Узагальнюючий зміст казок М

Цілі:показати узагальнюючий сенс казок Щедріна; розширити читацький кругозір учнів; визначити значення щедринського сатири в наш час; удосконалювати навички роботи у групі.

Обладнання:роздатковий матеріал для роботи в групах.

I. Організаційний етап

ІІ. Постановка цілей та завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Казки - результат багаторічних спостережень письменника. Щоб по-справжньому оцінити їх і зрозуміти, достатньо прочитати висновок цензора Лебедєва: «... те, що Салтиков називає казками, зовсім не відповідає своїй назві; його казки — та сама сатира, і сатира їдка, тенденційна, спрямована проти суспільного та політичного нашого устрою…»

Форма казки відповідала завданням письменника. У завуальованій формі можна було звернути увагу на найзлободенніші питання суспільного життя, стати на захист народних інтересів.

Давайте переконаємося в цьому на сьогоднішньому уроці-конференції, познайомившись ближче з казками М. Салтикова-Щедріна.

ІІІ. Робота над темою уроку

1. вступне слово вчителя

- Над книгою «Казок» Салтиков-Щедрін працював в основному з 1882 по 1886 рік. Цю книгу вважають підсумковим твором письменника: у ній синтезовано всі мотиви його творчості. Хоча «Казки» включають до свого складу окремі твори, книга не є простою збіркою, між окремими казками встановлюється досить щільний та розгалужений художній взаємозв'язок.

2. творча робота у групах («Мозковий штурм»)

1 група. Ви прочитали казку "Дикий поміщик". Чому та кого

Чи хотів письменник цією казкою навчити? Поміщиків, щоб не дичали і пам'ятали завжди проселян? Селян, щоб зрозуміли суть

Своїх поміщиків і щоби вміли «не повертатися на ярмарок»

До свого міста? Читачів — потенційних друзів, особливо молодих, щоб вони вміли розрізняти під напомаженою фізіономією освіченого дворянина того ж таки «дикого пана»?

Обґрунтуйте свою відповідь.

2 група. У багатьох казках Салтиков-Щедрін застосовував прийом

Перемикання оповідання з реального плану на фантастичний.

Як використано цей прийом у казці «Коняга»? Який ідейний зміст укладено у пейзажі з казки «Коняга»? Обґрунтуйте свою відповідь.

3 група. Казка «В'ялена вобла» створена М. Салтикова-

«…Від народження вона була вобла статечна, не в свою справу носа не совала, за «зайвим» не гналася, в емпіреях не витала і неблагонадійних компаній віддалялася. Ще десь, бувало, почує, що піскарі про конституції базікають — зараз ліворуч і під лопух сховається. Але ж, і за всім тим, не без страху жила, бо не рівна година, раптом... «Мудрий нині час,— думала вона,— такий мудрий, що й невинний за винного якраз зійде! почнуть, це, нишпорити, а ти десь десь сховалася: — Ану і навколо помацають! Де була? з якого випадку? яким манером? - Господи, врятуй і помилуй!» Отже, можете собі уявити, як вона була рада, коли її виловили і всі думки і почуття в неї вихолостили. »

Як використав сатирик езопів мову в цьому уривку?

4 група. Прочитайте вірш а. Прокоф'єва.

З якою метою поет використовує щедринський образ піскаря? Який, на вашу думку, моральний урок містить казка «Премудрий піскар»?

Пливеш, премудрий мій карасік? Пливи, як пливти тобі дано. У підготовчому ти класі Сидиш, друже, давним-давно.

Трохи не класик,

А все сидиш,як на мілині.

Пливи, плави, лиходій-карасік,

Трохи плавцями ворушили!

Знову ліниво замітав, І що ти там не кажи, Знову води ти наковтався, Скрізь пускаєш бульбашки.

Потім лежиш в похмурому тліні, Як і раніше похмурий і злий,

І раптом дізнався я, що від лінощів ти на кросворди перейшов.

Прошу тебе, карасику милий, ти не суди і не судак, Знову ставок твій запрудило, а ти не плач, а ти не плач!

І проштовхни швидше розмову, І якщо хочеш, повтори - Про зустріч з бабкою або дідом, Щоб веселилися піскарі!

3. презентація результатів творчих робіт представниками груп

(Учні інших груп доповнюють, коригують відповіді відповідального.)

IV. Рефлексія.Підбиття підсумків уроку

1. узагальнююча розмова (прийом "Мікрофон")

• У чому полягає сатира М. Салтикова-Щедріна: в ім'я яких ідей діяв письменник, викриваючи вади сучасного йому суспільства та окремих людей?

• Як іронія, сарказм, сатиричне загострення образів у казках М. Салтикова-Щедріна сприяють утвердженню у нашому житті позитивних морально-політичних ідеалів?

• Які ідеали формують казки М. Салтикова-Щедріна у сучасного читача?

2. Заключне слово вчителя

— Як висновок на нашому уроці нехай буде поставлено нами питання самому сатирику: «Михайло Євграфовичу, немає більше в українському лісі колишнього богатиря, немає тієї сили, що висіла над його мешканцями. Що ж тоді є?

Один відомий філософ так сказав про сучасність: «…пануючим психологічним типом стала людина байдужа… Абсолютно аморальна, з повністю втраченим поняттям про суспільне благо чи громадянський обов'язок. "Людина байдужа" не ставить питань, не лізе не в своєсправа, піддається легкому навіюванню і ще легшому управлінню і нічим особливим не цікавиться, радий своїй "пайці", що дає можливість вижити. тим і щасливий».

Спробуйте з ним посперечатися.

V.Домашнє завдання

Написати твір на одну з тем:

• «а без Щедріна важко…»;

• «Гляди в обидва!» — це правильно та зручно?»;

• «Я не шкодую, що познайомився зі Щедріним, бо…»;