Уроки 60–61 Тема НАУКОВИЙ І ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛІ МОВЛЕННЯ
Цілі:узагальнити вивчений матеріал про стиль мови, закріпити знання про зазначені стиль мови, вправляти в роботі з даними стилями мови.
I. Організаційний момент.
II. Узагальнення вивченого про стиль мови.
1. Робота з таблицею 1. (Повторення)
неофіційна обстановка
повідомлення (поговорити)
невимушеність, розпливчастість
офіційна обстановка
з повідомлення (пояснити)
точність, логічність
з повідомлення (проінструктувати)
Офіційність, точність, безпристрасність
в дію (переконати)
призивність, емоційність
в дію (зобразити)
конкретність, образність, емоційність
2. Робота з таблицею 2 (Повторення).
Опис подій у певній послідовності
Експозиція, зав'язка, розвиток дії, розв'язка
Опис ознак, предметів, явищ, тварин, людини
Починається з опису загальної ознаки або закінчується ним
Твердження чи заперечення якогось явища, факту, поняття
Тези, аргументи, що їх доводять, висновки
Науковий стиль та його різновиди, публіцистичний стиль
3. Робота за варіантами.
Підготувати невелике усне повідомлення для публічного виступу (перед класом) на теми:
1) «Друзі, прекрасний наш союз!»
2) «Я вас любив так щиро, так ніжно…»
3) "Природа в ліриці А. С. Пушкіна".
4. Колективна робота.
Визначити, які теми висловлювань належать до суспільно-політичних, а які до морально-етичних. Встановити, у чому їхня відмінність і подібність.
1) Чи будь-яка справа може бути цікавою та творчою?
2) Що таке подвиг?
3) Що означає бутиінтелігентним?
4) Що потрібно для того, щоб бути корисним суспільству?
5) У чому сенс життя?
6) Людина за своєю природою – егоїст чи альтруїст?
7) За що я люблю свій край?
8) Чи сумісні сильна воля і доброта?
- Підберіть аргументи до диспуту на тему: Що означає бути щасливим?
6. Складання плану та тез статті на наукову тему.(Необхідно, щоб текст був перед кожним учнем.)
1) Прочитати текст.
3) Скласти план та тези щодо нього.
Що таке алергія?
Сталося це у минулому столітті. Тихим літнім вечором природознавець Салтер сидів на терасі заміського будинку. Він почував себе неважливо. Якась ломота в руках та ногах. Серце б'ється, наче йому тісно. Найгірше з очима: перед ними стояв туман, просто не можна було нічого побачити. І нестерпний свербіж у віках!
- Іди погуляй, - сказав Салтер кішці, що спала в нього на колінах. - Я хочу глянути на себе в дзеркало.
Він пішов у будинок і зупинився перед великим трюмо.
- Що таке? Вони стали червоними, як у кролика-альбіноса, – промимрив учений, торкаючись очей. І раптом він заплакав. Сльози були мимовільними, безпричинними, їх не можна було втримати. Салтер стояв і плакав, не розуміючи, що діється.
Скрипнули двері: потягаючись, увійшла ангорська кішка. Він кликав їїАртемідою.
Салтер витер сльозу, підхопив Артеміду на руки, погладив її. І відразу руки вкрилися багряними пухирями, а з очей знову потоками ринули сльози. Він готовий був здерти з себе шкіру - так вона свербіла! Він задихався!
– То це через кішку я терплю такі муки! Хто б міг подумати, хто б міг подумати! – повторював Салтер, ходячи по веранді.
Виявилося, що Салтер страждав на алергію до вовнитварин, ніби висловилися тепер медики.
Уважно спостерігаючи за собою та кішкою, він зі свого нещастя зробив несподівані висновки, які пізніше полегшили страждання багатьох людей. Він описав ознаки своєї дивної хвороби та розробив для лікарів особливу шкірну пробу на алергію.
Що таке алергія? Про алергію тепер багато говорять. Усі про неї чули. Медики в алергії шукають зараз коріння зла та причини хвороб, а фізіологи розраховують знайти в ній союзника та помічника у розгадці багато чого, чого не розуміли раніше. І водночас навіть фахівці навряд чи одразу можуть дати точну та зрозумілу відповідь на питання про алергію.
В енциклопедичному словнику алергія визначається як підвищена чи збочена, ненормальна чутливість організму до будь-якої речовини. Алергени – це означає «що породжують алергію». Вони бувають різні і загадково-звичайні. В історії, що трапилася із Салтером, алергеном була вовна кішки.
Як виникає алергія?
Є у біології такий термін – первинна реактивність. Навіть віруси і бактерії мають первинну реактивність. Це властивість всього живого землі. Первинна реактивність – це здатність кожного живого організму однак реагувати на впливи зовнішнього світу: світ, холод, тепло, туман, запахи, фарби, різні речовини, на мікроби та його отрути. Словом, на все, що нас оточує. Ця здатність служить живому організму для захисту. Однак за несприятливих умов первинна реактивність може видозмінюватися, наприклад посилитися і навіть набути шкідливих для організму форм.
Так, якщо віруси висвітлити ультрафіолетовими променями, то можна розхитати їхню первинну реактивність. Тепер вони сильніше реагуватимуть на багато речовин, які раніше переносили без особливої шкоди.для себе. Ця властивість передається у спадок. І мільярди нащадків опромінених вірусів будуть поводитися так само, як і їхні «розхитані» предки, тобто виявляти підвищену і навіть болісну чутливість до будь-яких зовнішніх впливів.
Первинна реактивність – властивість глибоко індивідуальна. Основи його закладено у спадковості організму. Ці основи можуть бути сприятливими чи несприятливими для життя. І навіть брати по крові поводяться тут по-різному. Взяти морських свинок. Відбулися вони від двох різновидів диких предків: бразильських та аргентинських, «кровних братів». Але щодо первинної реактивності, то аргентинським морським свинкам далеко до бразильських. Чим сильніше розхитана первинна реактивність, тим менша жива істота захищена від зовнішніх впливів.
Вчені уважно вивчають первинну реактивність, щоб уміти керувати цією властивістю для блага людей. Цим пояснюється інтерес науки до алергії.
7. Робота в групах.
2-я група. Написатизаявупро вступ до якогось навчального закладу.
3-я група. Скласти характеристику свого друга (подруги).
4-я група. Написати автобіографію.
Домашнє завдання.Підготувати доповідь на тему «Видатні вчені-русисти, які досліджували українську мову».