Великі букви Г, П, Т, Р, І

Авторський медіапродукт: презентація.

Цілі:

  • Освітня: формування навички читання прямого складу.
  • Виховна: прищеплення навичок культурного спілкування.
  • Розвиваюча: створення умов становлення навчальної діяльності.

Завдання:

  • розвивати наочно-образне мислення у вигляді використання моделей (звук, склад, слово);
  • оптимізувати процес навчання за рахунок активного включення
  • учнів у навчальний процес, надання йому інтерактивного характеру;
  • сприяти формуванню універсальних навчальних процесів (аналіз і синтез, моделювання, побудова мовних висловлювань, пошук методів процесів, самоконтроль).

Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація, у учнів - підручник "Моя улюблена абетка" - Р.Н.Бунєєв та ін.

Структура уроку та презентації дозволяє вчителю вносити зміни до поданих матеріалів, доповнювати їх на власний розсуд, використовувати повністю або частково, використовувати в інтерактивному режимі.

У роботі з текстом виділяються три етапи:

1. Робота з текстом до читання.

а) Діти самостійно читають ключові слова та словосполучення, які вказуються вчителем (укрупнення сторінок підручника), що дуже важливо для розуміння тексту (використання словникової роботи).

б) Читання назви, розгляд ілюстрації до тексту. Висловлення припущень щодо змісту тексту. Ставиться завдання: прочитати текст та перевірити свої припущення.

2. Робота з текстом під час читання.

а) Первинне читання (про себе, учителем, вголос чи комбіноване).

б) Виявленняпервинного сприйняття (коротка розмова).

3. Робота з текстом після читання.

а) Смислові питання вчителя до всього тексту. Узагальнююча розмова.

б) Повернення до назви та ілюстрації на новому рівні розуміння.

в) Творчі завдання.

Поєднання матеріальної, мовної та розумової форм дій на уроці дозволить вчителю ефективно реалізувати діяльнісний підхід у навчанні, сприяти становленню навчальної діяльності та формуванню універсальних навчальних дій.

Хід уроку

1. Повторення вивченого. (Слайди 1-4). Робота з підручника с.48.

а) Знайдіть знайомі літери, прочитайте склади. Актуалізація знань.

Назвіть великі літери. Як ви їх визначили? (За малими буквами.) Чому букв по дві? (Щоб виділити початок речення, написати імена та прізвиська тварин). Окрім друкованих, які ще є літери? Читання складів із великими літерами.

Висновок: склади читаються однаково з малими і великими літерами.

б) Читання слів. Розгляньте малюнки. Що намальовано? (Місто.) Яке в нього ім'я? (Рига.) Як написано це слово? (З великої літери.) Чому? (Назва міста - це його ім'я, як у людини.)

в) Читання речень. Рига – у Латвії, Прага – у Чехії. А ми живемо у якій країні? (В Україні). Назвіть столицю – головне місто? (Москва).

г) Вибіркове читання. Слова, що стоять в однині (рапіра, ритор, оратор, отит) - 1 бавовна; у множині (пірати, торги, тигри, татари) - оплески. Слово, що означає хворобу, (отит).

2.. Вивчення нового матеріалу.

а) Словникова робота. (Слайд 5). Ритор – у Стародавній Греції та Римі – оратор, і навіть вчитель ораторської промови. Рапіра-меч, спортивний снаряд.

б) Голосні звуки та склади співвіднесіть. (Скількиголосних - стільки складів.) (Слайд 6).

в) Робота зі схемами, виділення перших звуків \г,г\ у словах груша, гиря, /п,п/ -гудзик, півень, /т,т/ - торт, тигр, /р,р/- веселка, редиска, /і/ - іграшки, верба, голка; характеристика. (Слайди 7-11). Який звук відрізняється від інших? Чому? (Голосний і -вимовляється голосом).

г) Розгляд картинки, у якій і – союз – службова частина промови. (Слайд 12). Гра – знайди букви ІІ (Слайд 13), графіка письмових букв. (Слайд 14)

д) Фізмінутка. Гімнастика для очей (Слайди 15-16).

е) Читання слів та речень на с.50 (Слайд 17-18)

ж) Лексична робота. Вам цікаво, що означає слово Ра і чому воно написане з великої літери? - Це бог Сонця у мешканців Стародавнього Єгипту; поряд дано його зображення, зроблене єгиптянами. Які імена ще зустрілися та як їх треба писати? (Іра, Рита, Отто-імена, їх треба писати з великої літери). Знаєте, чому слова По, Пра, Тигр написані з великої літери? Це річки. А яка річка протікає у нас? (Кубань). З якої літери ви написали б слово Кубань? (З великою – це ім'я річки.) А чому Тигр двічі записаний у реченні? (Це звір і річка - видно на картинці.) А великі літери чомусь обидва рази? (Перше слово у реченні та назва річки). А якщо поміняти місцями? (Тоді звіра напишемо з маленької літери).

з) Висновок про лист великої літери: в іменах та географічних назвах (Слайди 19-20).

і) Релаксація. (Слайд 21). Розмова про дерево – вербу, що росте у Краснодарському краї. А чи на Кубані є в лісі берези? (Ні.) Лігли на парту і представили себе в Кубанському лісі. Послухали та вгадали птаха. (Соловей).

к) Робота з текстом на с.51. (Слайд 22).

Для тих, хто не читає: знайти слова, написані з великої літери, підкреслити ті літери, які знають.

Колективна робота з текстом.

До читання

- Прочитайте назву? Які річки ви знаєте? А чи думали ви, чому їх так назвали?

- Розгляньте ілюстрацію. Чи велика тут річка? Чому ви так думаєте?

- Прочитайте ключові слова: великі річки, маленькі річки з невідомих мов за назвами дерев та чагарників.

– Про що буде текст?

Робота з текстом під час читання

Після 1 речення.

- А річки мають імена? (Так, це їхні назви).

- Чому навіть вчені не завжди можуть розгадати таємницю назви річок? Що означають назви річок: Волга, Кама, Об, Ока? Про які річки ми прочитали? (про великі).

Вчитель записує на дошці: Назви великих річок.

- Про що ви дізналися з цієї частини тексту?

На дошці: Назви маленьких річок.

Після 3 абзацу виконують завдання тексту.

Питання до всього тексту

- Чи завжди можна пояснити походження назв річок?

- Які ще назви річок ви можете пояснити?

Робота після читання.

- Перекажіть текст за планом, написаним на дошці.

л)Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд24). Коли пишуться великі літери в словах? А в реченні? (Слайд 25) Молодці!

- Моє ставлення до уроку. Я на уроці. (Слайд 26).

До нових зустрічей!

Використані матеріали

  1. Р.М. Бунєєв та ін. "Моя улюблена абетка" - 1 клас; Підручник для загальноосвітніх установ – М.: Балас, 2006, 160с. – (УМК Школа-2100).
  2. Р.М. Бунєєв та ін. Уроки навчання грамоті за підручником “Моя улюблена абетка” та прописами “Мої чарівні пальчики”. Методичні поради для вчителя. - М.: Балас, 2005. - 288 с.