Використання регіонального компонента на уроках української мови у національній школі - українська мова
«Використання регіонального компонента на уроках української мови»
«Якщо людина не любить хоча б зрідка дивитися на старі фотографії своїх батьків, не цінує пам'ять про них, залишену в саду, який вони обробляли, у речах, які їм належали, отже, вона не любить їх. Якщо людина не любить старі вулиці, старі будинки, хай навіть і погані, значить, у неї немає любові до свого міста. Якщо людина байдужа до пам'ятників своєї країни, вона, як правило, байдужа до своєї країни». Д.С.Лихачов.
В даний час регіональний компонент став дуже гострою та актуальною темою в освіті. У вік високих технологій втрачається нитка, яка пов'язує нас із минулим, сьогоденням та майбутнім. Сучасна людина має відновити та зберегти ту тендітну нитку, що й передбачає регіональний компонент. Використання матеріалу з регіональним компонентом під час уроків несе дуже великий обсяг знань з різної тематики. Як відомо, підручники, які реалізують компонент освіти в галузі української мови, не забезпечують регіональний компонент у викладанні, внаслідок чого на уроках практично не використовується мовний матеріал, який відображає специфіку того чи іншого регіону. Під регіональним компонентом шкільного курсу слід розуміти «систематичне та послідовне включення до загальноосвітнього курсу української мови місцевого мовного матеріалу, як у тематичному, так і щодо суто лінгвістичному». [Благова, 1993: 17]. Методисти пропонують розглядати регіональний компонент у викладанні української мови як поглиблену лінгвокраєзнавчу роботу та використовувати місцевий мовний матеріал не лише на уроках української мови, а й для позакласної роботи. Адже «живе слово земляків та про земляків на уроках українськоїмови виховує інтерес до того, що називається малою батьківщиною, розповідає про її історію та сьогоднішній день, що зрештою сприяє спільній гуманізації шкільної освіти». [Благова, 1993: 17, 18]. Мета використання матеріалу національно-регіонального компонента – це формування цілісних знань про рідний край, розвиток творчих та дослідницьких умінь, виховання любові та поваги до історичної та літературної спадщини рідного краю.
Або вірші Євгена Тітаєва «ЛІТНІЙ ВЕЧІР»
Опускається на плечі, Розламавши небеса, Прііртиський літній вечір - Дрійного життя три години.
Почуття гордості за рідну землю охоплює кожного сімейчанина, який читає рядки: Семипалатинськ, Батьківщина моя! Нехай у тобі немає столичного розмаху,- З Іртиша є пояс у тебе, З бору-шапка, зі степу-сорочка. Ти бачив багато, мій Семи-палат: Солдат петровських, засланців, бар губернських.
Як ілюстрацію наведемо урок словесності на тему "Рідна природа у віршах поетів Прііртишша. Навчання комплексного аналізу тексту".
Мета: познайомити учнів із роботою письменницької організації; продовжити навчання лінгвістичного аналізу тексту; вивчати школярів виразного читання поетичних текстів. Хід уроку
I. Вступне слово вчителя.
Семипалатинськ кимось із письменників минулого названий «літературним перехрестям»: на Семипалатинській землі народився Абай, тут перетнулися шляхи опального Достоєвського та молодого блискучого офіцера, вченого, письменника Чокана Валиханова, тут бував Павло Васильєв, який написав вірші про місто, де є такі рядки : «Семипалатинськ - місто верблюже, Коршуни кружляють над тобою »; і багато, багато щевідомих імен можна було б назвати. З давніх-давен працює в Семипалатинську літературне об'єднання «Іртиські Вогники», яке випестувало не одне покоління письменників - і професійних згодом, і самодіяльних, але відданих усією душею літературі. Волею влади місто зробили районним за значенням, але по суті воно залишилося тим самим «літературним перехрестям», де не завмирає культурне життя: видаються книги та газети, проводяться фестивалі фольклорної пісні, організовуються виставки художників, бувають музичні вечори та вечори поезії, працюють театр, музеї: краєзнавчий, музей Абая, Будинок-музей Достоєвського, мистецька галерея Невзорова. Знаходяться й безкорисливі ентузіасти, які допомагають випускати літературний альманах «Семіпалатинська Ліра». Виходить він у видавництві «Ямишевська брама». Сама назва видавництва символічна: через Ямишевські ворота (вони живі й досі) в'їхав до Семипалатинська Федір Михайлович Достоєвський.
ІІ. Екскурсія книжковою виставкою. (Екскурсія підготовлена та проводиться учнями класу.)
Особливе місце на нашій виставці посідає збірка поезій А.Кузнєцова. Здається, у цій книзі від кожного слова письменника походить світло душевності, яке освітлює нас. Для нас, народжених на родині, його книги духом і сіллю землі просякнуті. Вони допомагають налагоджувати зв'язок часів та душ.
ІІІ. Конкурс на краще прочитання вірша. Діти читають вірші місцевих поетів.
V. Підсумок уроку. Закінчуючи розмову про лірику сімейських поетів, вчитель звертається до дітей: - Читайте, перечитуйте книги наших земляків. І нехай читання буде вам на радість та на здоров'я.