вживши потрібну частину мови.
1) Вранці ... (іменник з приводом, обставина місця) з'явилися орли.
2) Орли почали … (говірка, обставина образуподії) виписувати в роздольному піднебессі великі кола.
3) ... (іменник з приводом, обставина часу) вони попарно опустилися на землю.
4) ... (дієприслівник, обставина способу дії), орли вийшли на відкрите місце.
4. Внесення нових знань у кластер. Його аналіз.
VI. Контроль. Тест-п'ятихвилинка
1. Який другорядний член речення позначає, за яких обставин і як відбувається дія?
а) визначення б) доповнення в) обставина г) підлягає
2. У якому з варіантів відповіді правильно вказано обставину у реченні: «До твердих переконань слід відноситися з повагою»?
а) до переконань б) потрібно в) ставитись г) з повагою
3. Визначте вид однорідних обставин від спеки та задухи за значенням у реченні: «Від спеки і задухи донизу хилиться квіти»
а) місце б) час в) образ дії г) причина
4. Визначте вид обставининапитисяза значенням у реченні: «Ягня у спекотний день прийшло води напитися»:
а) ціль б) час в) образ дії г) причина
5. У якому реченні правильно визначено синтаксичну роль слів?
Ключ: 1-в; 2-г; 3-г; 4-а; 5-г(написаний ззаду на дошці).Взаємоперевірка(обмінятися листочками)
VII. Рефлексія. Самооцінювання.
- Згадайте, які цілі ми ставили?
- Що нового ми дізналися сьогодні на уроці? Чому навчилися?
- Хто зазнав труднощів сьогодні на уроці? З чим вони пов'язані? Над чим ще треба попрацювати?
Подивіться на записи сьогоднішнього уроку і поставте на полях знак питання поряд із тими вправами, які викликали у вас труднощі. Оцініть свій рівень та просигналізуйте менікартками
Рівні оцінювання своїх знань та вмінь:
Не все розумію, відчуваю серйозні труднощі при виконанні практичних занять (червоний колір)
У цілому нині розумію, але відчуваю окремі труднощі і під час практичних завдань. (помаранчевий колір)
Все добре розумію, не відчуваю труднощів при виконанні практичних завдань. (зелений колір)
VIII. Домашнє завдання (заздалегідь записати на дошці)
Параграф 27, стор.75-79, правило,
творче завдання: скласти зв'язковий текст, використовуючи всі види обставин.
Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа –
Радгоспна середня загальноосвітня школа