Узагальнююче заняття з екології «Птахи

Ірина ТерешковаУзагальнююче заняття з екології «Птахи — наші друзі»

Мета: формувати інтерес і любов до природи, вчити помічати зміни в ній; продовжувати знайомити із творчістю українських поетів про пори року, поглибити інтерес до птахів; навчити виділяти та називати характерні особливості птахів; познайомити з перелітними та зимуючими птахами.

Попередня робота: спостереження за птахами в природі під час прогулянки в дитсадку, разом з батьками; розгляд ілюстрацій, картин із зображенням птахів у різні пори року; читання художньої литературы.

Матеріал до заняття: фотографії зимуючих та перелітних птахів, мальовничі полотна художників, музичний супровід («звуки лісу, спів птахів»), картки - завдання, матеріал для аплікації; фігурки качечок із тіста для розфарбовування; забарвлення із зображенням птахів.

Хід заняття:

Вихованець: Хлопці, ви любите приймати гостей?

Вихованець: Давайте сьогодні запросимо птахів до нас до дитячого садка.

(Діти пропонують зателефонувати)

Вихованець: Гості вже в дорозі, а ми щоб не нудьгувати розглянемо ілюстрації про природу.

(Розглядаємо ілюстрації «Пори року»)

- Які пори року ви знаєте?

Діти: Зима, весна, літо, осінь.

Вихованець: Скільки пір року?

Діти: Чотири.

Вихованець: Яка пора року зараз?

Діти: Зима.

Вихованець: Хлопці, українські поети та письменники прославляли природу у всі пори року, показуючи красу та красу природи. Давайте послухаємо кілька віршів (читають діти) і вгадаємо про яку пору року йдеться ввірші.

1. Ф. І. Тютчев «Зима» (Зима)

2. А. Плещеєв: Стали дні холоднішими. (Осінь)

3. С. Маршак: Надворі дзвенить крапель (Весна)

4. Є. Трутнєва «Літо» (Літо)

Діти називають пори року.

Вихованець: Молодці, хлопці!

Три бавовни над головою

Дві бавовни перед собою

Праву руку за спину сховаємо

І на двох ногах пострибаємо.

Вихованець: Сідаємо на стільці.

(Розвертаю ширму із фотографіями птахів).

Вихованець: Хлопці, подивіться, хто це?

Діти: Це птахи, вони летять до нас у гості.

Вихованець: Давайте подивимося і скажемо, чим схожі і чим відрізняються птахи один від одного?

Діти: Птахи літають, мають 2 лапки, 2 крила, дзьоб, хвіст, покриті пір'ям; відрізняються величиною, кольором оперення, формою хвоста.

Вихованець: Давайте пригадаємо, які птахи називаються зимуючими?

Діти: Птахи, які у нас зимують називаються – зимуючими; їм важко знаходити корм, тому нам потрібно допомагати птахам: розвішувати годівниці, насипати в них пшоно, хлібні крихти.

Вихованець: Які птахи називаються перелітними?

Діти: Птахи, що відлітають у теплі краї – перелітні.

Вихованець: Як ви думаєте, чому птахи відлітають у теплі краї?

Діти: Холодно, зникають комахи, обсипаються насіння рослин, замерзають водойми.

Вихованець: А в яку пору року ми бачимо більше птахів?

Діти: Навесні, влітку – вони співають у нас у садах, парках, скверах, лісах.

Вихованець: Сьогодні незвичайний казковий день і в гості до нас прилетять і зимуючі та перелітні птахи. Для зустрічі ми приготували велике дерево, розділене на дві частини навпіл.половина – блакитна, вся у сніжинках – зимова; інша – зелена, у листочках – весняна. Зимуючих птахів розсаджуватимемо на зимову половину дерева, перелітних на весняну. Біля дерева розташувався ставок для наших водоплавних птахів.

Пролунає стукіт у двері.

Вихованець: Давайте зустрічати наших гостей.

Ой, літали пташки,

Усі літали, всі літали

На доріжку сіли,

Як я зернятка люблю.

Вихованець: Про птахів складено багато загадок, давайте, хлопці спробуємо всі разом відгадати.

Любить зернятка клювати

З першим снігом на горобині

Він знову з'явиться.

Діти: Снігур.

Вихованець: Молодці! А що ми знаємо про цю пташку?

Діти: Снігур – кочуючий птах; влітку живе у лісі, взимку – у місті (більше їжі, харчується сніговик насінням, нирками та ягодами).

Діти згадують народну прикмету: «Якщо заспівав снігир – бути завірюсі».

Вихованець: Хлопці, на яку половину дерева посадимо птаха?

Діти: На блакитну половину, бо снігир – зимуючий птах.

Вихованець: Молодці!

І смужка шалика.

