Відкрите заняття «Крила мрії» з використанням нових освітніх технологій

Галина ІванцоваВідкрите заняття «Крила мрії» з використанням нових освітніх технологій

Мета:

формування уявлень про мрію, як спонукача волі до дії.

Завдання:

1. Навчати вихованців позитивному мисленню у вигляді акцентування уваги тому, що виконання мрії залежить від своїх можливостей і здібностей;

2. Сприяти розвитку уяви, творчого та життєвого потенціалу вихованців, розкриттю індивідуальності кожної дитини;

3. Стимулювати творче самовираження засобами арт-терапії;

4. Збагачувати моральні уявлення мистецькими засобами.

Обладнання:

приміщення для проведення групових форм роботи

високі прозорі склянки із водою;

блискітки та глина, маленькі одноразові ложечки за кількістю вихованців;

папір, образотворчі засоби (гуаш, акварельні фарби, кольорові крейди, олівці, фломастери, блискітки для малювання).

вовняний клубочок, блискучі вовняні нитки різних кольорів та довжини

Учасники: ведучий – педагог-психолог; вихованці підготовчої групи

Музичний супровід: музика для релаксації

Хід заняття

Ведучий: Привіт, мої добрі! Сьогодні на вулиці похмуро та сиро. А в нашій групі тепло, світло та весело. А весело нам від наших усмішок, адже кожна усмішка – це маленьке сонечко, від якого стає тепло та добре. А зараз давайте з вами привітаємось.

Називаючи своє ім'я, ведучий простягає долоню дитині, а той, «приймаючи» його, простягає свою долоню наступній дитині і називає своє ім'я.

Ведучий: Коли я була маленькою, то дуже любила мріяти. Якосьмама подарувала мені пір'їнку, яка стала символом моєї мрії. А ви любите мріяти? Хто говорить про свої мрії? Чи допомагають мрії зробити людей щасливими?

А зараз я пропоную Вам збудувати «Піраміду мрій»

Гра «Піраміда мрій»

Ведучий та вихованці, стоячи в колі, один за одним називають свою мрію і кладуть долоні на долоню ведучого. Таким чином, вибудовується піраміда з долонь - "піраміда мрій". Починає ведучий, наприклад: «Я мрію про собаку».

Ведучий: Чи відчуваєте тепло наших мрій? Наші мрії, як і ми з вами, – різні. А тепер пропоную помістити тепло нашої піраміди у свої серця. Покладіть праву долоньку собі на груди, заплющте очі і тихо-тихо послухайте, як б'ється ваше гаряче добре серце.

(звучить фонова музика)

Ведучий:

Ось мрія то тут, то там

Відчиняє двері нам.

Світ її, як чаклунство.

Немає прекраснішого за нього!

Наші мрії живуть у нашій душі, а ще – у чарівній країні. Як ви вважаєте називається ця країна? Вам хотілося б здійснити подорож до Королівства Мрій та навчитися мріяти? Тоді настав час вирушати в дорогу.

Ведучий демонструє три дороги та розповідає про кожну з них.

Ведучий: Кожна з трьох доріг приведе вас до Королівства Мрій. Всі дороги чарівні, всі вони наділяють силою, що йде, яка піднімається від ступнів і заповнює все тіло.

Перша дорога – найлегша, легка та гладка (шарф чи шматок тканини). Друга дорога складніше: вона складається з купин, і по ній треба не йти, а стрибати, потрапляючи точно в ціль (кільця або шматочки тканини). Але ця дорога дає більше чарівної сили, що йде по ній, ніж перша. Третя дорога – найважча. Вона колюча та болісна (аплікатори Кузнєцова). Зате і силувона дає величезну, набагато більше, ніж перші дві.

Закінчивши шлях, сідайте у позу розслаблення.

Вихованці по черзі йдуть обраною дорогою, а ведучий зазначає для себе, хто який шлях обрав.

Статична медитація «Королівство Мрій»

Ведучий: (каже під спокійну музику) Далеко-далеко, за краєм невідомої землі, є королівство, в якому живуть Мрії. Це Королівство Мрій.

Зростають там чудові квіти

Такої невинної краси.

Дерева там до самих зірок,

Їхні гілки не бояться гроз.

Там блукають феї по луках,

І можна вірити чудесам.

Там звірі можуть говорити

І казку можна оживити.

Рідкісний успіх - потрапити в це чарівне королівство. Раз, два, три – ось ми і в країні Мрії!

Хлопці, що незвичайного у цій країні? Яке воно – Королівство Мрій?

Вправа-проекція «Мрії, схожі на салют»

Ведучий: У цій країні можливо багато. І зараз ми побачимо, як виглядають наші мрії.

Підводить дітей до столика, на якому стоять склянки із водою

Ведучий: Уявіть, що наші думки та мрії – це посудина з водою. Коли ви почуваєтеся добре і спокійно, у вас все виходить, яка буде вода в посудині?

Вислухавши відповіді дітей, уточнивши, чому вони думають саме так, ведучий робить висновок про те, що у передбачуваній ситуації думки чисті та ясні, після чого учасники розглядають склянку із чистою водою.

Ведучий: Але мрії та думки можуть бути дуже сумними, коли нас образили або коли нам погано. Чим наповниться наш посуд?

Після відповідей дітей робиться висновок про те, що в цьому випадку думки схожі на брудну, каламутну воду, і проводиться такий досвід: кожна дитина ложечкою додає шматочокглини в посудину. Потім діти розмішують її та розглядають склянку з каламутною водою.

