Урок українськоїмови Тире між підлеглим і присудком

Цілі:

    розвиваюча:вдосконалення навичок правильного визначення граматичної основи пропозиції, формування вміння застосовувати правило у письмовій мові;
  • навчальна:
  • поглиблення знань про правила постановки тире між підлеглим і присудком, конструювання пропозицій, в яких необхідна постановка тире.
  • яка виховує:
  • виховання дбайливого та уважного ставлення до слова, почуття дружби та товариства.

Методичні прийоми: пояснення вчителя,словникова робота,робота біля дошки, індивідуальна робота, конструювання речень, тестування.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

Друзі мої, чудовий наш союз! Він, як душа, нероздільний і вічний - Невиразний, вільний і безтурботний, Зростався він під покровом дружних муз. Куди б нас не кинула доля І щастя куди б не повело, Ті самі ми: нам цілий світ чужина; Батьківщина нам Царське Село.

Отже, ми зупинилися біля старовинної будівлі. Перед головним входом кам'яний ґанок, обнесений металевими гратами. Юним обдаруванням, що надійшли сюди, мало стати державними діячами. Справжнім генієм у тому числі був А.С. Пушкін.

Вчитель: Щоб потрапити до музею, треба придбати вхідний квиток. Плата за вхід – знання правил української мови.

Робота за картками (Додаток 1)у дошки.

Клас виконує завдання "Повторюємо теорію":

- Музичний диктант. (охарактеризувати присудки)

- Які присудки зустрілися в муз. фрагменті?

- Яких присудків ви не почули?

3. Вивчення нового матеріалу.

Отже, квитки придбано, всі впоралися - можна сміливо вирушати в музей. По старовинних сходах мипіднімаємось на третій поверх. Тут знаходяться навчальні класи, де проходили заняття.

Словникова робота. Тут ліцеїстам потрібно було втілити завіти вчителів, висловити думки словами, здійснити мрії.

СЛОВНИК:

Втілити-виразити в конкретній, реальній формі.

Виразити – Втілити, виявити у зовнішньому прояві.

Здійснити - Виконати, втілити в дійсність.

- Як ви вважаєте, виділені слова близькі за значенням?

- Як називаються слова, близькі за значенням?(запис слів у зошит)

- А нам належить поглибити наші знання про правила постановки тире між підлягаючим і присудком при нульовому зв'язуванні.(запис теми уроку)

- Згадаймо, що ми вже знаємо про тир.(Повідомлення учня)

Вчитель: Розглянемо приклади пропозицій із тире. Для цього визначте у реченнях граматичні основи та зробіть висновок.

1. Царськосільський палац – архітектурне диво свого часу.

2. П'ять п'ять - двадцять п'ять.

3. Чотирнадцять – номер кімнати Пушкіна в ліцеї.

4. Кріпити ліцейське братство - пам'ятати про ідеали Ліцею.

5. Жити "для загальної користі" – заповіт випускників Ліцею.

6. Дружба - ось неминуча і незаперечна цінність.

Вчитель: Проте в українській мові є випадки, коли пропозиція не підкоряється загальному правилу. Визначте у пропозиціях граматичні основи та зробіть висновок.

  • Розум без книги як птах без крил.
  • Людина невчена що сокира неточена.
  • Вони друзі з дитинства. Далека відстань не перешкода для дружби.

4. Закріплення нового матеріалу.

Вчитель: Ми продовжуємо нашу екскурсію та піднімаємось на четвертий поверх ліцею.

Удовгому коридорі розташовані кімнати вихованців. Тут ліцеїсти відпочивали, закріплювали навчальний матеріал, готувалися до занять.

- Спробуємо і ми закріпити нові знання про тир. Розподіліть за варіантами:

1. Поезія Пушкіна мудра.

2. Багатство здобути братерство забути.

3. Навчання світло, а неучення темрява.

4. З другом та горе не біда.

5. П'ятнадцять добрий вік!

6. Знання в юності це мудрість у старості.

7. Друзі прямі, що брати рідні.

8. Він наступник Державіна.

5. Відпрацювання ЗУН.

Вчитель: Ми продовжуємо нашу екскурсію в бібліотеці ліцею, де вихованці могли доторкнутися до творчості відомих письменників та поетів, знайти відповіді на багато питань. Я також пропоную до вашої уваги познайомитися з віршем М. Лаздана.

Я не вчений. Я — поет. Поезія - моя доля та сила. Поема, ода і сонет - ось лірики могутні світила. Світити - завдання мудреця. Зрозуміло всім, як двічі по два - чотири. Складати вірші - нести свій хрест Творця. Поет не Бог. Він - світлофор. Регулювальник - Ліра:

Вчитель: А зараз ми знаходимось у саду ліцею. Тут Пушкін із друзями милувалися природою, грали.

Перебудуйте пропозиції так, щоб між підлеглим та присудком стояло тире:(письменно з перевіркою)

1. Відмінною рисою Царськосельського ліцею була єдина форма одягу.

2. Улюбленим заняттям ліцеїстів було катання на ковзанах озером.

3. Тридцять два роки проіснував Царськосільський ліцей.

6. Підбиття підсумків: Що потрібно знати, щоб правильно вжити тире між підлеглим і присудком?

7. Домашнє завдання вибери сам:

1. Написати твір-міркування "Навіщо потрібно тире?"