Діти: Синиця.

Вихованець: Молодці хлопці, правильно. Хто може розповісти про неї?

Діти: Синиця - невелика співоча пташка, харчується насінням соняшника, гарбуза, зерна гречки і любить несолоне сало.

Діти: Народна прикмета каже: «Якщо синочка з ранку починає пищати – чекай морозу»

Вихованець: Хлопці, куди садимо нашу гостю?

Діти: На зимову половину, бо снігир – зимуючий птах.

Вихованець: Загадуємо наступну загадку.

Діти: Голуб.

Вихованець: Молодці, вгадали! Хто може розповісти пронім?

Діти: Голуб – найпоширеніший птах міст і сіл, голуби бувають різних кольорів; у природі голуби живуть 3-5 років, їдять насіння, ягоди, зерна, комах; розрізняють кольори веселки. Народна прикмета: «Голуби ховаються – на погану погоду».

Вихованець: Молодці! Куди посадимо голуба?

Діти: На зимову половину дерева, тому що голуб – зимуючий птах.

Вихованець: Гості продовжують прибувати, загадаємо загадку.

- Він без нот і без сопілки

Найкраще виводить трелі, -

Голосистий і ніжний.

Діти: Соловей! Соловей - витончена сіра співоча пташка, харчується павуками, комахами, хробаками, ягодами; мешкає поблизу річок. Саджаємо на зелену половину – перелітний птах.

Вихованець: Правильно, молодці! Хто стукає? Спробуємо вгадати.

- Вгадайте, що за пташка

Біленька з живота,

Хвіст розсунутий у два хвости.

Діти: Ластівка. Це маленький, швидкий перелітний птах; живе скрізь - у природі, на берегах річок та в містах; харчується мухами, кониками, жуками; ластівки гніздяться великими колоніями. Саджаємо на зелену половину, перелітний птах.

Вихованець: Зустрічаємо наступного птаха.

- Усю ніч літає -

А стане світло –

Спати летить у дупло.

Діти: Сова. Вони не можуть рухати очима, як люди, тому вони повертають усю голову. Саджаємо на зимову половину, бо зимує у наших краях.

Вихованець: Зібралося багато гостей, давайте хлопці та розсаджувати по місцях.

Показую фотографії птахів, діти називають і говорять, на яку половину треба посадити.

узагальнююче

Діти: Горобець, дятел, сорока, ворона - на зимову половину дерева; шпак на весняну; лебідь - перелітний птахі водоплавний птах, його запрошуємо до нашого озера.

Вихованець: Молодці! Сідаємо з вами зручніше, заплющуємо очі, наші гості приготували для нас святковий концерт.

Звучить спів птахів!

Вихованець: Дякую, давайте поплескаємо нашим гостям.

Граємо в гру «Слідопити» - у кожного на столі картки із зображенням слідів, треба знайти сліди горобця.

Вихованець: Молодці, хлопці все впоралися із завданням.

У небі жайворонок співав

Побавився у висоті

Сховав пісеньку у траві

Той, хто пісеньку знайде

Веселий буде цілий рік.

(Діти роблять рухи руками за текстом).

Зараз ми з вами вирушаємо до нашої майстерні та приготуємо роботи для виставки «Птахи – наші друзі»

екології
екології

Діти з допомогою аплікації роблять диво – птицю; фарбами, олівцями, восковою крейдою розфарбовують синичку - невелику; розфарбовують фігурки птахів із солоного тіста. Діти працюють під тиху музику («Шум природи»).

Вихованець: Дякую, молодці! Давайте подякуємо нашим гостям птахів.

Зробимо виставку «Птахи – наші друзі».

1. Н. А. Гур'єва «Знайомство з природою» Пори року

Санкт - Петербург "Паритет" 2007 р.

2. Л. Єлісєєва «Твоя книга» хрестоматія для читання в сім'ї та дитячому садку.

Москва "Дитяча література" 1989 р.

3. В. Біанки «Наші птахи»

Видавництво Малюк» Москва 1983

4. "Світ лісу" дитяча енциклопедія "Махаон"

Москва "Махаон" 2013 р.

5. «Птахи» – дітям про українську природу за творами Д. Н. Кайгородова

Москва видавництво «Стрілець» 2009

6. Л. Г. Нісканен "Перше знайомство з природою"

Москва "Шкільна Преса" 2005 р.

Настала весна, прилетіли птахи. Конспект заняття для (старшої групи) Ціль. Формувати інтерес та любов до природи, вчити помічати зміни в ній та передавати за допомогою малюнка, танцю знайомити з віршами українців.

Проект «Нагодуйте птахів узимку» Актуальність проекту: Взимку птахам важко добувати корм у кучугурах. Тому велика кількість птахів гине у холодну пору року. Рятуючись.