Ведучий: А коли на думку спадають забавні, цікаві, веселі ідеї, на що схожі наші думки? Правильно, вони блищать і переливаються, стають схожими на салют.

У третю склянку діти додають блискітки і розглядають її.

Ведучий: Хлопці, скажіть, якими бувають мрії? Які мрії ви хотіли б для себе?

Ведучий: Давайте торкнемося цієї посудини, щоб зарядитися красивими думками. Адже краса надихає та перемагає мріяти.

Хлопці, у чарівному королівстві, живуть казки, і їхні герої теж люблять мріяти. Я вам розповім одну з них, а ви сідаєте зручніше.

(Діти розсаджуються на килимі)

Казка «Крила мрії»

Ведучий: «На лісовому пагорбі, на старому пні часто любили сидіти ведмежата. Вони весь час дивилися в небо, ніби там, нагорі, було щось дуже цікаве та особливе.

- Що ви там знайшли? - спитав їх, що проходив повз Тигреня.

-Там можна знайти все те, чого поки що немає тут, - відповідали ведмежата.

- Як це так? - дуже здивувався Тигреня.

- Там світ, де ми можемо літати, там відбуваються дива, і туди щоразу прагнуть наші серця.

- Я теж хочу туди, де ви буваєте. Можна, можливо?

- Звичайно! У цей світ може потрапити будь-хто. І особливо той, хто цього хоче всім серцем.

Сів Тигреня на пень і почав вдивлятися в небо, але нічого там, крім білих хмар і птахів, не побачив.

- Де ж цей ваш чарівний світ, ведмежата?

- Він завжди там, куди люблять відлітати наші думки. Потрібно просто відпустити свої думки на волю і вони самі знайдуть цей світ.

Тигреня знову підняло голову, і стало дивитися вгору. І раптом його думки справдініби полетіли. Вони кинулися вгору, в небо, і Тигреня почало здаватися, що він став птахом, що ширяє в хмарах. Потім він перетворився на пір'їнку. Легкий вітерець підхопив його і почав розгойдувати, як на гойдалці.

Довго ще думки друзів були вільні, і нові і нові мрії створювали вони собі».

Діти, я сподіваюся, що ви теж змогли відпустити свої думки і побачити свою мрію. І тоді ми з вами можемо зробити маленьке диво. Для цього потрібно просто взяти аркуш паперу, фарби або олівці, трохи пофантазувати і створити свій образ мрії. Творіть лише те, що ви відчуваєте.

Запитання для обговорення: Які фарби потрібні для створення образу мрії? З яким настроєм малюватимете мрію?

Арт-терапевтичне малювання «Мій образ мрії».

Ведучий:

Мрія з веселкою чимось схожі.

Мрії різнокольорові і веселка теж.

Нехай будуть мрії у нас різнобарвними,

Казковими, яскравими та заповітними.

Після закінчення роботи влаштовується виставка.

Ведучий: Які чудові картини у нас вийшли. Вони всі різні. Ми з вами теж всі різні, і наші мрії різні. У цьому наша винятковість та несхожість одна на одну.

Діти разом із ведучим розглядають картини.

Ведучий: Хлопці, в моїх руках - нитки удачі. У їхній «пам'яті» відбито всі ваші мрії, і найголовніше, ваша непорушна впевненість у тому, що все задумане вами обов'язково здійсниться.

Катя! Ти моя найкраща подруга! І завжди мені допомагаєш. Спасибі тобі.

Сашко! Я хочу побажати, щоб усі твої мрії справдилися.

Женя, мені дуже сподобався твій малюнок, що ти малювала на занятті.

Костю, мені було дуже приємно з тобою в парі виконувати вправу. І т.д.)

Постарайтеся нікого незабути та підійти до кожного з нашої групи. Пам'ятайте: з якими думками, бажаннями, почуттями та емоціями ви виконуватимете вправу, такою і вийде намисто.

Діти приступають до виконання вправи.

Ведучий: Хлопці, а знаєте, в чому його чари? Відкрию вам секрет: різнокольорові ниточки «просочуються» нашою мрією, успіхом, запам'ятовують ваше дихання та биття серця. Дивіться, яке химерне та різноманітне переплетення ниток виходить на ваших намистах!

Вправа виконується до того часу, поки в дітей віком не закінчаться «нитки успіху».

Коментар. Ведучий теж може брати участь у грі. При необхідності ведучий сам підходить до тієї дитини, яку обходять стороною, відкриваючи для всіх учасників її духовний і творчий потенціал, щиро захоплюючись її достоїнствами.

Ведучий: Тепер у вас є намисто Мрії. Намисто-талісман допомагатиме кожному з вас мріяти і виконувати мрії. А нам час повертатися. Нас знову чекають три дороги, якими нам належить пройти.

Діти обирають собі дорогу.

Ведучий :Хлопці, вам сподобалося в Королівстві Мрій? Поділіться, будь ласка, своїми враженнями та продовжіть фразу:

• Сьогодні мені сподобалося…

• У мене найкраще вийшло…

Ведучий: Незважаючи на те, що ми повернулися з чарівної країни, наші мрії завжди будуть з нами. А щасливим буває той, хто вміє мріяти всім серцем і цілком віддаватися мріям. До побачення, хлопці.

Список літератури.

1. Довідник педагога-психолога №8 2012р.

2. Ткач Р. М. Казкотерапія дитячих проблем. - СПБ,: Мова; М: Сфера, 2010р.