Відкритий урок з сольфеджіо - Ігрові форми роботи на уроці сольфеджіо

Розділи: Музика

Мета уроку:показати різні види ігрових форм у різних класах на уроці сольфеджіо.

Завдання уроку:

  • Закріпити теоретичні знання учнів.
  • Сприяти виробленню навичок точного інтонування на основі вправ
  • Виробити в учнів навички сприйняття та відтворення метроритмічних вправ.
  • Сприяти вихованню почуття метроритму, налагодженню метричної пульсації, координації різних частин тіла.
  • Вільно визначати на слух ритмічні формули та мелодійні звороти. Відтворювати їх.
  • Розвивати творчу свободу особистості, ініціативу та самостійність учнів.
  • Сприяти формуванню естетичного смаку учнів.

Тип уроку: Урок комплексного застосування знань та умінь.

Дидактичні матеріали:

  • картки лото “Абетка музики” С. Білецького
  • плакат “Тривалості від цілої до тридцять другої” С. Білецького
  • картки квінтового кола тональностей у вигляді "Квітка - Семиквітка"
  • картки структурного складу акордів МБ7, МБ65, МБ43, МБ2, ММ7, Мум.7, пом.7, Б53, М53, ув.53, пом.53, Б6, М6, М64, М64.

У відкритому уроці беруть участь учні 1 класу відділення фортепіанного та струнного виконавства, 2 класи відділення народного та духового виконавства, 6 класи відділення народного та духового виконавства та 8 класи відділення фортепіанного виконавства. Від кожного класу представлено 2 – 4 особи.

Організаційний момент, налаштування уваги учнів.

Ігрові форми на уроках сольфеджіо для учнів 1 класу:

Повторюємо терміни: темп, штрихи, тональність,тоніка, щаблі, стійкі та нестійкі щаблі.

Гра лото “Абетка музики” [1].

Правило про стійкі та нестійкі ступені – співаємо пісеньку про дозвіл ступенів:

Навіть заінька косою, Дозволяє неустої, Не лінуйся і повторюй, Неустої дозволяй.

Поняття вступні щаблі, тонічне тризвуччя - співаємо пісеньки - співу в До мажорі [2].

урок

Повторюємо назви тривалостей.

  • Вправа Л. Білецької "Тривалості від цілої до тридцять другої" [4].
  • Ритмічна гра Л. Білецької "Чарівні пальчики" [4].

Ігрові форми на уроках сольфеджіо для учнів 2 класу:

  • Визначаємо прості інтервали на слух, співаємо пісеньки - співки, використовуючи картки лото "Абетка музики" [1].
  • Ритмічна гра "Подарунок другові" [4].

Ігрові форми на уроках сольфеджіо для учнів 6, 8 класів:

  • Виконуємо ритмічну партитуру із застосуванням шумових інструментів для тембрової диференціації партій правої та лівої рук [5].

сольфеджіо

  • Усні мелодійні диктанти в ігровій формі "Вгадай мелодію". Визначити на слух і заспівати після 1 – 2 програвань нотами наступні мелодійні фрази [7]:

Наступні завдання виконуються учнями, поділеними на дві команди.

  • Повторюємо квинтове коло тональностей. Гра "Квітка-Семиквітка".
  • Закріплюємо структурний склад пройдених акордів. Гра "Збери акорд" [3].

Ритмічний диктант "Братець Мартін". Записується в ігровій формі "Збери ритм" з використанням карток. Диктант розрахований для учнів 2 класу [8].

ігрові

Тембровий канон "Братець Мартін". Виконують учні 3, 4 класів з використанням інструментів К. Орфа.

Навчально-методичніпосібники.

  1. С. Білецький Лото "Абетка музики". - Омськ, 2001
  2. Л. Єфремова "Вчитися цікаво!" Посібник з сольфеджіо. - С. -П., 2006
  3. Т. Камаєва, А. Камаєв Азартне сольфеджіо. - М., 2004
  4. Л. Білецька Основи музичного часу - Омськ, 2002
  5. О. Берак Школа ритму. Частина 1 Дводольність. - М., 2003
  6. Н. Біла Нотна грамота. Елементарна теорія музики. Ігри під час уроків. - С.-П., 1999
  7. М. Ладухін 1000 прикладів музичного диктанту на 1, 2 та 3 голоси. - М., 1967
  8. В. Середа Канони. - М., 1997